Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – większość Polaków, którym zostało jeszcze ponad 30 lat pracy, nie myśli o emeryturze. To błąd, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę niską wysokość emerytur z ZUS. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zadbać o swoją przyszłość.
Co nas czeka na emeryturze?
Eksperci regularnie przeprowadzają symulacje przyszłych emerytur Polaków. Okazuje się, że przeciętny młody człowiek w przyszłości otrzyma około 25% swojej obecnej pensji. Najgorsze prognozy wskazują, że wartość dochodów po zakończeniu pracy może ograniczyć się nawet do 19% wcześniejszych zarobków. Już dziś spora część emerytów, mimo przepracowania wielu lat, musi się ograniczyć do podstawowych wydatków, ponieważ comiesięczny budżet nie pozwala na więcej. Za kilkadziesiąt lat sytuacja może okazać się jeszcze trudniejsza.
Jak zadbać o swoją przyszłość na emeryturze?
O swoją przyszłość warto zadbać niezależnie od wieku, w którym jesteśmy. Trzeba pamiętać, że nawet niewielka kwota odkładana przez lata może w przyszłości okazać się znacznym wsparciem. Nie warto ograniczać się jedynie do emerytury z ZUS. Trzeba szukać rozwiązań, które pozwolą zbudować dodatkowy kapitał na okres po zakończeniu zatrudnienia. Dla osób myślących o swojej przyszłej, prywatnej emeryturze powstało IKE.
IKE to Indywidualne Konto Emerytalne, które jest częścią III filaru systemu emerytalnego. Obok rozwiązań, takich jak IKZE czy PPE, umożliwia zbudowanie oszczędności, które na emeryturze uzupełnią wypłatę z ZUS.
Wysoka popularność Indywidualnych Kont Emerytalnych wynika z korzyści podatkowych przy wypłacie emerytury, ponieważ w IKE nie zapłacisz podatku od zysków kapitałowych. Żeby skorzystać z ulgi:
-
musisz skończyć 60 lub 55 lat i uzyskać uprawnienia emerytalne,
-
dokonać jakiejkolwiek wpłaty w pięciu różnych latach kalendarzowych,
-
dokonać co najmniej połowy wpłat nie wcześniej niż na 5 lat przed złożeniem wniosku o dokonanie wypłaty.
Nie musisz również martwić się o podatek dochodowy – wypłaty są zwolnione z podatku PIT.
Jak działa IKE w praktyce?
Indywidualne Konto Emerytalne jest przeznaczone dla wszystkich osób, które ukończyły 18. rok życia (albo ukończyły 16 lat i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę). W ciągu roku posiadacze konta mogą wpłacić na nie do trzykrotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W 2023 roku to aż 20 805 złotych. W przypadku założenia IKE w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych, pieniądze są lokowane w funduszach inwestycyjnych. To wygodny sposób inwestycji, w której za wynik odpowiedzialni są zarządzający funduszami – jako klient ograniczamy się do obserwacji wyników oraz wpłat na wybrany fundusz (lub fundusze).
Zgromadzone środki możesz wypłacić zgodnie ze swoim wyborem – jednorazowo lub w ratach. Pieniądze nie są zablokowane – możesz je odebrać w każdej chwili, ale godząc się na utratę korzyści podatkowych, jeśli nastąpi to przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Indywidualne Konto Emerytalne może być prowadzone tylko dla jednej osoby oraz tylko w jednej firmie oferującej IKE. Zgromadzone środki podlegają dziedziczeniu i są wolne od podatku od spadków i darowizn. Dziedziczący środki nie muszą również odprowadzać od uzyskanej kwoty podatku dochodowego
IKE to wygodny i korzystny podatkowo sposób odkładania środków na emeryturę. Jeśli nie chcesz pozostawić swojej emerytury przypadkowi, zadbaj o przyszłość już dziś, zakładając Indywidualne Konto Emerytalne.
Artykuł partnera
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |