Naga Marketsklucze i breloczek etfW ostatnim czasie coraz częściej mówi się o pracach nad wprowadzeniem ETF-ów na Bitcoina. Choć amerykański SEC do tej pory opóźniał ich wprowadzenie, to niedawno światowe media obiegła informacja jakoby giełda Coinbase rozważała ich wdrożenie. Jednak do tej pory plany nie zostały zrealizowane i wiele wskazuje na to, że przez dłuższy czas nic w tej kwestii się nie zmieni – uważa Reggie Brown, potocznie nazywany „ojcem chrzestnym ETF-ów”. Jego opinię podziela Larry Fink, prezes BlackRock, największego na świecie funduszu zarządzającego ETF-ami. Choć nieliczni w dalszym ciągu uważają, iż ich wprowadzenie jest możliwe.


Reggie Browne: Rynek finansowy nie jest jeszcze gotowy

Reggie Browne to szef Cantor Fitzgerald, firmy założonej w 1945 roku, która koncentruje się na inwestycjach instytucjonalnych, sprzedaży i tradingu. Firma ma ponad 5000 klientów instytucjonalnych w branżach tj. bankowość inwestycyjna, inwestycje giełdowe i nieruchomościowe.

Przemawiając na konferencji rynków finansowych Georgetown University w Waszyngtonie, Browne powiedział, że ETFy na BTC zostaną zatwierdzone dopiero po opracowaniu silnych ram regulacyjnych w branży krypto.

– Dla Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) jest to bardzo trudne, aby zgodzić się na wprowadzenie ETF-ów na BTC, ponieważ nie ma jeszcze wystarczających danych i regulacji… Ten młody rynek po prostu jeszcze nie jest na to gotowy – powiedział Browne.

Z kolei szef start-upu zajmującego się płatnościami kryptowalutowymi Abra Bill Barhydt zasugerował, że powodem, dla którego SEC odrzuca kryptowalutowe ETF jest to, że branża krypto nie pasuje do obecnego archetypu rynku finansowego.

Zobacz również: CEO JPMorgan: “Bitcoin g**no mnie obchodzi!”

BlackRock: nie uruchomimy ETF-ów na Bitcoina dopóki kryptowaluty nie zostaną w pełni zalegalizowane

BlackRock – największy na świecie fundusz zarządzający aktywami i dostawca ETF-ów – powoli przekonuje się do rynku kryptowalut, ale zastrzega, że nie uruchomi ETF-ów na BTC, dopóki branża nie stanie się całkowicie legalna, powiedział dyrektor generalny Larry Fink.

– Nie mówię, że nigdy nie wprowadzimy, ale na pewno nie przed całkowitą legalizacją branży krypto – powiedział Fink na konferencji New York Times Dealbook, jak donosi CNBC. – To ostatecznie będzie musiało być poparte przez rządy. Jednak nie uważam, żeby jakikolwiek rząd na to obecnie pozwolił – dodał.

Fink wyraził obawy dotyczące możliwości oszustw, prania pieniędzy i uchylania się od opodatkowania, ponieważ przemysł kryptowalutowy jest zdecentralizowany, anonimowy i w dużej mierze nieuregulowany.

BlackRock rozpoczął eksplorację kontraktów futures na bitcoina w lipcu 2018 roku. Pomimo sceptycyzmu Finka wobec wirtualnych walut, firma BlackRock od wielu lat jest pozytywnie nastawiona do technologii blockchain.

– Jesteśmy wielkim zwolennikiem technologii blockchain. Największym jej zastosowaniem mogą być kredyty hipoteczne, wnioski o kredyty i hipoteki – wszystko, co zawiera dużą ilość danych – powiedział Fink.

Zobacz również: Bank Ameryki stworzył patent do przechowywania kluczy kryptowalutowych

VanEck: jesteśmy bliscy wprowadzenia ETF-ów na Bitcoina

Pomimo, że większość branży nie zamierza ryzykować, firma zarządzająca ETF-ami VanEck chce być pionierem jeśli chodzi o Bitcoina, pomimo braku zgody ze strony SEC. Gabor Gurbacs, dyrektor ds. strategicznych zasobów cyfrowych firmy VanEck uważa, że ​​zatwierdzenie przez SEC jest tuż za rogiem.

– Jesteśmy bardzo blisko celu. Jest dla mnie jasne, że Ameryka chce ETF-ów na Bitcoina i jesteśmy tutaj, aby to stworzyć – powiedział Gurbacs w rozmowie z Fox Business 1 listopada.

– Bitcoin to cyfrowe złoto i nie powinniśmy lekceważyć potencjalnej możliwości usprawnienia obecnego systemu finansowego – dodał.

Zobacz również: Zmienność Bitcoina nie była tak niska od 2 latConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here