Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “How to Trade Successfully with a Small Trading Account


Możesz mieć poczucie, że jesteś w gorszej sytuacji jeśli zaczynasz trading na rachunku z niewielkim depozytem. Jak jednak przekonasz się w dzisiejszej lekcji, te uczucia to tylko iluzja wynikająca ze skupiania się na niewłaściwych rzeczach.

Jednym z największych wyzwań z jakim się zetkniesz podczas tradingu jest myślenie , że tylko “jeśli będziesz miał więcej pieniędzy” możesz w jakiś sposób szybciej stać się zarabiającym traderem. Jeśli mierzysz swoje zarobki przez jeden czy dwa tygodnie pewnie, że możesz mieć szczęście i powiększysz swój duży rachunek bardzo szybko, ale jakie to ma znaczenie jeśli za chwilę wszystko oddasz z powrotem na rynek? Zyskowność powinna być mierzona przez znacznie dłuższy okres czasu; co najmniej 6 miesięcy do roku.

Chodzi o to, że jeśli nie potrafisz sobie radzić z tradingiem na małym koncie, to na dużym również nie będziesz księgował zysków. Po prostu więcej pieniędzy do tradingu nie sprawie, że odniesiesz sukces jako trader. Jeśli tak naprawdę nie wiesz co robisz, powinieneś handlować na niewielkim rachunku, bo na dużym stracisz więcej i to znacznie szybciej.

Powinieneś przeczytać resztę tego artykułu, ponieważ  pomoże ci…

Wiem dokładnie jak się czujesz, też byłem w tym miejscu. Możesz czuć się w tradingu jakbyś robił krok do przodu i zaraz dwa kroki w tył. Może to być też coś w stylu “Gdybym tylko miał więcej pieniędzy, szybko zarobił jeszcze więcej na rynku i rzucił moją obecną pracę”.

Niestety mój przyjacielu, to tak nie działa…

Czy sądzisz, że gdybyś dał 100 tysięcy dolarów do handlu komuś bez doświadczenia to zrobi on z nich jakiś użytek? Jestem pewny, że zgodzisz się ze mną, iż nie zrobi on z tymi pieniędzmi nic dobrego przez co najmniej 6 miesięcy, a w rzeczywistości będzie on miał ich o połowę mniej już w ciągu kilku pierwszych miesięcy.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Tak więc dlaczego wierzysz, że gdy tylko będziesz miał “więcej pieniędzy”, dramatycznie wzrosną twoje wyniki w tradingu? Nie chodzi też o to, że nie posiadasz “absolutnie żadnego doświadczenia w tradingu, ale czytając ten artykuł prawdopodobnie szukasz jakiejś pomocy z tego czy innego powodu i jeszcze nie do końca stałeś się mistrzem swojej strategii. Tak więc problemem nie są pieniądze, problem leży w tobie i dopóki go nie naprawisz, dalej będziesz odczuwał rozczarowanie i tracił na rynku.

Powinieneś zatem uważać się za szczęśliwca jeśli nie masz konta z dużą sumą pieniędzy, ponieważ na takim rachunku lepiej się uczyć i popełniać błędy niż na dużym rachunku, gdzie potencjalne straty finansowe oraz emocjonalny stres są nieporównywalnie większe.

Zmień swój sposób myślenia

Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić jest dopasowanie myślenia z “Chcę zarobić więcej pieniędzy z tradingu” na “JAK mogę zarobić więcej pieniędzy z tradingu?”. Gdy już to zrobisz, doświadczysz zmiany w tym, na czym się skupiasz…

Pomyśl o tym w ten sposób… Jak MYŚLAŁBYM gdybym miał bardzo gruby rachunek? Nie będziesz wtedy myślał w stylu “gdybym tylko miał rachunek z wielkim depozytem…”, ponieważ już go masz, zamiast tego skoncentrujesz się na nauce prawidłowego tradingu i rozwijania skutecznej strategii oraz planu działania.

A zatem, MUSISZ myśleć jak gdybyś miał już duże konto, ponieważ jeśli nie będziesz handlował “jak gdybyś” je miał, to nigdy nie zarobisz pieniędzy. Zamiast tego będziesz stale przywoływał te kwestię poprzez zbyt duże ryzyko na transakcję lub overtrading, ponieważ będziesz głęboko wierzył, że to “pieniądze” są problemem.

Twój umysł MUSI przełączyć się z “pieniędzy” na “proces”. Powiem tu coś, co powtarzałem już wielokrotnie. Jeśli chcesz się stać odnoszącym sukcesy traderem, musisz skupić się na samym procesie, a nie na pieniądzach.

Tak więc jeśli masz konto z niewielkim depozytem…

Oto “nasza chwila prawdy”, że tak powiem…

Jeśli zamierzasz handlować tak jakbyś był milionerem, MUSISZ zaakceptować pewne realia tej sytuacji…

Te realia to:

1) Nie będziesz brał zbyt wielu transakcji, a zamiast tego będziesz spekulował jak snajper.

2) Będziesz handlował małymi pozycjami z uwagi na to, że chcesz prawidłowo zarządzać ryzykiem i uwierz mi, jest to niezbędne nie tylko po to by budować swoje konto, ale też wystarczająco długo utrzymać się na rynku i nauczyć odpowiednich umiejętności.

3) Pieniądze nie powinny cię w tym momencie motywować. Zamiast tego motywacją powinna być nauka prawidłowych procesów w tradingu, a mianowicie utrzymania dyscypliny i cierpliwości oraz konsekwentnego podążania za strategią.

4) Nie możesz myśleć o “odrabianiu” strat… takie myślenie jest błędem i prowadzi wyłącznie do jeszcze większych strat.

Dlaczego “tak trudno” jest budować małe konto

Jak już wcześniej wspominałem.. prawdopodobnie czujesz jakbyś w swoim tradingu robił czasem jeden krok do przodu i dwa kroki w tył. Mając małe konto może to być irytujące, ponieważ wydaje ci się, że nigdy nie zbudujesz większego kapitału.

Dobrze, zatem skup się też na utrzymaniu zysków. Nie oddawaj wszystkiego w następnej transakcji tylko dlatego, że ulegasz overtradingowi lub jesteś zwyczajnie chciwy. Wyobraź sobie, że handlujesz na koncie z depozytem 100 tysięcy złotych… powiedzmy, że zarobiłeś 10 kawałków… jak byś się czuł, gdybyś od razu oddał tyle pieniędzy z powrotem na rynek? Handlując na małym koncie oddasz tylko 100 dolarów, zamiast 10-ciu tysięcy. Musisz więc naprawić wszystkie błędy jakie popełniasz, zanim zaczniesz operować większymi kwotami. Powtarzając ponownie: ciesz się, że nie masz jeszcze konta z wielkim depozytem i skup na procesie stawania się dobrym traderem.

Podsumowanie

Handel na koncie z małym depozytem wcale nie stawia cię w gorszej sytuacji, zwłaszcza jeśli jesteś stosunkowo nowy w traderskim świecie i brak ci konsekwencji. To, jak duże jest twoje konto nie odgrywa tak naprawdę żadnego znaczenia w czynieniu postępów i zdobywaniu umiejętności. Oczywiście jeśli masz większe konto, grasz większymi pozycjami i potencjalnie zarabiasz więcej pieniędzy, ale jeśli NIE WIESZ JAK SPEKULOWAĆ, żadne pieniądze świata ci nie pomogą.

Pozostaje ci zatem uczyć się jak handlować, skupić się na odpowiednich metodach i czerpać radość z podróży. Przestań przejmować się “szybkim zarabianiem pieniędzy” czy “staniem się bogatym i odejściem z pracy”, ponieważ im mniej skupiasz się na tych rzeczach, tym bardziej prawdopodobne jest, że się wydarzą.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “How to Trade Successfully with a Small Trading Account


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here