Naga MarketsPewnie czytałeś już artykuły na temat tradingu mówiące o tym, że twoje “zyski muszą być większe niż straty”. Mówi się o tym tak często, że staje się to banalne. To NIE jest tak prost jak seria transakcji i utrzymywania w niej ryzyka na poziomie 1R oraz średniego zysku w wysokości 2R, nigdy tak nie będzie w świecie tradingu. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których matematyka zastosowana do transakcji może znacznie wpłynąć na zwiększenie stosunku ryzyka do zysku, co z kolei zwiększy ogólny stosunek tego czynnika w dużej próbie transakcji.

Zaprezentuję trzy rozwiązania w zarządzaniu pieniędzmi z wykorzystaniem prostej matematyki, które możesz z powodzeniem zastosować już teraz do swoich transakcji. Po przeczytaniu dzisiejszej lekcji, przebrniesz przez trzy koncepcje (jedną z nich możesz znać, natomiast dwóch pozostałych prawdopodobnie nie), o których większość ludzi rzadko rozmawia lub stosuje w swoim własnym trading planie.

Oto te trzy koncepcje w przypadkowej kolejności:

  1. Zrozumienie stosunku ryzyka do zysku w tradingu.
  2. Wykorzystanie zysków do stosowania odwróconego martyngału lub piramidowania.
  3. Wykorzystanie piramidowania dla pojedynczej pozycji, tak by zwiększyć zyski.

W tym artykule nie będziemy szczegółowo omawiać setupów, a raczej skupimy na prostej matematyce jaką można zastosować do zarządzania pieniędzmi. Jeśli jednak brak ci cierpliwości, by przeczytać i zrozumieć tę lekcje, pewnie nie jesteś jeszcze gotowy do nauki setupów price action, które wykorzystuje w tradingu. Wykonaj pracę i zrozum zarządzanie pieniędzmi oraz koncepcję dostosowywania wielkości pozycji, zanim zaczniesz szukać “strategii Św. Graala dla wejścia w pozycję“.

1. Frazes dotyczący zarządzania pieniędzmi, który musisz zrozumieć

Zyski muszą być większe od strat.

Wybacz, że powtarzam to co już wiemy, ale jest to niezaprzeczalny fakt pozwalający zarabiać pieniądze na dłuższą metę, twoja średnia zyskowna transakcja musi być większa niż średnia strata.

W skrócie, jedynym sposobem by to osiągnąć jest stosowanie mniejszego ryzyka na każdą transakcję od zakładanego zysku, zazwyczaj dwu lub trzykrotnie. Z biegiem czasu będzie to średnio około 1,5 do 1 lub 2 do 1 na dużej próbie transakcji jeśli robisz wszystko dobrze.

Poniżej znajduje się tabela z 10 potencjalnymi transakcjami, gdzie każda z nich ma stałe ryzyko na poziomie 1R i zmienne poziomy zysku (celu).

Niektóre transakcje były stratne, a niektóre zyskowne, końcowy wynik pokazuje, że średnia zyskowna transakcja to w przybliżeniu dwukrotność stratnej.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

W przykładzie wygląda to na bardzo łatwe, natomiast w realnym świecie jest to oczywiście trudniejsze do zrobienia. Lepsze zrozumienie tego tematu uzyskasz z innych artykułów, w których obszerniej wyjaśniałem na czym to wszystko polega.

2. Piramidowanie w pojedynczej transakcji

Moc lawinowego zwiększania rozmiaru pozycji w obrębie jednej transakcji…

Piramidowanie transakcji pozwoli Ci wykorzystać efekt “kuli śnieżnej” dokładając do zyskownej pozycji w określonych odstępach czasu. Możemy z początkowego ryzyka na poziomie 1R uzyskać ogromny zysk poprzez dodanie nowej pozycji, kiedy nasza początkowa pozycja porusza się w zakładanym kierunku, co w zasadzie sprawia, że używamy pieniędzy rynku, gdyż nie bierzemy na siebie nowego ryzyka. Rezultatem jest efekt kuli śnieżnej, który buduje z małej transakcji znacznie większą, zyskowną transakcję, jeśli pozycja nadal porusza się na naszą korzyść. Dla większego zrozumienia tematu, przejrzyj temat o piramidowaniu pozycji dla większych zysków.

3. Używanie ‘odwróconego martyngału’ w serii zyskownych transakcji (coś o czym większość ludzi nigdy nie mówi)

Łączenie zysków w wielu transakcjach…

Jeśli jesteś na rynku wystarczająco długo, wiesz kiedy jesteś w serii zyskownych transakcji i kiedy rynek “jest gotowy na żniwa”. Tak, powyższe oświadczenie jest nieco arbitralne w stosunku do technicznego poglądu, dlatego też w tej koncepcji musi mieć zastosowanie intuicja.

Zamierzam omówić tę koncepcję na najbardziej podstawowym poziomie, by zademonstrować moc zastosowania prostej matematyki do zarządzania pieniędzmi podczas serii zyskownych transakcji…

Koncepcja jest podobna do tej, gdzie dodaje się do pojedynczej, zyskownej pozycji (tak jak omawialiśmy w punkcie 2 powyżej), jednak w tym przypadku podwajamy, a tym samym zwiększamy ryzyko na transakcję w wielu ‘trejdach’. Zanim omówię tę koncepcję, pozwól mi wyjaśnić, iż nie jest to strategia martyngałowa, gdzie trader podwaja na stratach, a w rzeczywistości jest to odwrócony martyngał, gdzie trader używa zysków z jednej transakcji i re-inwestuje je w następnej transakcji, podwajając w zasadzie wielkość pozycji. Tak naprawdę używamy pieniędzy rynku, ponieważ nie ryzykujesz nic ponad inwestycję 1R z pierwszej transakcji.

Sama idea jest prosta; robimy coś zupełnie przeciwnego do standardowego “martyngału”, w którym trader po prostu kontynuuje podwajanie ryzyka na transakcję do czasu pojawienia się zyskownej pozycji. Zamiast tego, w metodzie wykorzystującej odwrócony martyngał, którą stosujemy, gdy przewidujemy serię zyskownych transakcji w optymalnych warunkach rynkowych – podwajamy naszą pozycję w serii tylko jeśli poprzednia pozycja zakończyła się zyskiem. Ta metoda może nam pomóc w zbudowaniu konta, pamiętaj przy tym, że handlujemy tak naprawdę pieniędzmi rynku, nie własnymi.

Zademonstruje matematykę w tej koncepcji pokazując trzy przykładowe transakcje, wszystkie ze stosunkiem ryzyka do zysku na poziomie 2R, jednakże ryzyko będzie zwiększane w każdej transakcji, w serii jak wyjaśniono poniżej…

Transakcja #1:

Ryzyko 1R, zysk 2R. Transakcja zakończona zyskiem, zatem zarobione zostało 2R.

Masz już pozytywne myślenie na temat okresu rynku w trendzie i ostatnie sygnały dały zarobić, dlatego przewidujesz serię zysków. Zaczynasz teraz postępować w ten sposób…

Transakcja #2:

Reinwestujesz 2R zarobione na poprzedniej transakcji w następny trejd. Pozycja przynosi zysk, zatem zarabiasz 4R.

Utrzymujesz pogląd na rynek w trendzie, a sygnały spisują się dobrze, przygotowujesz się zainwestowania zysków z poprzednich transakcji (4R) w kolejną pozycję z serii…

Transakcja #3:

Ryzykujesz 4R, zyskujesz 8R.

Całkowity rezultat serii

——————————

Największe ryzyko jakie podjąłeś = 1R

Całkowity zwrot = 8R

Całkowity stosunek ryzyko / zysk wynosi zatem 1:8

Poniżej znajduje się tabela pokazująca naszą przykładową transakcję i zwrot jaki otrzymaliśmy reinwestując zyski z poprzednich transakcji:

Powyższy przykład pokazuje nam wyśmienity przypadek wykorzystania pieniędzy rynku oraz prostej matematyki do uzyskania ogromnego zwrotu z małego ryzyka początkowego.

Wiem, że niektórzy mogą sobie pomyśleć “Skąd mam wiedzieć kiedy nastąpi taka dobra passa?” i tak dalej. Nie będziesz wiedział tego na pewno, ale faktycznie istnieją okresy i warunki rynkowe, gdzie trader z doświadczeniem wie, że może pojawić się zyskowna seria. Nawet z błądzenia losowego, gdzie przypadkowo stosujesz koncepcje reinwestowania, będziesz miał jakieś przyzwoite zyski. Będzie ci to wychodzić lepiej z czasem wraz z odpowiednią edukacją i doświadczeniem, gdy będziesz miał większą pewność siebie i poprawią się twoje zdolności w tradingu.

Powyższe obliczenia są niewiarygodnie proste, jednak ważne jest by je zrozumieć, a jeśli już tak się stanie, twoje wyniki mogą zmienić się z przeciętnych w znakomite i to bardzo szybko.

Na zakończenie…

Przedstawione techniki zarządzania pieniędzmi i wielkością pozycji to te same, które osobiście stosuje do każdego setupu price action jaki rozgrywam. To również te same techniki, które przekazuje moim uczniom na zaawansowanym kursie price action.

Więcej od Niala Fullera:


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst “How Simple Maths Can Increase Your Average Profit Per Trade 10-Fold” znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

8 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here