Naga Markets

Dolar pozostaje silny za sprawą oczekiwań o zacieśnianie polityki pieniężnej w USA i kryzysu energetycznego w Europie. Jak twierdzą analitycy, nie warto teraz shortować USD. Marcin Kiepas, główny ekonomista Tickmill w najnowszym Pulsie Rynków rzuca światło na obecną sytuację techniczną na wykresach oraz na najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne.

  • Kurs dolara czeka między innymi na piątkowy raport NFP z USA
  • Marcin Kiepas, główny analityk Tickmill komentuje najnowsze wydarzenia rynkowe.
  • Sprawdź ofertę brokera Tickmill, który jest regulowany przez CySECSilny kurs dolara. Na razie zapomnijmy o shortach?

Fed kontynuuje zacieśnianie polityki pieniężnej w celu złagodzenia presji popytu konsumpcyjnego na rynkach towarów i usług, co z kolei powinno wpłynąć na inflację, spychając ją do komfortowego poziomu 2%. Reakcją rynku akcji na wystąpienie Powella w Jackson Hole był w zasadzie wzrost obaw, że sygnały o słabnącym wzroście popytu w gospodarce USA i pewnym spowolnieniu inflacji nie będą w stanie wytrącić z kursu Fed, który nadal będzie podnosił stopy procentowe w dość szybkim tempie.

Po 4-procentowym spadku głównych indeksów akcji w USA, Neil Kashkari powiedział, że cieszy się z takiej dynamiki, podpowiadając, że spadek rynku stłumi również popyt konsumencki poprzez efekt dobrobytu.

Takie stanowisko Fed sugeruje, że rynki nie powinny mieć nadziei na złagodzenie tempa zacieśniania polityki, więc perspektywy nowego rajdu budzą duże wątpliwości, a jeśli nadchodzący sezon zysków nie będzie tak pozytywny jak oczekiwano, to najprawdopodobniej powróci rynek niedźwiedzia.

Głównym beneficjentem tej sytuacji jest kurs dolara, więc nie warto go teraz shortować, prawdopodobieństwo dalszego rajdu jest dość wysokie. Fed również nie ma nic przeciwko silnemu dolarowi, gdyż pomaga on walczyć z inflacją importową, która w dużej mierze jest generowana przez wysokie ceny energii.

Umacniający się dolar i akcje na minusie z powodu rosnących rentowności w alternatywnej klasie aktywów – obligacjach – to tylko jedna strona medalu. Drugą stroną jest ryzyko kryzysu gazowego w Europie oraz deprecjacja juana. USD/CNY przebił 6,92 wskazując na problemy w chińskiej gospodarce, pomimo braku wyraźnej chęci PBOC do osłabienia juana.


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKino Polska TV spodziewa się bardzo dobrego II półrocza
Następny artykułKryptowaluty próbują powstrzymać spadkowe momentum
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here