Naga MarketsEryk Łon, RPP

Obecny poziom stóp procentowych powinien zostać utrzymany do końca obecnej kadencji Rady Polityki Pieniężnej (RPP), uważa prof. Eryk Łon będący jednym z członków Rady. Jego zdaniem, zbyt szybkie podniesienie stopy procentowej może zahamować ożywienie gospodarki w naszym kraju. Ponadto, podnosząc stopy procentowe w obecnych warunkach makroekonomicznych RPP mogłaby przydusić dynamikę popytu wewnętrznego.

Działania RPP wspierają ożywienie gospodarcze po kryzysie 

Argumentując swoje stanowisko przytacza on niedawne słowa prezesa Banku Norwegii Øysteina Olsena, który 6 maja mówiąc o perspektywach podwyższenia stóp procentowych, do czego zapewne kiedyś dojdzie powiedział że zbyt szybkie podniesienie stopy procentowej zwiększałoby ryzyko, że bezrobotni pozostaną bez pracy dłużej niż to konieczne.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Można powiedzieć, że po podjęciu przez NBP decyzji o obniżeniu stóp procentowych najpierw stopniowej poprawie ulegają wskaźniki nastrojów uczestników życia gospodarczego – wskazał w poniedziałkowym artykule dla Radia Maryja członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eryk Łon precyzując, że dochodzi między innymi do poprawy poziomu wskaźnika PMI obliczanego dla polskiego przemysłu oraz do poprawy wskaźników nastrojów konsumentów, zarówno tych bieżących, jak również wyprzedzających.

W jego ocenie, w ten konkretny sposób działa mechanizm transmisji impulsów impulsów monetarnych w przypadku polskiej polityki pieniężnej, co z kolei sprawia, że z biegiem czasu w bankach obserwowany jest wzrost optymizmu dotyczącego przyszłego popyt na kredyty.

– Popyt ten zapewne faktycznie wzrośnie a towarzyszyć temu powinna poprawa poziomu wskaźników krajowej aktywności gospodarczej – przyznał Łon.

Oprocentowanie kredytów spadło do 3,5 proc. 

Przewidywany przez polskich bankowców wzrost popytu na kredyty wynika w jego przekonaniu z łagodnej polityki pieniężnej prowadzonej przez Radę Polityki Pieniężnej. 3 obniżki stóp procentowych dokonane przez RPP w 2020 roku doprowadziły bowiem do spadku średniego oprocentowania kredytów do 3,5 proc. w marcu 2021 r. z 5,1 proc. w marcu 2020 r.

Stopy proc. podniesie dopiero przyszła RPP

Zdaniem profesora, aktualny poziom stóp procentowych powinien zostać utrzymany do końca obecnej kadencji Rady Polityki Pieniężnej, tj. przynajmniej do I kw. 2022 r. W jego ocenie, podnosząc stopy procentowe w obecnych warunkach makroekonomicznych RPP mogłaby przydusić dynamikę popytu wewnętrznego, co byłoby negatywnym skutkiem takich działań.

Przyznał on także, że czy i kiedy podnosić stopy procentowe zdecyduje dopiero przyszła Rada Polityki Pieniężnej.

invest

Zmiana przepisów umożliwi reelekcję w RPP?

W tym miejscu zaproponował on jednak pewną zmianę przepisów mającą na celu umożliwienie mu i innym członkom obecnej RPP objęcie piastowanych stanowisk również na kolejną kadencję.

Artykuł 13 ust. 2 ustawy o Narodowym Banku Polskim brzmi: ,,Kadencja członka Rady wynosi 6 lat. Funkcję członka Rady można pełnić tylko jedną kadencję”. Zdaniem Eryka Łona należałoby jednak wykreślić zdanie ,,Funkcję członka Rady można pełnić tylko jedną kadencję”.

Jest on bowiem przekonany, że jeżeli ktoś sprawdził się na stanowisku członka Rady Polityki Pieniężnej to przecież mógłby znakomicie pełnić analogiczną funkcję w trakcie kolejnej kadencji.

Uważa on ponadto, że dana osoba dysponując sporym doświadczeniem zdobytym w trakcie konkretnej kadencji RPP mogłaby wykorzystać je w trakcie kadencji następnej działając z pożytkiem dla dobra Polski, wprowadzając przy tym jeszcze więcej ducha stabilności w pracy Narodowego Banku Polski.

Nie należy przejmować się inflacją

Odnosząc się z kolei do niedawnego raportu Głównego Urzędu Statystycznego, z którego wynika, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w ciągu roku aż o 4,3 proc., co jest najgorszym rezultatem w całej Oni Europejskiej, gdzie średnia wynosi 1,7 proc. wskazał on, że nie należy przykładać przesadnej wagi do wzrostu inflacji konsumpcyjnej. W jego ocenie, wzrost ten ma charakter przejściowy.

Zobacz także: Inflacja wymknęła się spod kontroli!
Polska będzie mieć największe ujemne realne stopy procentowe na świecie?

Warto w tym miejscu przypomnieć także, że z komunikatu po kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej usunięto jednak cały akapit wskazujący, iż polityka Narodowego Banku Polskiego stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym, co z kolei może oznaczać, że Rada Polityki Pieniężnej zaakceptowała wyższy wzrost cen konsumpcyjnych.

Może Cię zainteresować: NBP nie radzi sobie z inflacją?
Z komunikatu RPP usunięto cały akapit nt. CPI

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax prognozy | nasdaq | cena ropy brent | usd online | comparic.pl |

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKryptowaluty to realne ryzyko dla inwestorów, twierdzi prezes Europejskiego Banku Centralnego
Następny artykułInwestowanie poprzez certyfikaty Turbo od ING. Jak działa ten instrument?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here