Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “How To Place Stop Losses Like a Pro Trader


Umiejscawianie stop lossa nie jest może najbardziej ekscytującym tematem jeśli chodzi o trading, natomiast bez wątpienia jest to niezwykle ważne zagadnienie. Jeśli nie wiesz jak robić to prawidłowo, napotkasz na sporo trudności podczas handlu.

Zasadniczo dla tradera wszystko opiera się na prawidłowym umieszczeniu stopa i zarządzaniu ryzykiem. Jeśli rozumiesz te dwa aspekty i wiesz jak prawidłowo do nich podchodzić, konsekwentne zarabianie pieniędzy na rynku stanie się dla ciebie dużo, dużo łatwiejsze.

Uwaga: Lekcja ta opiera się na wysokich interwałach wykresu i koncepcje tu przedstawione nie mają zastosowania do niskich ram czasowych, na których trading bardzo mocno się różni. Nie handluje na niskich interwałach i nie polecam tego innym, a zatem nie mogę również tego komentować.

Teoria kryjąca się za rozmieszczaniem stopa lossa jak profesjonalista

Pierwsza, podstawowa rzecz jaką musisz zrozumieć i wbić sobie do głowy jest to, że nie NIGDY nie powinieneś ustawiać swojego stop lossa opierając się o przypadkową liczbę pipsów. Wiem, że wielu traderów tak właśnie robi, gdyż dostaję od nich sporo maili, w których piszą, że używają 20-pipsowego stopa, albo 50-pipsowego stopa i tak dalej, i tak dalej. To NIE jest prawidłowe podejście i NIE tak profesjonaliści ustawiają swoje zlecenia SL…

Stop loss powinien zazwyczaj opierać się na poziomach rynkowych. Cena powinna naruszyć poziom, tak by “udowodnić”, że byłeś w błędzie. Chcesz bowiem zobaczyć jak cena unieważnia twój pogląd, dając ci dowód oparty na fakcie, że nie masz racji. Dowód ten to chociażby naruszenie najbliższego i najbardziej logicznego poziomu wsparcia lub oporu.

Musisz brać pod uwagę kontekst rynku, na którym handlujesz i określać poziom, którego przełamanie będzie czyniło twój pierwotny pogląd nieważnym z technicznego punktu widzenia. Spójrzmy na dwa przykłady, by nieco rozjaśnić ten temat…


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Pierwszy przykład poniżej pokazuje umiejscowienie stop lossa w losowej odległości, drugi natomiast w ramach kontekstu rynkowego i blisko kluczowych poziomów. Zwróć uwagę na wynik obu transakcji…

Zauważ na poniższym wykresie, że trader umieścił stopa na arbitralnym poziomie 50-pipsów od wejścia w transakcję. Traderzy zazwyczaj robią tak, ponieważ nie rozumieją jak prawidłowo rozmieścić zlecenie stop, ale także dlatego, że chcą handlować większą pozycją. To jest błędne podejście. Musisz opierać się o logiczny / oparty na wykresie powód przy umiejscawianiu stop lossa, a nie tylko o przypadkową liczbę pips lub dystans, który pozwoli ci handlować większą pozycją. Zauważ, że trader wypadł na na stopie krótko przed tym jak rynek wystrzelił w górę, lecz już bez niego na pokładzie…

Na kolejnym wykresie możemy zobaczyć wynik transakcji dla tradera, który wie jak prawidłowo rozmieszczać zlecenie SL (czyli jak profesjonalista) i nie opiera swojej decyzji w tej kwestii na przypadkowej liczbie pipsów czy też chciwości (by handlować większą pozycją). Zauważ, że stop loss umiejscowiony został poza kluczowym poziomem wsparcia, a także poniżej minimum pin bara, dając tym samym transakcji odpowiednią przestrzeń do działania. Ponadto, jeśli notowania wyjdą poza miejsce, w którym znajduje się stop loss, będzie to oznaczało unieważnienie setupu i tym samym zawartej transakcji.

Zapoznamy się krótko z  typowym rozmieszczeniem stop lossa dla dwóch setupów, których uczę, a mianowicie pin bara oraz inside bara. Jak zauważysz, używam stosunku zysku do ryzyka na poziomie 2:1 dla każdej transakcji, gdyż jest to moje “domyślne” podejście. Innymi słowy, przed wejściem w pozycję, sprawdzam czy stosunek Z:R dla transakcji na poziomie 2:1 (lub oczywiście więcej) jest realnie możliwy, biorąc przy tym pod uwagę strukturę rynku i kontekst w obrębie formacji.

Uwaga: Bądź świadom średniej zmienności jaka panowała w ciągu 7 – 10 dni na rynku, na którym dokonujesz transakcji. Twój stop loss powinien znaleźć się przynajmniej w odległości połowy dziennego ATR-a (jeśli nie więcej) chyba, że chcesz zostać wyrzucony z rynku przez zwykły szum.

Średni Rzeczywisty Zakres (ATR, Average True Range) to narzędzie, którego używamy, by odczytać średnią zmienność w ciągu ostatnich n-dni. Jest to dobre narzędzie do wykorzystania przy umiejscawianiu stopa, gdy nie ma w pobliżu kluczowych poziomów.

Poniższy przykład pokazuje jak użyć ATR do umiejscawiania stopa, a także jak możesz dzięki niemu utrzymać się w transakcji, pomimo początkowo wzburzonej akcji cenowej jaka miała miejsce po wystąpieniu formacji…

Ważne wskazówki dla zleceń stop loss

Ważnym jest, by rozważyć potencjalny cel dla naszej transakcji, zanim ją zawrzesz. Potencjalny zysk zależy bowiem przecież od odległości do stop lossa. Jeśli stop musi być zbyt szeroki, by transakcja miała wystarczająco dużo miejsca do działania i stosunek ryzyka do zysku się nie zgadza, wtedy zawarcie transakcji zwykle nie jest najlepszym pomysłem.

Stosunek ryzyka do zysku i wielkość pozycji są oczywiście ściśle związane z rozmieszczaniem stop lossa, a także same w sobie są bardzo istotnymi tematami. Jednak w tej lekcji skupiamy się tylko na stop lossach, dlatego bądź świadomy, że są one najważniejsze i mają pierwszeństwo nad celami dla transakcji będąc kwalifikatorami celu i ogólnego stosunku Z:R (zysk:ryzyko), a także pomagają w skutecznym filtrowaniu transakcji, których nie należy podejmować.

Istotne jest także, by pamiętać, że stop powinien pozostawać stały i nie należy go poszerzać. Take profit z kolei może być rozszerzony. Jeśli chodzi o stopa, można go jedynie zacieśniać i przestawiać na break even lub korzystać ze stopa kroczącego, jednak najpierw upewnij się, że tak właśnie zakłada Twój trading plan.

Stop lossy są decydujące przy zarządzaniu ryzykiem, ponieważ kiedy znamy już ich umiejscowienie, możemy określić wielkość pozycji, a także znamy jej koszt i ryzyko jakie ponosimy. Jako część naszego tradingowego biznes planu, stopy są kosztami biznesu prowadzonego przez tradera. Potrzebne są także, by zmusić nas do wyjścia jeśli się pomylimy, a nasze emocjonalne nastawienie każe nam pozostać w transakcji, co w końcu może nas drogo kosztować jeśli zdecydujemy się trzymać pozycję do czasu, aż nasze konto zostanie wyzerowane.

Zakończenie

Prawidłowe umieszczanie stop lossa jest tak naprawdę punktem wyjścia udanej transakcji. Pozwala nam przystąpić do wyliczenia potencjalnego zysku z transakcji, a także wielkości pozycji, dzięki czemu skutecznie wykonujemy określone wcześniej elementy naszej ‘przewagi’ z dyscypliną oraz czystym stanem umysłu. Mam nadzieję, że dzisiejsza lekcja dała Ci ‘wgląd’ do tego, jak osobiście podchodzę do umiejscawiania zleceń stop loss.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “How To Place Stop Losses Like a Pro Trader


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here