Naga Marketswojna handlowa USA ChinyRichard Franulovich, szef strategii walutowej w Westpac sugeruje, że rozejm wojenny Trump-Xi niewiele zrobił by powstrzymać rosnący niepokój na rynkach. Jednocześnie nowe plany ceł wielkości 5 mld dolarów na import z Europy (związany z Airbusem) sugeruje, że nie ma końca dla wojny handlowej prowadzonej przez Trumpa na wielu frontach.


Zobacz również: Prognoza kursu EUR/USD – Rabobank

Wojna handlowa Trumpa – końca nie widać

fedEkspert zauważa, iż pomimo spowolnienia gospodarczego na świecie „jastrzębi” przedstawiciele Fedu tj. Mester, Kaplan, Barkin i Daly powiedzieli, że jest zbyt wcześnie, aby rozważać obniżki stóp. Nawet James B. Bullard odszedł od wcześniejszego stanowiska obniżki stóp o 50 pb, a Powell zauważył, że choć Rezerwa Federalna będzie „reagować odpowiednio” na zmieniające się warunki gospodarcze, istnieje również ryzyko zbyt szybkiej reakcji.

Nie jesteśmy skłonni by kupować dolara na obecnych poziomach. Kluczowe wsparcie na indeksie dolara (DXY) znajduje się w pobliżu poziomu 95,0 – 95,5, a Fed prawdopodobnie nie wykona cięć stóp o 100 pb wycenionych obecnie przez rynek do końca następnego roku. Cięcie w lipcu nie zmieni zasadniczo tego obrazu. Jeśli by do niego doszło prawdopodobnie będzie to bardziej zabieg ubezpieczeniowy, który przywróci lepszą równowagę ryzyk – uważa Richard Franulovich.

Indeks dolara w czwartek na interwale dziennym
Indeks dolara w czwartek na interwale dziennym

Nominowani do Fedu zwiększają szansę na obniżkę stóp procentowych – ABN AMRO

Bill Diviney, starszy ekonomista w ABN AMRO wskazuje, że prezydent USA Trump z dnia na dzień ogłosił dwóch nowych kandydatów do zarządu Rezerwy Federalnej – Christophera Wallera, dyrektora badawczego St Louis Fed i była doradczyni ekonomiczna prezydenta Judy Shelton.

W ocenie Billa Diviney, obie nominacje można uznać za gołębie w związku z obecnym stanowiskiem politycznym i prawdopodobnie ich zatwierdzenie przez Senat oznaczałoby natychmiastowe obniżki stóp. Tu jednak kończą się podobieństwa i mianowanie Wallera jest bardziej prawdopodobne niż powołanie Shelton.

Waller jest pracownikiem federalnym, który choć ma silne poglądy na politykę pieniężną, nie opowiada się za hurtową zmianą reżimu i w tym względzie jest stosunkowo bezpiecznym wyborem dla prezydenta USA. Z drugiej strony Shelton ma wysoce niekonwencjonalne poglądy twierdząc, że FOMC nie powinien nawet określać krótkoterminowych stóp procentowych, ale pozostawić je rynkowi i jest znaną zwolenniczką standardu złota – napisano w raporcie.

Zobacz również: Kurs funta (GBP) kierowany przez politykę i ekonomię – Rabobank

Donald Trump i Jerome Powell (Fed)
Donald Trump (prezydent USA) i Jerome Powell (prezes FED)

Ekspert sugeruje, że nawet jeśli jeden lub obaj kandydaci poniosą porażkę, Trump może próbować dalej wpływać na politykę Fedu, gdyż wygląda na zdeterminowanego, aby posiadać większą ilość zwolenników obniżek stóp w Komitecie.

Bardziej gołębi ton Komitetu potwierdza nasze oczekiwania, że ​​Fed obniży stopy procentowe trzykrotnie w nadchodzących kwartałach, począwszy od lipcowej obniżki o 25 pb, a także dalszych cięć w Q4 2019 r. i Q1 2020 r. – podsumowano.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Niestety, ale ta wojna Trumpa dotknie wszystkich, dobrze że jest to wojna tylko z Chinami, bo przecież Tajwan i inne kraje wschodu mogłyby pogrążyć nasze europejskie gospodarki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here