Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Perform a Trade ‘Autopsy’ Every Month


Jako nieodłączne narzędzie do nauki, traderzy powinni wykonywać coś co nazywam ‘autopsją’ zawartych transakcji, zarówno tych zakończonych sukcesem jak i tych nieudanych. Dla mnie ten rodzaj tygodniowego lub miesięcznego przeglądu był niesamowitym narzędziem do nauki, gdy zaczynałem i to tak naprawdę ‘wyostrzyło’ moje tradingowe umiejętności.

Wszystko sprowadza się do zadania sobie szeregu pytań dotyczących transakcji, po jej zamknięciu. Możesz utworzyć sobie prostą listę kontrolną, która zawiera te pytania albo nawet dodać ją na końcu swojego trading planu. Tylko pamiętaj, aby konsekwentnie wykonywać tę ‘autopsję’, ponieważ może to znacznie skrócić twój czas nauki oraz pomoże ci opracować skuteczną rutynę.

Podstawowe pytania do rozważenia przy autopsji…

Oczywiście, niektóre z następujących pytań będą miały zastosowanie tylko do zyskownych zagrań, a niektóre tylko do stratnych. Możesz dodać swoje pytania do tej listy jeśli chcesz, ale nie daj się zbytnio ponieść, trzymaj się raczej tych podstawowych, które szczegółowo omówiłem poniżej…

Pytania jakie musimy sobie zadać dotyczące setupu i wejścia w transakcje:

Jak mógłbym uniknąć fałszywego sygnału tego rodzaju?

Jeśli poniesiesz stratę, musisz ustalić czy miało to miejsce z powodu over-tradingu / handlowania czasie kiedy wiesz, że nie powinieneś tego robić / nie stosowania się do ustalonej strategii LUB była to tylko statystyczna, stratna transakcja, której nie da się uniknąć (będziesz miał trochę stratnych transakcji nawet jeśli handlujesz prawidłowo, to normalne)? To bardzo ważne pytanie, które trzeba sobie zadać, ponieważ jeśli straciłeś dlatego, że uległeś over-tradingowi to masz duży problem. Musisz go rozwiązać tak szybko jak to tylko możliwe, jeśli nie chcesz wyczyścić swojego rachunku handlowego.

Dlaczego ten sygnał był taki dobry?

To pytanie możesz zadać zarówno w przypadku stratnej jak i zyskownej transakcji (stratne transakcje mogą i powinny być dobrymi setupami jeśli trzymasz się swojej strategii i nie ulegasz over-tradingowi). Jeśli był to bardzo jednoznacznie wyglądający setup, opisz jak wyglądał i zrób krótką notkę na temat ogólnej kondycji rynku podczas jego wystąpienia, np. “Byczy pin bar z długim knotem na wsparciu w trendzie wzrostowym, knot pin bara wystawał niżej poza wsparcie, tworząc oczywiste, fałszywe wybicie tego poziomu.”

Konfluencja była lub nie była obecna w zyskownych i stratnych zagraniach?

Jaką konfluencje miała transakcja? Było to odrzucenie kluczowego poziomu lub odrzucenie dynamicznego oporu? Może był to poziom 50% zniesienia i kluczowy poziom na wykresie? Tu możesz znaleźć odpowiedź jaki rodzaj konfluencji na wykresie miała transakcja lub jakiej konfluencji brakowało temu zagraniu. Odpowiedz na to pytanie zarówno dla wygranych jak i przegranych transakcji to zobaczysz różnice w konfluencji pomiędzy tymi formacjami.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Jaki czynniki były lub nie były obecne w każdej poszczególnej transakcji w przeciwieństwie do pozostałych?

Czy były jakieś inne czynniki, które mogłeś zobaczyć, a które mogły przyczynić się do zwycięstwa lub przegranej?

Co poszło nie tak lub co poszło dobrze po wejściu w transakcje, co zaważyło o jej wyniku?

Jeśli zauważysz, że coś dodatkowo wspierało twoją transakcję po wejściu, napisz o tym tutaj. To mógłby być kolejny sygnał zgodny z trendem, może na innym interwale czasowym, a może świeże przebicie poziomu, itp.

Pytania, które musisz sobie zadać odnośnie zarządzania pozycją:

Zarządzanie transakcjami to obszar, w którym traderzy robią dużo bałaganu. Większość popełnianych błędów w związku z zarządzaniem transakcjami jest wynikiem po prostu robienia zbyt wiele i bycia zbytnio zaangażowanym. Ogólnie rzecz ujmując, im mniej mikro-zarządzania swoimi trade’ami, tym lepiej będziesz to robił na dłuższą metę. Poniżej masz pytania, które w czasie autopsji zadawaj sobie odnośnie zarządzania pozycjami:

Co by się stało jeśli zostawiłbym transakcję samą i nie wyszedł zbyt wcześnie z małą stratą lub z małym zyskiem?

W jednym z artykułów pisałem o czymś, co nazwałem ‘zabiciem rachunku handlowego przez 1000 cięć’. Chodziło tam o to, że gdy tracisz pieniądze, pomniejszasz swoje konto handlowe, ponieważ bierzesz bardzo dużo małych strat. Małe straty są generalnie lepsze niż duże, ale najlepszym sposobem na podjęcie straty jest po prostu zaakceptowanie z góry określonej kwoty ryzyka 1R i umieszczenie zlecenia stop loss logicznie, według struktury rynku i pozwolenie transakcji rozwijać się, dać jej miejsce na oddech. Należy także z góry założyć że określona strata jest OK, ewentualnie odnotujesz zysk. Zamykając pozycję ze stratą zanim zrobi to zlecenie stop loss oznacza, że nie dajesz swojej strategii handlowej czasu i miejsca, by mogła pracować na twoją korzyść.

Co mogłoby się stać jeśli nie wyszedłbym z transakcji tuż przed osiągnięciem celu i zamiast tego zostawiłbym ją otwartą… Zakończyłaby się stratą czy z zyskiem?

To pytanie jest dość oczywiste i dobrze jest je sobie zadać, aby zobaczyć jak dobrze korzystamy z zasady ‘ustaw i zapomnij’ (która zazwyczaj działa całkiem dobrze).

Co by się stało gdyby mój stop los był nieco szerszy… Czy robiłoby to różnicę?

Czasami ustawianie stop lossa trochę szerzej niż początkowo chciałeś, może robić różnice pomiędzy zyskowną a stratną transakcją. Sprawdź mój trik wejścia w transakcję by dowiedzieć się więcej o umiejscowieniu stop lossa, opisałem go w jednym z moich artykułów.

Co by się stało gdyby mój stosunek ryzyka do zysku był mniejszy, powiedzmy 2R zamiast 3R… Czy uczyniłoby to tę transakcję zyskowną?

Czasem opłaca się wziąć mniejszy zysk, a może raczej bardziej logiczny zysk. Zawsze chcemy dążyć do zysku co najmniej w okolicach 2R, ale uważam, że traderzy często mają nierealistyczne oczekiwania, co do wysokości zysku jakiej mogą się spodziewać w każdym zagraniu.

Jaki był twój stan psychiczny podczas trwania transakcji? Spałeś wtedy dobrze?

To pytanie jest bardzo ważne i musisz na nie odpowiedzieć szczerze, tak jak powinieneś odpowiadać na wszystkie poprzednie pytania. Bardzo ważnym jest, aby dokonywać podsumowania własnego stanu psychicznego podczas gdy masz otwarte transakcje. To normalne sprawdzać swoje transakcje 2 lub 3 razy dziennie, ale jeśli siedzisz przed biurkiem w pracy i myślisz tylko o swoich transakcjach, co się z nimi dzieje – to masz problem.

Jeśli nie śpisz dobrze, ponieważ nie możesz przestać myśleć o swoich transakcjach i sprawdzasz w swoim telefonie, co dzieje się na platformie – to masz problem. Zazwyczaj tego typu obawy o transakcje są rezultatem podejmowania prób zbyt szybkiego zarabiania pieniędzy tzn. ryzykowania zbyt wiele na 1 transakcję lub też jest to efektem over tradingu i próby wymuszenia zysków na swoim rachunku handlowym.

Wniosek

Nie daj się zbytnio ponieść pytaniami w stylu ‘co by było gdyby?’, trzymaj się podstaw i upewnij się, że czegoś się nauczyłeś, a także zwracasz uwagę na informacje, które odkrywasz.

Nie ma perfekcyjnego systemu ani sposobu, ważne jest natomiast by nie tylko analizować sygnały i wykresy, ale również swoje własne zachowania. Z biegiem czasu robienie autopsji swoich transakcji powinno pomóc ci uzyskać głębsze zrozumienie własnej strategii handlowej i tego jak należy zachowywać się na rynku, by maksymalizować swoje wyniki.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Perform a Trade ‘Autopsy’ Every Month


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here