Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – „ Stop Overthinking & Start TradingZbyt częste i intensywne myślenie. Jest to prawdziwa forma mentalnej „trucizny”, która jeśli nie jest kontrolowana, może pochłonąć Cię i drastycznie zmienić Twoje myślenie, zachowanie, a nawet osobowość. Nie trzeba dodawać, że ten negatywny nawyk może mieć katastrofalne skutki w każdej dziedzinie życia: w pracy, w życiu osobistym (związki), w szkole, a zwłaszcza w tradingu.

Jak w przypadku większości rzeczy, wykwalifikowany trader jest w najlepszej formie, kiedy jest „tu i teraz” i nie myśli zbyt daleko naprzód o wszystkich możliwych rezultatach danej transakcji. Trading nie jest grą w „szachy”, jak wielu ludzi wydaje się myśleć. Nie poprawisz swoich szans na sukces myśląc więcej, badając więcej lub dłużej śledząc wykresy. Gdyby to było takie proste, każdy by to robił.

Sukces w handlu przychodzi, gdy osoba ma odpowiednie narzędzia do analizy, zna specyfikę rynku i jest uzbrojona w odpowiedni sposób myślenia. To właśnie sposób myślenia jest tutaj jedną z kluczowych kwestii i pozwala nie myśleć zbyt wiele lub analizować zbyt wiele.

Czym jest „overthinking” w tradingu i jak wpływa na Twoją wydajność?

Overthinking czyli nadmierne myślenie może wydawać się szerokim i nieco niejasnym tematem, dlatego ważne jest, aby zdefiniować co to jest, aby wiedzieć kiedy lub czy w ogóle to robisz i móc podjąć działania, aby to powstrzymać.

Wszyscy wiemy, że jeśli ktoś jest „overthinking”, to znaczy, że myśli zbyt dużo na dany temat, do tego stopnia, że ma to na niego negatywny wpływ. Poniższe punkty nakreślają pewne konkretne przykłady i przyczyny nadmiernego myślenia w tradingu. Czytaj dalej i sprawdź czy brzmią one znajomo dla Ciebie:

Efekt świeżości na ostatnich wynikach transakcji

invest

Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

W ostatnim artykule, w którym pisałem na temat efektu świeżości w tradingu, omówiłem jak traderzy mierzą się z nadmiernym wpływem wyników swoich ostatnich transakcji. Zasadniczo, kończą oni na nadmiernym myśleniu o nich i przypisywaniu zbyt dużej wagi do tych ostatnich wyników.

Na przykład, jeśli jesteś winny posiadania tendencyjności, oznacza to, że myślisz i czujesz, że „ta transakcja” będzie zwycięska, „ponieważ ostatnia była” lub, że „ta transakcja będzie przegrana, ponieważ ostatnia była”. Tak czy inaczej, jesteś w błędzie.

Twoja ostatnia transakcja nie ma w zasadzie NIC wspólnego z twoją następną transakcją. Wynik każdej transakcji jest zasadniczo losowy w stosunku do poprzednich transakcji, więc przestań myśleć o tym za dużo i ulegać nadmiernemu wpływowi wyniku poprzedniej transakcji.

Traderzy mogą nawet zacząć myśleć o rzeczach takich jak „skoro ostatnie 3 transakcje przegrały, to ta na pewno wygra” jest to kolejny przykład efektu świeżości w działaniu. Ale to również jest błędne i nie ma żadnego znaczenia w świecie rzeczywistym. Pamiętaj: Twoja obecna transakcja nie ma NIC wspólnego z Twoją ostatnią transakcją!

Ogólny strach przed utratą pieniędzy i przed byciem w błędzie (syndrom obitego ego)

Wielu traderów myśli tak dużo o „stracie pieniędzy” i „byciu w błędzie”, ponieważ czasem nie podejmują doskonałych, dobrych transakcji. Problem ten zazwyczaj wynika z tego, że trader ryzykuje zbyt dużo pieniędzy lub więcej niż jest mu wygodnie stracić na jednej transakcji.

Jeśli zamierzasz być traderem, będziesz miał do czynienia z ryzykiem, więc musisz je zaakceptować. Musisz być gotowy na stratę i zamiast próbować jej uniknąć, po prostu spróbuj zarządzać swoimi stratami poprzez właściwe zarządzanie ryzykiem. To sprowadza się do tego, aby nie ryzykować więcej na transakcję niż jest się w stanie zaakceptować w przypadku straty. Musi to być kwota, przy której będziemy w stanie zasnąć w nocy, nie martwiąc się o pieniądze lub czując potrzebę „szybkiego sprawdzania wyniku transakcji”.

Brak zaufania do swojej strategii handlowej

Kiedy traderzy nadmiernie myślą, często zaczynają wątpić w swoją strategię transakcyjną i zaczynają myśleć w stylu „może moja strategia nie działa” lub „może powinienem dodać jakieś wskaźniki transakcyjne” itp. Ten rodzaj zwątpienia w siebie i nadmiernego myślenia może być bardzo szkodliwy.

Brak zaufania do swojej strategii transakcyjnej jest wynikiem nadmiernego myślenia i braku „zaufania do procesu”. Tylko dlatego, że odnotowałeś stratną transakcję lub nawet kilka z rzędu, nie oznacza, że powinieneś porzucić swoją strategię transakcyjną i szukać nowej.

Koncepcja „jelenia w świetle reflektorów”: Paraliż analityczny

Syndrom „jelenia w świetle reflektorów” jest czymś, co dzieje się, kiedy traderzy (po raz kolejny) nadmiernie myślą o rynku i swoich transakcjach. To, co się dzieje, to fakt, że trader zaczyna nadmiernie myśleć o wszystkich możliwych scenariuszach wyniku transakcji i w końcu całkowicie przegapia tę transakcję.

Kończy się na tym, że po prostu gapią się na transakcję, która odbywa się bez nich, tak jak jeleń złapany w światła nadjeżdżającego samochodu. Musisz być pewny siebie i zdecydowany podczas realizowania swoich transakcji i nie możesz pozwolić sobie na utknięcie w cyklu „co by było gdyby” / strachu.

Pułapka spojrzenia wstecz

Pułapka spojrzenia wstecz to coś, co dzieje się, gdy trader ma obsesję na punkcie transakcji po ich zawarciu. Zadręczają się, że przegapili transakcję (jeleń w świetle reflektorów) lub że wyszli z transakcji zbyt wcześnie, lub też robią wiele innych rzeczy.

Wniosek jest taki, że życie w tradingu z perspektywy czasu, w „mgle”lub „co mogłoby być” jest szkodliwe dla długoterminowego sukcesu w tradingu. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że czasami nie trafisz z transakcją, czasami nie wyjdziesz z transakcji dokładnie wtedy kiedy chcesz itd. Nie możesz jednak tracić czasu na myślenie o tych rzeczach, bo doprowadzisz się do szaleństwa.

Próbując „przechytrzyć” rynek: To nie jest partia szachów!

Wielu, wielu traderów myśli, że mogą „przechytrzyć” lub „prześcignąć” rynek robiąc więcej badań lub ucząc się jakiegoś nowego systemu handlowego. Jednakże, mija się to z prawdą. Rynek będzie robił to co chce, niezależnie od tego ile czasu spędzisz na czytaniu raportów ekonomicznych lub studiowaniu nowych metod handlowych.

Niestety, handel nie jest grą w szachy, w której możesz stać się lepszy po prostu myśląc wystarczająco długo lub wystarczająco intensywnie. Tak, trzeba zrobić kilka wstępnych badań i uzyskać pewne szkolenie, aby nauczyć się skutecznej metody handlu, takiej jak analiza price action. Kiedy już nauczysz się metod i masz codzienną rutynę dotyczącą handlu, każdy dodatkowy czas na „badania” „analizowanie” lub „próbując dowiedzieć się, co się stanie dalej” jest daremny.

Wykresy z krótkimi ramami czasowymi powodują nadmierne myślenie

Jednym z niezawodnych sposobów na to, by twoje komórki mózgowe znalazły się w „korku” nadmiernego myślenia jest rozpoczęcie oglądania wykresów z krótkimi ramami czasowymi. Głównym powodem, dla którego zalecam handel na wykresach z wyższymi ramami czasowymi jest to, że upraszczają one analizę i wygładzają cały szum i przypadkową price action (akcję cenową) na krótkich ramach czasowych.

Ten szum i przypadkowość powoduje, że zaczynasz myśleć zbyt dużo i zbyt dużo handlować… ogólnie to po prostu sabotuje twój trading.

Ciągłe sprawdzanie wiadomości

Jeśli śledziłeś mnie przez dłuższy czas, wiesz, że generalnie brzydzę się handlem wiadomościami, ponieważ uważam, że price action odzwierciedla wszystkie istotne zmienne rynku, a także dlatego, że powoduje to, że traderzy przesadzają z myśleniem i handlem.

Istnieją tysiące zmiennych, które mogą wpływać na rynek w danym momencie, więc prawdę mówiąc, próba analizy lub „handlowania wiadomościami” jest w zasadzie tym samym, co próba „przechytrzenia” rynku lub myślenie, że jeśli po prostu „wiesz więcej”, to „rozgryziesz następny ruch”.

Wszystko, co jest prawdą, to fakt, że price action już pokazuje, jaki jest wpływ każdej wiadomości na rynek, więc pomiń wszystkie wiadomości i po prostu naucz się czytać price action.

Więc, jak możesz przestać myśleć i zacząć handlować?

Więc teraz, kiedy wiesz już czym jest overthinking i jak negatywnie wpływa na Twój trading, oto kilka prostych, ale skutecznych rozwiązań jak pokonać ten zły nawyk.

Handluj tym co widzisz, a nie tym co myślisz

Handluj tym co widzisz, a nie tylko tym co myślisz, że może się wydarzyć. Traderzy często myślą, że są w stanie wybić się z doskonałych setupów handlowych, ponieważ zamiast po prostu handlować tym co widzą przed sobą, zaczynają wyobrażać sobie całą masę różnych scenariuszy, które mogą się wydarzyć lub nie.

Musisz po prostu zaakceptować fakt, że nigdy nie wiesz jak rozegra się dana transakcja zanim będzie ona miała miejsce. Kiedy widzisz setup, który spełnia kryteria twojej strategii handlowej, po prostu realizujesz transakcję i wychodzisz.

Ignoruj wiadomości

Jak wspomniałem wcześniej, price action jest łatwo widoczna na każdym wykresie cenowym. Jest najlepszym i najdokładniejszym odzwierciedleniem wszystkich zmiennych wpływających na rynek w danym czasie.

Skupianie się na wiadomościach lub „fundamentach” jest po prostu odwróceniem uwagi od price action i ustawi Cię na kursie nadmiernego myślenia i analizowania. Zrób sobie wielką przysługę i przestań patrzeć na wiadomości handlowe.

Stwórz własny trading plan

Być może najbardziej wpływową rzeczą, którą możesz zrobić, by przestać myśleć i zacząć handlować, jest stworzenie kompleksowego, ale zwięzłego trading planu. Twój trading plan jest Twoim „dokumentem”, Twoim namacalnym kawałkiem odpowiedzialności i wskazówek.

Nauczysz się wiele po prostu składając go razem i stanie się on „klejem”, który trzyma Twój trading razem. Powinieneś odnosić się do niego każdego dnia i czytać go tak, by pamiętać co musisz zrobić, by nie tylko handlować swoją strategią prawidłowo, ale także by pozostać na dobrej drodze pod kątem mentalnym.

Twój trading plan jest tym, co wprawi w ruch Twoją rutynę handlową. Rutyna wpływa na nawyk, a pozytywne nawyki zamieniają się w sukces.

Zrozum, czym naprawdę jest „przeczucie” i intuicja handlowa

Traderzy mogą czuć się zdezorientowani, kiedy słyszą coś takiego jak „Nie myśl za dużo, po prostu podążaj za swoim przeczuciem…”. Tak więc, chcę wyjaśnić to stwierdzenie, ponieważ przeczucie i intuicja handlowa są bardzo ważnymi i niezbędnymi kawałkami tortu do Twojego sukcesu.

Kluczem do przeczucia i intuicji handlowej jest to, że nie przychodzi ona natychmiastowo. Jest to coś, co rozwijasz i co stanie się silniejsze w Tobie z czasem, z treningiem i czasem spędzonym na ekranie.

Zasadniczo, postrzegam to jako „podświadomy element konfluencji transakcyjnej”, który dodaje wagi do transakcji. Jest to Twoja podświadomość dająca Ci „zielone światło” lub „czerwone światło” do działania w oparciu o wszystko co widzisz na wykresie i Twoje skumulowane doświadczenie handlowe.

Ćwicz i wdrażaj „set and forget trading”

Może Ci się to nie podobać, ale musisz czasami fizycznie odejść od komputera, na dłuższy okres czasu niż prawdopodobnie przywykłeś. Musisz to zrobić, aby nie myśleć zbyt wiele, nie przehandlować i nie wpakować się w kłopoty.

Najtrudniejszą częścią handlu dla większości ludzi jest samokontrola. Jednym z najbardziej efektywnych i skutecznych sposobów ustanowienia samokontroli w swojej rutynie handlowej jest wbudowanie w swój trading plan sekcji, która opisuje kiedy będziesz przed wykresami, jak długo i kiedy fizycznie opuścisz wykresy.

Musisz pamiętać, że przegapisz niektóre transakcje, i to jest w porządku, rynek będzie tam jutro. Staramy się realizować swój plan z dyscypliną, a nie handlować wszystkim, co się rusza.

Eliminuj strach poprzez kontrolowanie tego co możesz i odpuszczanie tego czego nie możesz

Tak jak nie możesz kontrolować innej osoby bez poważnych negatywnych konsekwencji w większości przypadków, tak absolutnie nie możesz kontrolować rynku. Możesz oczywiście próbować, ale będzie to skutkowało utratą pieniędzy, a próba kontrolowania rynku jest najlepszym sposobem na opisanie dlaczego większość ludzi traci w handlu.

Dosłownie, JEDYNĄ rzeczą jaką możesz kontrolować na rynku jest to ile ryzykujesz na transakcję, umiejscowienie Twojego stop lossa, wielkość Twojej pozycji, umiejscowienie Twojego wejścia i wyjścia, i to wszystko.

Masz ZERO kontroli nad wszystkimi innymi graczami na rynku oraz tym, w którą stronę rynek się poruszy, Z-E-R-O. Mimo to, raz po raz, traderzy zachowują się w sposób, który pokazuje, że próbują kontrolować rynek, czy mają taki zamiar czy nie.

Największym sposobem na wyeliminowanie strachu w handlu jest kontrolowanie ryzyka do kwoty, która jest psychicznie i emocjonalnie dla nas akceptowalna.

Trzymaj się swoich transakcji

Tak naprawdę chodzi tutaj tylko o samodyscyplinę. Musisz desperacko trzymać się swoich założeń tuż po wejściu na rynek.

Jeśli ciągle zastanawiasz się „czy jest gdzieś lepsza okazja”, a następnie zamykasz swoje obecne pozycje, tylko po to aby wejść w inne to jesteś na złej drodze. Wtedy to jest HAZARD, NIE HANDEL!

Pamiętaj, że Twoja przewaga (aby została zrealizowana) musi być osiągana w serii transakcji, ponieważ nigdy nie wiadomo, która konkretna transakcja w serii będzie wygraną lub przegraną.

Pamiętaj, że nie powinieneś zamykać swoich pozycji, zanim nie dasz im szansy na rozpoczęcie ruchu. Nie baw się też w Boga rynku. Uwaga: zdarzają się sytuacje, kiedy powinieneś zamknąć pozycje wcześniej, ale występują ona bardzo rzadko. Nie powinieneś wiec robić ich często, jeśli nie zdobędziesz wystarczającego doświadczenia, przeszkolenia i czasu.

Wnioski

Podsumowując, sukces w handlu sprowadza się do pewności siebie, stanu umysłu i umiejętności handlowania. Jeśli utkniesz we mgle nadmiernego myślenia i nadmiernego analizowania wykresów, nawet jeśli jesteś bardzo wykwalifikowanym traderem, nadal nie będziesz osiągał dobrych wyników.

Stan Twojego umysłu i Twoja wiara we własne możliwości, kiedy analizujesz wykresy, są niezwykle ważne, abyś mógł właściwie wykorzystać swoją przewagę handlową. Przeczytaj sobie to ostatnie zdanie jeszcze raz.

Tiger Woods, prawdopodobnie najlepszy golfista na świecie, doświadczył kilku poważnych wzlotów i upadków w swoim życiu osobistym w ciągu ostatnich 10 lat. Jego pewność siebie i stan psychiczny bardzo ucierpiały, jednak nadal posiada on te same, niesamowite umiejętności gry w golfa.

Jego kariera jest daleka od zakończenia, ale dopóki nie oczyści on swojego umysłu, a jego pewność siebie nie powróci na właściwe tory (miejmy nadzieję, że tak się stanie), nie będzie on w stanie wykorzystać swoich niesamowitych umiejętności i talentu, aby znów zacząć konsekwentnie wygrywać.

To tylko pokazuje, że nawet z niesamowitymi umiejętnościami, jeśli twój sposób myślenia nie jest właściwy, zawiedziesz w tym co próbujesz opanować (handel, golf, biznes, szkoła, itp.).

Trading jest tak trudny dla ludzi, ponieważ muszą kontrolować siebie w obliczu ciągłych pokus i ciągle zmieniających się zmiennych. Tendencja i pokusa traderów do nadmiernego przemyślenia całego procesu handlowego jest ogromna.

Jest to jeden z powodów, dla których potrzebujesz uproszczonej i ustrukturyzowanej profesjonalnej edukacji handlowej oraz wskazówek, które pozwolą utrzymać Cię na ziemi, sprowadzą Cię na właściwą drogę i pomogą Ci się na niej utrzymać.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – „ Stop Overthinking & Start Trading


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here