Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Trading Price Action With or Without Confirmation: You Decide


Jako traderzy price action mamy tak naprawdę dwa sposoby handlowania: z ‘potwierdzeniem’ lub bez ‘potwierdzenia’ sygnałem. Umieszczam słowo ‘potwierdzenie’ w pojedynczych cudzysłowach, gdyż jeszcze niedawno moją uwagę zwróciła nadmierna interpretacja przez niektóre osoby wyrażenia “potwierdzenie sygnałem price action”.

Żeby była jasność, kiedy mówię o “potwierdzeniu sygnału” to NIE znaczy, że jest on ‘potwierdzony’ i cena na 100% podąży w kierunku jaki implikuje dany sygnał. Jak już wielokrotnie powtarzałem w moich artykułach, trading jest grą prawdopodobieństw, a nie pewników. Dlatego też jeśli od jakieś czasu zaglądasz na moją stronę, powinieneś wiedzieć, że ‘potwierdzenie’ z price action jest po prostu dodatkowym czynnikiem konfluencji, który wspiera naszą tradingową koncepcję.

Nie sugeruje także, że “każda transakcja” wymaga potwierdzenia sygnałem. Tak naprawdę całą lekcję poświęciłem na to, co nazywam “wejściem na ślepo”. Jest to coś, co najwyraźniej i niestety, zostało ostatnio błędnie zinterpretowane i wprowadzone na innych stronach o tradingu. ‘Wejście na ślepo’ wcale nie oznacza, że powinieneś wchodzić na rynek na ślepo, bez uwzględnienia kontekstu rynkowego oraz panujących na nim warunków. W jednym z moich artykułów opisujących trading z obszarów wartości jest jasno napisane, że wejście na ślepo powinno mieć miejsce tylko i wyłącznie z kluczowego poziomu wsparcia lub oporu, a najlepiej jeszcze w zgodzie z panującym trendem.

Tak więc w dzisiejszej lekcji odkryjemy dwa główne sposoby handlu tradera price action, z potwierdzeniem sygnału oraz bez niego…

Jak zdecydować czy handel powinien się odbywać z potwierdzeniem, czy bez?

Bardzo ważne jest, by zrozumieć, że każda transakcja i każda sytuacja na wykresie jest wyjątkowa. Nigdy nie będzie dwóch dokładnie takich samych sytuacji na rynku. Zatem to, jak trader wejdzie na rynek jest jego pewną dowolnością i opiera się na postrzeganiu wykresu w danym czasie.

Tak więc, to czy wchodzisz na rynek po potwierdzeniu sygnałem price action, czy też nie, będzie ustalane indywidualnie dla każdego przypadku. Możesz wybrać czy zaczekać na sygnał, na kluczowym poziomie wykresu w zgodzie z trendem, czy też może po prostu “wejść na ślepo” na tym samym poziomie. Ostateczny wybór należy do ciebie.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Możesz także poczekać na tak wiele czynników wspierających Twoją transakcję jak to tylko możliwe, albo podjąć decyzję, że wystarczy Ci dobrze uformowany pin bar z długim knotem. Tak długo jak wchodzisz na rynek mając za sobą jeden (najlepiej dwa lub więcej) z silnych elementów jakimi są Trend, Poziom lub Sygnał (‘system T.P.S.’) i ma to logiczny sens dla Ciebie, wszystko jest w porządku.

Istnieje bardzo wiele zmiennych w tej grze i nie ma jednego systematycznego spojrzenia na trading. Każdy kto próbuje Ci sprzedać mechaniczny system tradingu nie rozwinął w sobie jeszcze wyczucia w handlu oraz intuicji i pewnie wciąż szuka nieistniejącego Św. Graala. Tak naprawdę, jeśli przeczytasz biografie traderów z mojego artykułu o Czarodziejach Rynku, szybko odkryjesz, że oni wszyscy do pewnego stopnia używali w swoim tradingu intuicji, którą odznacza się doświadczony i zaprawiony trader.

Trading z potwierdzeniem sygnałem price action

Trading z potwierdzeniem sygnałem price action oznacza po prostu, że czekasz aż na rynku uformuje się oczywisty sygnał / setup, najlepiej na kluczowym poziomie wsparcia lub oporu albo też w ramach trendu. Rzućmy okiem na przykłady tego typu działania…

Na poniższym wykresie widzimy przykład oczekiwania na potwierdzenie akcji cenowej sygnałem zakupowym na kluczowym poziomie wsparcia. Szczególnie w takich transakcjach, które uwzględniają zagranie przeciwko dominującemu trendowi lubię mieć sygnał potwierdzający przed wejściem. Mogliśmy po tym sygnale zobaczyć fajny ruch zwyżkowy z kluczowego wsparcia przy 175,75…

Na następnym wykresie GBPUSD mamy przykład wejścia zarówno bez potwierdzenia jak i z sygnałem potwierdzającym. Widzimy tam strefę wsparcia pomiędzy 1,5165 – 1,5055, wsparcie to jest logicznym miejscem dla kupujących po poprzednim silnym wybiciu ponad ten poziom. Kiedy cena wraca i ponownie testuje to wsparcie, możemy wchodzić zarówno “na ślepo” w obrębie strefy wsparcia ze stop lossem poniżej lub możemy poczekać na zakupowy sygnał price action.

Zauważ, że pojawiły się tu obie opcje, ale to “wejście na ślepo” umożliwiło zawarcie transakcji po lepszej cenie z większym potencjałem ryzyka do zysku. Wejścia na ślepo mają tę zaletę, natomiast warto też mieć na uwadzę to, że poświęcamy dodatkowy czynnik konfluencji jaki dostarcza sygnał, tak więc takie wejście będzie nieco bardziej agresywne…

Trading bez potwierdzenia price action

Czasami zdarza się, że pojawi się jakiś fajny sygnał price action, a czasami nie. Nie ma jednak powodu, by nie wchodzić w transakcje przez długi okres czasu tylko dlatego, że nie pojawił się sygnał price action. Możemy wchodzić w transakcje bez sygnału potwierdzającego na wiele różnych sposobów i nadal można tu uznać za “tradingu w stylu snajpera“, ponieważ czekamy na wejście z poziomu lub obszaru wartości w obrębie trendu, wbrew temu co można przeczytać gdziekolwiek indziej.

Na poniższym wykresie widzimy przykład wejścia bez sygnału potwierdzającego. Kiedy cena cofnęła się do kluczowego oporu na parze EURUSD niedaleko 1,1035, mogliśmy sprzedawać w dowolnym miejscu od około 1,1000 do 1,1035. Ta transakcja wykazywała konfluencję jednakże bez sygnału, dlatego też mimo, że sygnału z price action nie było, o wejściu zadecydowała waga trendu spadkowego oraz kluczowego poziomu oporu…

W kolejnym przykładzie również widzimy wejście bez sygnału potwierdzającego na wykresie 4-godzinnym pary EURUSD. Należy pamiętać, że czasami nie będziesz w stanie znaleźć dobrego wejścia na wykresie dziennym kiedy rynek jest w silnym trendzie. W porządku jest zatem jeśli zejdziesz na niższy interwał (H4 lub H1) w poszukiwaniu cofnięć w obrębie trendu. W tym przypadku mieliśmy ładny poziom z wykresu H4, który był wielokrotnie testowany zanim trend został wznowiony i rynek spadł niżej. Jest to kolejny przykład konfluencji bez sygnału price action; w tym przypadku konfluencją była ogólna tendencja z wykresu dziennego i poziom oporu z wykresu intraday, co sprawiło, że mogliśmy wejść w pozycje krótką na poziomie oporu lub w jego pobliżu, oczekując wznowienia trendu spadkowego…

Podsumowanie

Mam nadzieję, że zobaczyłeś w tej lekcji, że jest więcej sposobów na handel price action aniżeli tylko jeden. Nie zawsze będzie sygnał potwierdzający i czasami nie zobaczysz go przez długi okres czasu, dlatego też najlepiej uczyć się jak handlować zarówno z potwierdzeniem jak i bez niego.

Wbrew temu co można przeczytać na innych stronach o tradingu, zawsze w tradingu będzie wymagana pewna doza własnej subiektywnej oceny oraz intuicja. Wiedzą o tym też najbardziej efektywni traderzy na świecie i polegają na tym. Każda transakcja musi rozważana pod indywidualnym kątem i to do Ciebie należy decyzja, kiedy i jak pociągnąć za spust w danej transakcji.

Tutaj możesz znaleźć poprzednie ‘Artykuły dotyczące price action napisane przez Niala Fullera‘:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why You Should Take the Profits and Run!


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here