Naga MarketsNial Fuller radzi jak rozwiązać problemy nadmiernego myślenia w handlu
Nial Fuller radzi jak rozwiązać problemy nadmiernego myślenia w handlu

Czyż nie brzmi to znajomo? Na początku widzisz idealny setup handlowy, zaczynasz go jednak nadmiernie analizować i rozważać. Z czasem patrzysz na niego coraz mniej przychylnym okiem, a pod koniec nie masz pojęcia co tak naprawdę zrobić.

Jest to problem, który dotyka wielu inwestorów i pojawia się szczególnie wtedy, kiedy chcemy analizować trade pod zbyt wieloma kontami. Rodzi się tutaj problem, który Nial Fuller określa mianem over-analyse – prowadzi do rezygnacji z korzystnych setupów i odbija się negatywnie na ogólnej aktywności inwestorskiej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Celem poniższego artykułu jest zidentyfikowane głównych powodów nadmiernego myślenia, jego negatywnego wpływu na handel oraz sposobów walki z nim.

Nadmierna ilość czynników zewnętrznych powodujących zamieszanie

Zbyt wiele czynników analizy utrudnia handel
Zbyt wiele czynników analizy utrudnia handel

Wiadomości, strony internetowe, serwisy społecznościowe, inni traderzy – wszystkie te czynniki mogą spowodować, że będziesz nadmiernie analizował rynek i zaczniesz się mylić. Zewnętrzne czynniki są najprawdopodobniej największą bolączką inwestorów indywidualnych i najczęściej wyciągają ich z dobrych transakcji, mieszając w głowach i zmniejszając skuteczność handlu.

Kiedy działa na Ciebie zbyt wiele czynników zewnętrznych, umysł zaciemnia się, procesy myślowe są zaburzone, a strategia handlowa staje się czymś na rodzaj zgadywanki, a nie uporządkowanym systemem działania.

Rozwiązanie: Podejmij decyzję o ignorowaniu czynników zewnętrznych. Kluczem do ignorowania otaczającego Cię szumu jest zdanie sobie sprawy, że nadmierna ilość informacji nie pomaga w handlu, a jedynie go uniemożliwia. Gdy w pełni w to uwierzysz i zaakceptujesz, w efekcie powinieneś w pełni skupić się na własnej strategii tradingowej i jej dopracowywaniu.

Wymigiwanie się od dobrej transakcji

Rezygnujemy z dobrej transakcji na rzecz niewłaściwej
Rezygnujemy z dobrej transakcji na rzecz niewłaściwej

Nie ma nic gorszego niż identyfikacja wręcz perfekcyjnego sygnału, który spełnia wszystkie założenia planu handlowego i nieskorzystanie z niego. Problemem jest tutaj zbyt długa wewnętrza dyskusja ze samym sobą i wmawianie, że transakcja wcale nie jest taka dobra. Po raz kolejny nadmierne myślenie odciąga Cię od dobrej decyzji.

Przykładowo zauważyłeś bardzo fajny sygnał Price Action, zaczynasz jednak przyglądać się świecom okalającym i dochodzisz do wniosku, że całość może nie zadziałać. Uzupełniasz to newsami ze świata ekonomii, opiniami innych traderów i całkowicie rezygnujesz z transakcji.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Rozwiązanie: Nie bij się z myślami. Jest to bardziej złożony aspekt nadmiernego myślenia, ponieważ trader stwarza sobie wiele powodów, które odciągają go od perfekcyjnej transakcji. Musisz przestać obawiać się straty pieniędzy i traktować je jako koszt uzyskania przychodu. Im szybciej zaczniesz opierać się na założeniach strategii i właściwie zarządzać ryzykiem, tym szybciej zaczniesz generować zadowalające wyniki. Jeżeli widzisz sygnał wejdź w transakcję i przestań obserwować wykres – po to ustawiłeś poziomy SL oraz TP.

Natłok myśli uniemożliwia podjęcie decyzji

Gdy bijesz się z nadmierną ilością myśli, nie jesteś w stanie podjąć właściwej decyzji handlowej
Gdy bijesz się z nadmierną ilością myśli, nie jesteś w stanie podjąć właściwej decyzji handlowej

Gdy w Twojej głowie „tłoczy się” zbyt wiele myśli dotyczących pojedynczej transakcji, jesteś najprawdopodobniej zdezorientowany i zbyt wiele uwagi poświęcasz wykresom (biorąc pod uwagę nadmierną ilość czynników zewnętrznych, o których wspomniano wcześniej). Może to być spowodowane między innymi tym, że tak naprawdę nie wiesz czego szukasz (brak strategii) lub nie opanowałeś swojego systemu w odpowiednim zakresie.

Rozwiązanie: Oczyść swój proces handlowy oraz myślowy. Pierwszą rzeczą jaką możesz zrobić jest odkurzenie swoich wykresów. Zdejmij z nich niepotrzebne wskaźniki, które zasłaniają cenę i skup się na tym co najważniejsze – na świeczkach. Jeżeli sygnał nie pojawił się bezpośrednio na wykresie, wtedy nie robimy nic (nie ufaj wskaźnikom tylko notowaniom). Aby oczyścić umysł możesz też ograniczyć ilość czasu spędzanego nad wykresami. Początkowo może to być trudne, jest jednak niezwykle istotne dla Twojej świeżości i dobrego samopoczucia.

Zbyt mało wiary we własne możliwości

Pracuj nad "handlową pewnością siebie"
Pracuj nad “handlową pewnością siebie”

Ile razy zdarzyło Ci się nie otworzyć transakcji gdyż doszedłeś do wniosku, że źle interpretujesz rynek? Jeżeli nie jesteś pewny swoich umiejętności inwestorskich, to nigdy nie zaczniesz zarabiać. Musisz być przekonany co do podejmowanych decyzji – gdy będziesz działał niespójnie efekty mogą być tragiczne.

Rozwiązanie: Brakuje Ci rynkowej edukacji. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z rynkową nieśmiałością jest zdobycie większej wprawy. W miejscu tym najlepszym rozwiązaniem wydaje się edukacja i regularny handel. Jedynie dzięki wiedzy oraz doświadczeniu wyrobisz w sobie traderską pewność siebie.

Nial Fuller twierdzi, że przeszedł długą podróż i sam borykał się z powyższymi problemami natury psychologicznej. Udało mu się je jednak przezwyciężyć i obecnie pomaga innym traderom w zwalczaniu ograniczeń, które w dużym stopniu utrudniają skutecznych handel. Więcej porad od Niala Fullera znajdziesz w dedykowanym dziale na Comparic.pl.

Artykuł na podstawie Learntotradethemarket.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here