Naga MarketsNie bitcoin, a britcoin? UK rozważa wprowadzenie nowej cyfrowej waluty
Rishi Sunak, minister finansów

Brytyjski minister finansów Rishi Sunak zasugerował w poniedziałek Bankowi Anglii (BoE), aby ten przyjrzał się możliwościom wprowadzenia “britcoina”, czyli wspieranej przez bank centralny waluty cyfrowej (skrót z angielskiego CBDC) mającej na celu sprostanie niektórym wyzwaniom stawianym przez kryptowaluty takie jak bitcoin (BTC).

  • Britcoin, czy też e-funt, miałby być alternatywą dla gotówki i kont bankowych, pozwalając firmom pożyczać i trzymać środki bezpośrednio w banku centralnym
  • Prace nad CBDC najaktywniej prowadzi Chińska Republika Ludowa będąca coraz bliżej wdrożenia e-juana

Britcoin zmieniłby rolę banków komercyjnych w systemie finansowym

Wspierana przez BoE cyfrowa wersja funta szterlinga potencjalnie pozwoliłaby firmom i konsumentom na posiadanie kont bezpośrednio w banku centralnym i omijanie banków komercyjnych przy dokonywaniu płatności, zmieniając rolę kredytodawców w systemie finansowym.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Uruchamiamy nową grupę zadaniową między Ministerstwem Skarbu a Bankiem Anglii, aby koordynować wstępne prace nad potencjalną cyfrową walutą banku centralnego (CBDC) – powiedział Sunak na konferencji branży finansowej.

Wkrótce potem Sunak napisał na Twitterze jedno słowo “Britcoin” w odpowiedzi na ogłoszenie ministerstwa finansów o grupie zadaniowej.

Inne banki centralne również rozważają możliwość stworzenia cyfrowych wersji swoich własnych walut, zasadniczo poszerzając dostęp do środków banku centralnego, z których obecnie mogą korzystać tylko banki komercyjne. Mogłoby to przyspieszyć płatności krajowe i zagraniczne oraz zmniejszyć ryzyko związane ze stabilnością finansową.

Chiny są głównym kandydatem do uruchomienia CBDC. W zeszłym tygodniu Europejski Bank Centralny (CBC) powiedział natomiast, że analizuje elektroniczną formę gotówki, która uzupełniałaby banknoty i monety, ale jej wprowadzenie na rynek jest jeszcze odległe o kilka lat.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Funt szterling w formie cyfrowej nie zastąpi cyfrowej gotówki

BoE powiedział, że cyfrowa wersja funta szterlinga nie zastąpi ani fizycznej gotówki, ani istniejących kont bankowych.

– Rząd i Bank Anglii nie podjęły jeszcze decyzji, czy wprowadzić CBDC w Wielkiej Brytanii i będą szeroko angażować się w dyskusję z zainteresowanymi stronami na temat korzyści, ryzyka i praktycznych aspektów takiego działania – powiedział BoE.

Gubernator BoE Andrew Bailey komentował wcześniej, że bitcoin, najbardziej znana kryptowaluta, nie działa jako stabilny magazyn wartości lub skuteczny sposób dokonywania transakcji, co sprawia, że nie nadaje się do pełnienia roli waluty i jest ryzykownym zakładem dla inwestorów.

Banki centralne niechętnie patrzyły również na wysiłki Facebooka, który od kilku lat próbuje wprowadzić na rynek własną walutę cyfrową.

Mimo to kryptowaluty cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze strony instytucji finansowych głównego nurtu, a 14 kwietnia bitcoin osiągnął rekordowy poziom cenowy prawie 65 tys. dol., wzrastając dziesięciokrotnie w ciągu roku.

UK chce przyciągnąć dark trading

Sunak, rozpoczynając konferencję UK FinTech Week, ogłosił również inne środki mające na celu utrzymanie konkurencyjności Londynu po Brexicie, który rywalizuje z Nowym Jorkiem o miano największego centrum finansowego na świecie.

Od czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z orbity Unii Europejskiej 31 grudnia, sektor finansowy napotkał ograniczenia w obsłudze klientów z UE.

Sunak zaproponował usunięcie ograniczeń odziedziczonych po UE, w tym dotyczących tego, kto może handlować akcjami w Londynie oraz podwójnego limitu wolumenu.

Pomogłoby to Wielkiej Brytanii przyciągnąć więcej “ciemnego” lub anonimowego handlu przez dużych inwestorów po tym, jak w styczniu Amsterdam zdeklasował Londyn jako główne centrum handlu akcjami w Europie.

Proces konsultacji ma na celu dostarczenie zbioru zasad, który jest sprawiedliwy, oparty na wynikach i wspiera konkurencyjność, zapewniając jednocześnie, że Wielka Brytania utrzymuje najwyższe standardy regulacyjne – powiedział Sunak.

Wielka Brytania zaproponuje również zmiany w zakresie akcji notowanych na giełdzie spółek.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania cd projekt | mercator medical notowania | pgnig akcje forum | codzienne komentarze giełdowe | btc prognozy |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here