Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Watching Charts Intraday Will Harm Your Trading Results


Jak już pewnie wiesz, trading nie jest najłatwiejszą profesją na świecie, gdzie w prosty sposób można odnieść sukces. Musimy zrobić wszystko, co tylko możemy, by jak najbardziej zwiększyć nasze szanse na sukces. Jednakże większość traderów robi zupełnie odwrotnie. Przez większość czasu przechylają oni szalę korzyści przeciwko sobie i w dodatku robią to nieświadomie.

Jednym z najbardziej znaczących i NAJŁATWIEJSZYCH sposobów na przechylenie szali korzyści na swoją stronę jest po prostu nie spoglądanie na wykresy intraday. Raz po raz widywałem traderów, którzy ponoszą porażkę, ponieważ są hiper-skoncentrowani na niskich interwałach czasowych. Istnieje wiele błędnych przekonań na temat wykresów intraday, które prowadzą traderów do wiary w to, że oglądanie ich dostarcza pewnego rodzaju korzyści. W rzeczywistości, patrzenie na wykresy intraday, szczególnie przez początkujących traderów-amatorów hamuje ich postęp i zmniejsza szanse na przetrwanie, nie mówiąc już o rozwijaniu się na rynku.

Moja filozofia – ustaw i zapomnij

Jeśli czytasz regularnie moje artykuły, wiesz, że jestem zwolennikiem handlu na koniec dnia, co w zasadzie oznacza, że analizuje rynek po zakończeniu sesji i umieszczam zlecenia opierając się właśnie na danych z zakończonego dnia handlu. Przyjąłem dzięki temu mentalną postawę typu “ustaw i zapomnij”, nie ingeruje w pozycje przez większość czasu, pozwalając rynkowi robić swoje, ponieważ wiem, że nie mogę kontrolować tego co robi cena. To z kolei pomaga mi uniknąć większości emocji, które powstają z obserwacji ruchów cenowych w ciągu dnia. Ważne jest natomiast, by zapamiętać, że monitoruje moje transakcje i pozycje, ale na pewno nie siedzę gapiąc się na nie dla zabawy lub jak gdybym oglądał coś “na żywo” w TV.

Mentalna przewaga jaką uzyskasz adoptując do handlu zasadę “ustaw i zapomnij” jest naprawdę znacząca. Nie będę jej opisywał teraz w całości, ale z pewnością znajdziesz szerszy opis na moim portalu.

Nie torturuj się patrząc na swoje transakcje

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się wejść w pozycję i obserwować ją tick za tickiem przez kilka  kolejnych dni, dywagując przy tym nad każdym 20-punktowym ruchem występującym przeciwko niej? Jeśli wrócisz przed wykres i spojrzysz na sytuację wstecz zobaczysz, że rynek wykonał ruch od punktu X do Y, pomimo całego zamieszania na wykresie intraday. Nie ma powodu, by siedzieć i patrzeć na ruchy intraday kiedy jesteś w transakcji. Jedyne co dzięki temu osiągniesz to cierpienie psychiczne, które może z kolei prowadzić do całkiem znamiennych błędów w tradingu, o których za chwilę pomówimy…

Nie ulegaj pokusie bezmyślnej zabawy swoimi transakcjami

Zbyt częste obserwowanie wykresów intraday może z pewnością wpłynąć na twój tradingowy stan umysłu. My natomiast musimy robić wszystko co w naszej mocy, by nie poddać się wpływowi nieprawidłowego myślenia podczas analizy rynku i handlu, ponieważ gdy już wpadniemy w niewłaściwy stan umysłu, prawie niemożliwym jest, by się z niego wydostać.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Kiedy siedzimy przed wykresami i patrzymy na reakcję ceny tick po ticku, różnego rodzaju rzeczy mogą pojawić się w naszych umysłach. Tworzymy wtedy powody do przesuwania naszych zleceń wejścia z początkowo zakładanych poziomów na inne, podobnie postępujemy ze stop lossami i zleceniami take profit. Możemy wejść w transakcję opierając się wyłącznie na emocjach lub wyjść z transakcji również pod wpływem emocji, a wszystko to przez nadmiar czasu spędzonego na wpatrywaniu się w wykresy. Jednakże na tym nie koniec, kiedy już wejdziesz w taki stan umysłu, uczynisz każdą kolejną transakcję trudniejszą z uwagi na to, że żyjesz w pętli z perspektywy czasu. Właśnie wtedy za dużo analizujesz, zastanawiasz się nad rynkiem i swoimi transakcjami, co powoduje, że tracisz z oczu prawidłowe nawyki handlu i kwestionujesz każdą transakcję opierając się na wcześniej przegapionych okazjach, głównie z powodu niewłaściwego stanu umysłu i nadmiernego myślenia.

Handel na koniec dnia vs intraday

Trading na koniec dnia jest lepszy od daytradingu z wielu przyczyn. Być może jednym z najważniejszych powodów takiego stanu rzeczy jest to, że wykres dzienny (dane z końca sesji) pokazuje ważniejsze spojrzenie na rynek aniżeli może to zrobić jakikolwiek wykres intraday. W rezultacie dowolny poziom, czy też sygnał price action jaki widzisz na wykresie dziennym jest dużo bardziej trafny niż poziom lub sygnał z niższego interwału.

Jak już omawiałem w moim artykule na temat najlepszej ramy czasowej do tradingu, im wyższą ją wybierzesz, tym mniej rynkowego szumu i przypadkowych ruchów ceny będziesz doświadczał. To z kolei czyni twoją codzienną analizę dużo łatwiejszą kiedy identyfikujesz kluczowe poziomy wykresu, miejsca na poziom stop loss czy plan zarządzania ryzykiem dla danej transakcji.

Kiedy każdego dnia patrzysz na MNIEJSZĄ ilość danych, masz większą szansę na to, że nie staniesz się ofiarą over-tradingu czy też uzależnienia od niego, a zatem rosną także twoje szansę na ocalenie kapitału, który w innym razie stracisz dużo szybciej niż możesz to sobie wyobrazić.

Poniższe przykłady wykresów pokazują różnicę pomiędzy analizowaniem wykresu dziennego oraz intraday. Każda dzienna świeca odzwierciedla dane z 24-godzin handlu, wykres intraday zawiera natomiast setki mniejszych świeczek, należy zatem zadać sobie pytanie, co jest wyraźniejsze i mniej stresujące do wyrobienia sobie poglądu na rynek?

Weźmy najpierw wykres dzienny EURUSD i oczywisty sygnał odwrócenia w postaci uformowanego pin bara…

Teraz spójrzmy na wykres 5-minutowy z tego samego okresu czasu co pin bar na powyższym wykresie. Po pierwsze, nie można nawet dostrzec na nim owego pin bara, który doprowadził do ogromnego spadku w cenach podczas kolejnych dni. Widać tam również setki świeczek, istna siekanina, która dosłownie może wprowadzić dezorientacje do twojego myślenia, a to z kolei doprowadzić do tego, że przegapisz transakcje z wykresu dziennego w rezultacie nadmiernego myślenia i analizowania…

Na poniższym wykresie AUDUSD, możesz zobaczyć wyraźny zestaw byczych pin barów, które uformowały się zgodnie z panującym momentum. Czysta okazja zakupowa dla tradera handlującego na koniec dnia; bez stresu; bez obaw…

Spójrz teraz na wykres 4-godzinny, który przedstawia ten sam okres czasu co wykres dzienny powyżej. Można na nim z powodzeniem handlować jeśli wiesz oczywiście jak robić to prawidłowo na wykresie dziennym. Chodzi jednak o to, by pokazać, że nawet tak dobry interwał jakim jest H4, nie bywa tak przejrzysty i łatwy do handlu jak dane na koniec sesji z wykresu dziennego. Nie wiem jak ty, ale wszystko co widzę na tym wykresie to wzburzony ruch boczny…

Wniosek

Artykuł ten wyjaśnia dlaczego wykresy intraday mogą zaszkodzić nie tylko twoim wynikom w tradingu, ale także zdolności do podejmowania trafnych decyzji opartych na logicznych przesłankach. Jeśli chcesz przejść z gapienia się na wykres do tradingu na koniec dnia i zmniejszyć poziom stresu w handlu jak i życiu, musisz zacząć uczyć się jak handlować w oparciu o dzienne dane i trenować w sobie nastawienie typu “ustaw i zapomnij”. Moim osobistym celem w tradingu jest spędzanie jak najmniejszej ilości czasu na analizowaniu rynku i obserwowaniu go, tak by uniknąć stresu i emocji oraz ostatecznie cieszyć się życiem i “owocami” jakie daje moja profesja.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Watching Charts Intraday Will Harm Your Trading Results


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here