Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Trading Success is a Journey, Not a Destination

Te artykuły również Cię zainteresują

Życie jak mówią, jest podróżą, a nie celem samym w sobie. To samo można powiedzieć o tradingu. W rzeczywistości, ten stary aforyzm pomoże ci zrozumieć, jak odnieść sukces jako trader, jeśli oczywiście na to pozwolisz.

Jak osiągnąć sukces w tradingu?

Jak często czujesz się sfrustrowany lub nawet wściekły na swoje wyniki w tradingu? Zarobiłeś jakieś pieniądze na rynku, a następnie wszystko co zarobiłeś – straciłeś. Uczucie, które cię ogarnia, gdy tak się dzieje, to coś czego nie zrozumie nikt inny, chyba że mu też się to przydarzyło. Uczucie to graniczy bowiem z rozpaczą.

Co jeśli powiem ci, że można uniknąć tego uczucia w wyniku twojego postępu w tradingu? Co jeśli powiem ci, że jest sposób na wyeliminowanie negatywnych emocji, które często mącą twój umysł kiedy handlujesz?

‘Klucz’ znajduje się w mentalnej zmianie, której musisz dokonać. Musisz mniej skupiać się na pieniądzach i zyskach, a więcej na samym procesie, grze, ostatecznym teście mentalnym zwanym tradingiem…

Psychologiczna ‘pułapka’ w tradingu

Oto ‘wielki sekret’ tradingu, o którym nie powie Ci nikt, gdy uczysz się handlować: “Nie będziesz zarabiać pieniędzy z tradingu jeśli jesteś w niego zaangażowany tylko po to, by zarabiać pieniądze!”

Potraktuj to jak swego rodzaju mentalną ‘pułapkę’.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Musisz mieć prawdziwą pasję i zainteresowanie tradingiem, jego procesem, umysłowymi testami, których dostarcza, dosłownie wszystkim. Tak właśnie odnosi się długoterminowy sukces w czymkolwiek w życiu, w tradingu nie ma żadnej różnicy.

Jeśli nie masz pasji i zainteresowania tradingiem, będziesz wpadał w pułapkę koncentrowania się na pieniądzach i zyskach, a to z kolei nie sprzyja odpowiedniemu stanowi umysłu, niezbędnemu do handlu. Pomyśl o poniższych punktach, które pomogą ci to lepiej zrozumieć…

  • Kiedy nadmiernie koncentrujesz się na zarabianiu pieniędzy na rynku, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że ulegniesz over-tradingowi, a to z kolei prosta droga do wyczyszczenia swojego konta. Jeśli pozwolisz chciwości i ‘potrzebie spekulowania’ dać z siebie co najlepsze, skończysz uprawiając hazard, aż ostatecznie stracisz wszystkie pieniądze.
  • Zbyt mocne skupienie na pieniądzach i zyskach spowoduje również, że będziesz podejmował zbyt duże ryzyko na transakcję. Ryzykowanie zbyt dużych kwot na pozycję jest prostą drogą do emocjonalnego działania. Przez ryzykowanie więcej niż możesz sobie pozwolić, by czuć się komfortowo, będziesz zbyt mocno przywiązany do swoich transakcji, by podejmować racjonalne decyzje w miarę rozwoju sytuacji. W rzeczywistości będziesz przyklejony do monitora, oglądając każdy mały tick, który porusza się na twoją niekorzyść, co spowoduje, że będziesz działał bezmyślnie i wprowadzisz zbyt duży bałagan do transakcji, zamiast zostawić rynek w spokoju i wrócić następnego dnia, by sprawdzić jak się sprawy mają.
  • Gdy pozbędziesz się koncentrowania na pieniądzach i zyskach, będziesz miał czas, by skupić się na mechanice rynku czyli na stawaniu się dobrym traderem. Czy to nie ma logicznego sensu, że aby zarabiać pieniądze na rynku musisz najpierw stać się dobrym traderem? Oczywiście, że tak. A jednak dlaczego tak niewielu traderów koncentruje się na tym, by faktycznie zostać dobrym traderem? Dzieje się tak ponieważ są za bardzo skoncentrowani na zarabianiu pieniędzy! Są tak zaślepieni i podekscytowani zyskami i symbolem $$$$$, że zapominają o poświęceniu niezbędnego czasu i wysiłku, by nauczyć się i opanować strategię handlową oraz praktykować prawidłowe metody zarządzania pieniędzmi, które jak na ironię są jedynym sposobem, aby pieniądze znalazły się na ich rachunku handlowym.
  • Pamiętaj o tym, co powiedziałem na wstępie; Trading jest podróżą, nie celem. Co oznacza, że zasadniczo, by stać się konsekwentnie zarabiającym traderem, musisz skupić się na samym procesie tradingu, a nie na zarabianiu pieniędzy. Gdy tylko naprawdę będziesz zainteresowany procesem tradingu, a twój cel zmieni się z ‘zarabiania pieniędzy’ na ‘stanie się dobrym traderem’, pieniądze zaczną gromadzić się na twoim koncie jako rezultat tego procesu. Zbytnie skupienie na ‘celu’ jakim jest ‘zarabianie pieniędzy z tradingu’ prowadzi prosto do rozwinięcia w sobie złych nawyków tradingowych.

Profesjonalni traderzy są autentycznie zainteresowani tradingiem

Profesjonalni traderzy postrzegają trading jako grę, wyzwanie, coś co kochają, ostateczny sprawdzian mentalny: ‘oni kontra świat’. Trading to coś, czego 90% ludzi nie potrafi robić z powodzeniem przez dłuższy czas; ogromne wyzwanie, któremu trzeba stawić czoła. Jeśli to wyzwanie cię nie ekscytuje, nie czynisz swoją pasją i zainteresowaniem bycie coraz lepszym traderem, to znaczy, że trading po prostu nie jest dla ciebie.

Trading na pewno nie jest systemem szybkiego zarabiania, pomimo tego co myśli wielu początkujących. Jeśli w końcu stajesz się zarabiającym traderem, to dlatego, że jesteś prawdziwie zainteresowany wyzwaniem jakim jest trading i chcesz być w tym dobry. Fakt, że dzieje się tak, byś zarabiał pieniądze, potencjalnie dużo pieniędzy jest miły, ale mówię ci, że w pierwszej kolejności musisz mieć odpowiednie nastawienie umysłowe, gdzie nie dbasz o pieniądze i nie ważne jak ‘dziwnie’ to mogło zabrzmieć, taka jest prawda.

To naprawdę nie różni się od żadnej innej profesji czy specjalistycznych umiejętności na świecie. Dla przykładu, aby stać się szanowanym i odnoszącym sukcesy chirurgiem, nie koncentrujesz się wyłącznie na pieniądzach, oczywiście… każdy się z tym zgodzi. Chirurg przez lata musi się koncentrować na procesie, na edukacji i trenowaniu, by stać się dobrym chirurgiem. Następnie w rezultacie zainteresowania i pasji, przejścia przez cały niezbędny proces szkolenia / praktyki, w ostateczności staje się szanowanym i odnoszącym sukcesy chirurgiem. Proces stawania się profesjonalnym traderem niczym się w tej kwestii nie różni…

Nie staniesz się odnoszącym sukcesy traderem tylko dlatego, że ‘chcesz’. Staniesz się nim, ponieważ jesteś zainteresowany i pasjonujesz się tradingiem oraz chcesz włożyć niezbędny czas i wysiłek, by rozwijać swoje umiejętności. Fakt, że w ten sposób zarobisz dużo pieniędzy, musi być refleksją, a nie celem ponad wszystko.

Twoim niepohamowanym celem jako tradera, powinno być stanie się najlepszym traderem. Jeśli rzeczywiście to zrobisz i ‘zignorujesz’ pieniądze oraz zyski, jak na ironię, z czasem będą one pojawiać się na twoim rachunku handlowym w coraz większej ilości.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Trading Success is a Journey, Not a Destination


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here