Naga MarketsNie czekaj z rozliczeniem deklaracji podatkowej do ostatniej chwili. O czym musisz pamiętaćRozliczenie się z podatku dochodowego to obowiązek każdej osoby zatrudnionej, osiągającej przychód z najmu czy posiadającej własną działalność gospodarczą. Mimo świadomości, co do konieczności wypełnienia stosownej deklaracji, większość podatników czeka z ich złożeniem do ostatniej chwili, co często prowadzi do pomyłki w obliczeniach lub wypełnieniu niestosownego druku PIT. Przede wszystkim, trzeba zdać sobie sprawę, że każdy rodzaj osiągniętego dochodu w roku 2020, jest rozliczany inaczej. Jaki rodzaj deklaracji PIT jest przeznaczony dla ciebie?

Deklaracja PIT-36

Druk odznaczający się numerem 36, to jeden z bardziej rozpowszechnionych form rozliczenia się wśród Polaków. Przed tym rodzajem deklaracji, przoduje jedynie PIT-37. Wraz z wejściem w życie PIT 2021 program zmienił się również w tym wypadku, jednak większość podstawowych kwestii została zachowana.

Sama forma formularza, dostosowana jest przede wszystkim do osób, które odprowadzają podatek bez jakiejkolwiek formy pośrednictwa. Najczęściej stosowany jest przez podatnika posiadającego własną działalność gospodarczą, opodatkowaną na podstawowych zasadach względem skali podatkowej. Osób którym podatki i składki odprowadza pracodawca czy inna osoba fizyczna, ten rodzaj deklaracji nie dotyczy.

W przypadku wybrania formy rozliczeniowej zwanej opodatkowaniem liniowym, trzeba sięgnąć po dokument PIT-37L. Dotyczy to jednak tylko przedsiębiorców, którzy złożyli stosowną deklarację najpóźniej w terminie 20 dni od osiągnięcia pierwszych zysków w roku 2020.

PIT-37 dla zatrudnionych

PIT-37 dla zatrudnionych to rodzaj deklaracji, która jest wciąż najczęściej wypełnianą formą, gdyż dotyczy przychodów uzyskanych przez osoby fizyczne zatrudnione na:

• umowę o pracę,
• umowę zlecenie,
• umowę o dzieło.

Bardzo ważne jest, żeby każdy dochód uzyskany przez nas w 2020 roku, został opodatkowany przez płatnika, który najczęściej pełni rolę naszego przełożonego. W przypadku, kiedy nie mamy pewności, co do tego, czy zleceniodawca przeprowadzał pobór podatku dochodowego i przekazywał go do urzędu skarbowego na podstawie naszych danych osobowych, warto to skonsultować w celu uniknięcia nieprawidłowości.
PIT-37, tak samo jak w przypadku deklaracji o numerze 36, trzeba złożyć w terminie do 30 kwietnia 2021 roku.

PIT-11

Niezbędną formą deklaracji jest informacja o przychodach, kosztach czy pobieraniu zaliczek w formie PIT-11. To podstawowe pismo, które należy przesłać niezależnie od formy i rodzaju zatrudnienia. Od razu trzeba zaznaczyć, że deklaracje tego typu można złożyć w 2021 roku jedynie w formie elektronicznej, w wyjątkowo krótkim terminie – do 31 stycznia.
Dostarczenie PIT-11 do urzędu skarbowego, to obowiązek każdego płatnika, więc pracownik zatrudniony na umowie nie musi wypełniać go i wysyłać samodzielnie. Jednak od 2020 roku, pracodawca nie może obliczyć rocznego rozliczenia podatku, więc osoba zatrudniona sama musi tego dokonać – za pośrednictwem usługi Twój e-PIT w programie e-pity.

 

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here