Naga MarketsNiewątpliwie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że zanim przystąpi się do pierwszej transakcji, należy sprawdzić swoją strategię. Testy zazwyczaj wykonuje się na danych historycznych oraz kwotowaniach bieżących, co niestety wymaga czasu. Na rynku jednak nie chodzi o to aby odmierzać czas za pomocą upływu dni, miesięcy, lat lecz  za pomocą liczby wykonanych transakcji. Powstaje jednak pytanie, ile transakcji należy wykonać, aby  uznać to za miarodajne?

  • W celu sprawdzenia strategii musimy przeprowadzić testy wsteczne, a nawet rzeczywiste. Każda strategia potrzepuje dłuższej serii transakcji.
  • Popularne próby statystyczne są niewystarczające. Aby testy były wiarygodne potrzeba zdrowego rozsądku oraz uwzględnienia zmian strukturalnych rynku.
  • Większość osób miała problemy z wykonaniem 100 transakcji. W tym przypadku nie ma nawet mowy o systemie transakcyjnym.

Podejście statystyczne nie zawsze jest prawidłowe, a wręcz przeciwnie, może nastręczyć problemów

W literaturze poświęconej strategiom inwestycyjnym, a także w wypowiedziach niektórych osób możemy spotkać się z liczbą 30 jako wystarczająca próbą, na podstawie której możemy stwierdzić, czy dany schemat rynkowy działa lub nie. W statystyce uzasadnione jest to tym, że wystarczy 30 punktów aby zbudować krzywą Gaussa, czyli krzywą rozkładu normalnego. Czy jednak jest tak rzeczywiście?

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli więc chcemy zbadać naturę stawu, nie musimy wypompowywać z niego całej wody, wystarczy zbadać tylko kilka kropel. Podobnie geolog, który zamierza scharakteryzować właściwości gleby, nie musi przekopywać całego pola, wystarczy że pobierze małą próbkę i dokona charakterystyki na podstawie otrzymanych pomiarów.

Podobnie my jeśli chcemy poznać potencjał naszego systemu inwestycyjnego, nie musimy spędzić przed platformą kilkunastu lat, tylko powinniśmy poddać analizie wyselekcjonowaną cześć naszej strategi. W tym celu musimy zadbać, aby taka próba była właściwie pobrana.

Zobacz również: „Trader Vic –  Metody Mistrza Wall Street”  Victora Sperandeo znów w Maklerskiej

Do testów należy podejść zdrowo rozsądkowo, ponieważ nie ma tu żadnych magicznych rozwiązań

Na temat reprezentatywności próby w tradingu, szeroko wypowiadał się najpopularniejszy z żółwi Curtis M. Faith. I nie chodzi o to, że brał udział w słynnym eksperymencie Richarda Dennisa i Williama Echardta. Na uwagę zasługuje tutaj fakt, że wiele lat później, Curtis był szefem działu badawczego firmy Trading Blox, specjalizującej się w budowie oprogramowania do analizy systemów transakcyjnych.

W tej materii był On zdania, że nie ma tutaj żadnej magicznej liczby. Jego słowa sprowadzają się do tego, że mniej niż 20 transakcji jest obarczone największym błędem, natomiast próba większa niż 100 transakcji posiada znacznie większą wartość prognostyczną. Generalnie czym więcej tym lepiej ponieważ rynki charakteryzują się tym, że  czasami występują na nich tzw. banki spekulacyjne, co rzecz jasna zaburza klasyczne podejście do statystyki.

Zobacz również: Jak uchronić się przed fałszywym wybiciem? – Justin Bennett

Podczas testów systemów inwestycyjnych należy uwzględnić zmiany strukturalne rynku

W rzeczywistości podchodząc do sprawdzenia strategii inwestycyjnej należy uwzględnić wszystkie okresy, podczas których zachodzą zmiany strukturalne rynku. Dotyczy to zarówno ważnych wydarzeń ekonomicznych, jak również konfliktów zbrojnych, trzęsień ziemi, epidemii, zmian pór roku, dni,nocy etc. Tak naprawdę sprowadza się do całego przebiegu kwotowań na przestrzeni dziesiątek lat.

W ten sposób wracamy jednak do punktu wyjścia, ponieważ do tego rodzaju testów wymagane jest specjalistyczne oprogramowane na którego posiadanie nie każdy jest w stanie sobie pozwolić. Możemy jednak takie badanie przeprowadzić na losowo wybranych okresach, a optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie kilku serii po 100 transakcji na przestrzeni wielu lat.

Na przykład 100 transakcji w latach 2000-2002, dalej w latach 2007-2009, a następnie w latach 2014-2016 oraz w ramach weryfikacji 100 transakcji na bieżących danych rynkowych. Tego rodzaju testy uzależnione są rzecz jasna od ram czasowych w których strategia powinna działać. W każdym razie należy podejść do tego zdrowo rozsądkowo i wybrać takie okresy aby uwzględniały różnorodność strukturalną rynków.

Zobacz również: Strategia: Wstęgi Bollingera i Awesome Oscillator. Da się na tym zarobić?

Większość traderów nigdy nie wykonała 100 transakcji pojedynczą strategią

Wykonanie 100 transakcji niekoniecznie przekłada się tutaj na wartość statystyczną. Oczywiście jest to pewien kompromis, ponieważ bardzo ułatwia wszelkie obliczania. 100 transakcji to także 100% przeprowadzonego testu w ramach danego okresu. 20 transakcji stratnych to przecież 20% straty krytycznej. Natomiast 60 transakcji zyskownych, to nic innego jak 60% skuteczności strategii itd.

Jednak te proste założenia niosą ze sobą przede wszystkim wartości psychologiczne. Okazuje się bowiem, że wykonanie 100 transakcji z rzędu jest dla większości osób olbrzymim wyzwaniem. Z badań jakie przeprowadziłem wynika, że tylko 19% osób wykonało 100 lub więcej transakcji trzymając się zasad swojego systemu.

Na podstawie badań własnych, źródło archiwum Comparic.pl

Nie jest to w żaden sposób jakiś zaskakujący wynik, ponieważ w trakcie wykonywania transakcji, zdecydowana większość osób najwyraźniej zniechęca się i zmienia strategię na inną bez żadnych podstaw statystycznych. Z przeprowadzonych wywiadów wynika, że zmęczenie psychiczne następuje w okolicach 50 transakcji. Wiele osób nigdy nie dotarła do 30 transakcji, a znaczna część zbankrutowała przy pierwszej serii strat.

Widzimy zatem, jak bardzo słabej jakości jest trading znacznej większości osób. Tak naprawdę bez wykonania podstawowych testów oraz weryfikacji ich na danych rzeczywistych nie można w żaden sposób ocenić czy dana strategia działa czy nie. W tym przypadku musimy sobie powiedzieć szczerze – nie zrobiliśmy przynajmniej 100 transakcji, nie ma wtedy mowy o systemie.

Autor artykułu poleca także:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here