Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Trusting Your Gut Feel in Trading


źródło: sorcerers-stone.net/

Najlepsi traderzy mają zdolność dostrojenia się lub “wyczucia” tego, co rynek może zrobić w następnej kolejności. Często jest to nazywane jako “instynktowne przeczucie” i jest to coś, na czym sam mocno polegam w moim tradingu. Jestem zdania, że każdy trader powinien rozwinąć w sobie coś takiego, a bierze się to głównie z doświadczenia i czasu spędzonego przed wykresami. Intuicja to coś, co rozwija się wraz z zyskiwaniem coraz większego doświadczenia w tradingu.

Początkującym traderom może być łatwiej zrozumieć jeśli nazwiemy to tradingową intuicją i antycypacją. Jest to po prostu podświadome przeczucie i przewidywanie wydarzenia, które może wystąpić.

Istotnie, powtarzanie procesu i rozpoznawanie wzorców na rynku prowadzi do intuicyjnych przeczuć, które można porównać do doświadczenia zwanego deja-vu. Jeśli widzisz coś wystarczająco często, twój umysł daje ci coś w rodzaju hipotetycznego przewidywania tego, co może się wydarzyć. Jest to oczywiście bardzo ważne i silne “narzędzie”, które musisz rozwinąć jeśli chcesz się w końcu znaleźć wśród 10 proc. najlepszych traderów.

Praktyka pomaga budować dobre wyczucie

Profesjonalni sportowcy kładą duży nacisk na praktykę i w rezultacie stają się wystarczająco dobrzy, by można ich nazwać profesjonalistami. Oni grali z przeciwnikami posiadającymi różny typ oraz styl gry i to dało im dobre wyczucie tego, co zrobią w następnej kolejności… przewidują intuicyjnie ich kolejny ruch.

Dla przykładu, jeśli grasz wystarczająco długo w tenis z tym samym przeciwnikiem, nauczysz się jego stylu jego gry, nawet o tym nie myśląc. Zyskasz wyczucie i po prostu przewidzisz jego kolejny ruch, zanim się pojawi.

Intuicyjne wyczucie rynku pojawi się u ciebie, gdy opanujesz swoją strategię i spędzisz wystarczającą ilość czasu przed wykresami. W następstwie tego działania, podczas analizy rynku, będzie ona łączona z podświadomym mechanizmem podpowiadającym czy “brać transakcję, czy nie”, a także z instynktownym wyczuciem tego, co rynek może zrobić. Jest to podobne do tenisisty, który decyduje się na oddanie silnego uderzenia, ponieważ “czuje”, co jego przeciwnik może zrobić w następnej kolejności.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Istnieje bardzo wiele przykładów intuicyjnego działania w sporcie, a także w innych dziedzinach, ale we wszystkich przypadkach rozwija się je przez praktykowanie i doświadczanie. Talent do tradingu także pomaga, ale wierzę, że sam trening i wystarczająco długi czas spędzony przy wykresach może w każdym rozwinąć tradingowy instynkt.

Instynkt w tradingu price action

Różne strategie price action, które wykorzystujemy w handlu, wreszcie stają się naturą doświadczonego tradera i z czasem on doskonale czuje czy powinien wziąć dany trejd, czy też nie. Czasami trader może nawet nie rozumieć dlaczego jest bardziej przychylny, którejś ze stron rynku, ale jest to jego podświadomy mechanizm przewidywania wpływający na podejmowanie decyzji. Ten mechanizm zazwyczaj zaczyna naprawdę dobrze działać dopiero po spędzeniu odpowiedniego czasu przed wykresami i zdobyciu dzięki temu doświadczenia na rynku.

Możesz nawet za bardzo nie rozumieć co się dzieje, gdy zaczynasz czuć instynktownie swój trading, ale im więcej czasu spędzasz przed wykresami i price action, tym wyraźniejszy staje się twój podświadomy zmysł. Wiedz o tym, że to nie wydarzy się w ciągu jednej nocy, potrzeba sporo treningu, czasu i doświadczenia na rynku, ale w końcu rozwiniesz w sobie zdolność do intuicyjnego patrzenia na price action, które widoczne jest na twoich wykresach, a ponadto stanie się to częścią twojej strategii tradingowej.

Zawsze są tylko dwie perspektywy…

Możesz mieć przeczucie co do rynku lub konkretnej transakcji i nawet nie wiedzieć dlaczego; twój podświadomy umysł jest czasem inteligentniejszy od umysłu świadomego. Zdarza się, że chcesz wchodzić w longa i widzisz ku temu sygnał, ale intuicja podpowiada, że “być może coś jest nie w porządku” … instynkt widzi coś, czego nie możemy zobaczyć …to jak wiadomość od podświadomości i w ten sposób, nasza podświadomość jest często bardziej obiektywna niż nasz umysł świadomy.

Dla przykładu, zawsze są dwa spojrzenia / poglądy na rynek. Jeden trader patrzy na wykres i sądzi, że wygląda byczo, podczas gdy inny trader patrzy na ten sam wykres i postrzega go jako niedźwiedzi. Tak więc jeśli patrzysz na wykres z drugiej strony, jak ktoś będący po przeciwnej stronie twojej pozycji, jest to spojrzenie obiektywne. Jednakże większość z nas nie może tego zrobić w prosty sposób gdyż walczy z własną świadomością.

Czy tego chcesz czy nie, każdy z nas bywa od czasu do czasu nadmiernie przywiązany do poglądu na rynek, nawet jeśli istnieją silniejsze przesłanki do ruchu w przeciwnym kierunku. W takich sytuacjach nasza intuicja może nam naprawdę pomóc. Może także ostrzec nas, że “coś jest nie tak”, a wtedy możesz poszukać powodów, dla których twoja transakcja być może nie jest dobrym pomysłem. Przykładowo, jeśli twoje nastawienie jest pro-wzrostowe i szukasz wyłącznie okazji do wejścia w longi, twoja intuicja może cię ostrzec, byś bliżej przyjrzał się sytuacji strony przeciwnej.

Gdy wykres wygląda na dobry do zagrania longa, ale twoja intuicja podpowiada, że coś jest nie tak, mimo że tego nie widać, to twoja podświadomość jest obiektywna… posiada “spojrzenie” na stronę przeciwną i ostrzega cię o tym co widzi. Początkowo mogło to być dla nas niewidoczne, ale podświadome przeczucie zapaliło czerwone światło. Tak więc nasza podświadomość może być obiektywna, nawet jeśli o tym nie wiemy, ponieważ widzi też inne perspektywy danego zagrania, opierając się na doświadczeniu i czasie spędzonym przed wykresami.

Oczywiste jest, że aby zacząć rozwijać swój tradingowy instynkt, najpierw musisz zrozumieć ruchy ceny na wykresach. Wszystko zaczyna się od nauki czytania ciągle zmieniającej się akcji cenowej na rynku. Jednak gdy już to zrobisz, czas jaki na to poświęcisz, zbuduje twoje podświadome wyczucie w tradingu i zaczniesz intuicyjnie “czuć” wykres. Wiedz też, że nie zawsze twoja intuicja będzie ci dobrze podpowiadać, ale na pewno nie raz ci pomoże, dlatego musisz ją rozwijać jeśli chcesz się stać odnoszącym sukcesy traderem.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Trusting Your Gut Feel in Trading


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here