Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “How to Bounce Back After a Losing Streak in the Market


Od czasu do czasu wszyscy doświadczamy serii strat na rynku. Jednak, co decyduje o tym czy będzie to silnie wyniszczająca seria, która prowadzi wyzerowania konta, czy „zwyczajne” pasmo strat? Niezaleźnie od przypadku, jak odbić się po takiej serii strat? Emocje biorą górę i jeśli nie zachowamy ostrożności, możemy szybko zobaczyć jak nasze zyski z tradingu „rozpływają się” na rynku.

W dzisiejszej lekcji podzielę się z tobą tym, czego nauczyłem się o radzeniu sobie z seriami strat podczas 15-stu lat mojej tradingowej kariery. Nie ważne jak na to patrzysz, serie strat na pewno nie są fajne i zabawne, ale jeśli je zrozumiesz, nie powinny stanowić zagrożenia dla twojego długoterminowego sukcesu jako tradera.

Po pierwsze: Zrozum “naturę” strat

Pierwsza rzecz jaką musisz zrobić, by odbić się po serii strat jest zrozumienie natury strat na rynku. Możesz teraz zapytać, co mam na myśli mówiąc o “naturze” strat?

Odpowiedź jest bardzo prosta: Istnieją dwa podstawowe rodzaje strat jakie trader może ponieść; coś co nazywam “normalną” stratą oraz stratą emocjonalną (wywołaną przez emocje). Tak więc pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić jest zadanie sobie pytania odnośnie swojej serii strat, np. “Czy były to normalne straty, czy może straty wywołane przez emocje?”

  • normalna strata to taka, która jest statystyczną częścią twojej strategii/przewagi. To znaczy, że w serii transakcji przy dowolnej metodzie, pewien procent zagrań będzie stratny NAWET JEŚLI spekulujesz konsekwentnie i jesteś zdyscyplinowany. Nie ma metody o 100% skuteczności, gdyby tak było, każdy zostałby miliarderem. Tak więc zrozum, że normalne straty będą się przydarzać i są one naturalną częścią każdej strategii tradingowej.
  • emocjonalna strata jest spowodowana przez emocje lub też bycie zbytnio rozemocjonowanym. Są to straty wynikłe z overtradingu (który może być efektem różnych emocji takich jak chciwość, złość, zemsta, itp.) lub straty, które były większe niż te, z którymi czujesz się dobrze, ponieważ ryzykowałeś zbyt dużo z chciwości, nadmiernej pewności siebie lub zemsty (próby “odrobienia” straconych pieniędzy). Ten typ strat jest bardzo niebezpieczny i prowadzi do ogromnych strat, które często kończą się wyczyszczeniem rachunku handlowego.

Rozumiesz już zatem naturę strat na rynku, a teraz pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić, to przeprowadzić ze sobą szczerą rozmowę i ustalić, czy ponoszone straty były “normalne”, czy też spowodowane emocjami. Jeśli doświadczane straty wynikają z emocji, masz oczywiście do zrobienia dużo więcej, tak więc czytaj…


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Punkt 2: Zrozum, że twoja strategia potrzebuje czasu na działanie

Kolejną bardzo ważną częścią w odbijaniu się po serii strat jest zrozumienie, że każda strata czy też ich seria jest nieistotna w długoterminowym schemacie tradingowej podróży.

Jak omawiałem w poprzednim punkcie, normalne straty nie są czymś niezwykłym. Kolejny aspekt jest taki, że nigdy nie wiesz, kiedy pojawi się seria strat.

Dla przykładu, wyobraź sobie, że w ciągu roku zawierasz 100 transakcji (to tylko przykład). Następnie wyobraź sobie, że te 100 transakcji to niebieskie i czerwone kulki, wymieszane losowo w słoiku. Jeśli włożysz swoją rękę do słoika i nie patrząc na nią wyciągniesz jedną kulkę, nie wiesz czy będzie ona niebieska czy czerwona? Nie wiesz tego, dopóki na nią nie spojrzysz.

Teraz wyobraź sobie, że niebieskie kulki to zyskowne transakcje, a czerwone, to transakcje stratne. Jeśli twoja strategia daje 60% zyskownych transakcji oznacza to, że 40% żetonów kulek będzie czerwonych. Tak więc w serii 100 kulek (transakcji) możesz oczekiwać, że wyciągniesz 40 czerwonych (stratnych transakcji). Jednak w jakiejkolwiek transakcji (lub wyciągając kulkę ze słoika), nigdy nie wiesz czy wyciągniesz czerwoną czy niebieską kulkę. Omawiam ten temat bardzie szczegółowo w moim artykule na temat klucza do trwałego sukcesu na rynku Forex.

Celem dzisiejszej lekcji jest uświadomienie, że twoja strategia potrzebuje dużej serii transakcji byś zarabiał pieniądze, a poza tym w ramach serii transakcji jest zupełnie normalne, że będziesz miał ciąg stratnych pozycji. Wyobraź sobie, że rzucasz monetą. Masz 50% szans na to, że wypadnie orzeł lub reszka. W serii 10 rzutów możesz mieć pod rząd 10 reszek, ale w SERII 100 rzutów, będzie to bliżej rozkładu: 50% reszek i 50% orłów. Tak więc nie możesz sobie pozwolić, aby nadmiernie się emocjonować złą passą “normalnych strat”, o których mówiliśmy wcześniej. Tym bardziej nie powinieneś działać pod wpływem emocji po jednej stratnej transakcji, ponieważ w trakcie dużej serii jest to zupełnie nieistotne.

Punkt 3: Zrozum, że negatywne emocje nie pomogą ci zarabiać pieniędzy

Zrozum, że jeśli wpadniesz w pułapkę emocjonalnych strat i będziesz zbytnio rozpamiętywał każdą stratę lub ich serię, tak jak omawiane to było wyżej, nie pomożesz sobie przezwyciężyć złej passy, a sprawisz jedynie, że będzie gorzej.

Wiem, że nawet jeśli rozumiesz punkt 1 i 2 powyżej, może być ci trudno przełknąć nawet te normalne i statystyczne serie strat, ale musisz znaleźć sposób, by to zrobić. Musisz “przełknąć” serię strat i zaakceptować, że te będą występować, a następnie uwolnić się od emocji z nimi związanych. Jeśli wciągniesz się w te negatywne emocje, stracisz jeszcze więcej pieniędzy i bardziej zniszczysz swój rachunek oraz prawidłowy stan umysłu.

Lubię podejście, które nazywam “widzieć las spoza drzew”. Jak mówi stare przysłowie, musisz widzieć “las spoza drzew” co oznacza, że nie możesz zatracać się w szczegółach czegoś, a zachować otwarty umysł i być skupionym na większym obrazie (nie na drzewie tylko na całym lesie). W tradingu oznacza to, że nie możesz działać pod wpływem emocji lub ugrzęznąć psychicznie w złej passie, a zamiast tego zobaczyć większy, długoterminowy obraz.

Pamiętaj, że twoja zyskowność i sukces będzie definiowany w ciągu całego roku lub nawet dłużej, a nie na podstawie jednego dnia, tygodnia, czy miesiąca. Jeśli utrzymujesz dyscyplinę i trzymasz się swojej strategii przez wystarczającą próbę transakcji, a także jeśli używasz efektywnej strategii / metody, takiej jak price action, powinieneś w końcu wyjść na swoje.

Punkt 4: Odpocznij od rynku (jeśli tego potrzebujesz)

Jeśli rzeczywiście padłeś ofiarą “emocjonalnych strat” i doprowadziłeś do ruiny swoje konto tradingowe, prawdopodobnie najlepiej będzie jak dasz sobie trochę czasu na “przegrupowanie” i odpoczniesz od tradingu.

Użyj tego, czego nauczyłeś się w dzisiejszej lekcji, a także z pozostałych lekcji i wyciągaj wnioski, byś zrozumiał, gdzie poszło ci źle. Przede wszystkim, ucz się na swoich błędach i nie pozwól im ściągać cię w dół.

Powrót po serii strat rozpocznij przede wszystkim od zrozumienia ich natury, o której dyskutowaliśmy w tej lekcji. Jeśli już ustalisz, że twoja zła passa była spowodowana czymś co robisz źle (emocjonalne straty), musisz opracować plan działania, by w przyszłości postępować poprawnie. To często prowadzi do rozpoczęcia nauki i zdobycia solidnej, tradingowej edukacji, aby upewnić się, iż rozumiesz co robisz na rynku i masz zaufanie do swojej strategii.

Jeśli rzeczywiście twoje straty wynikały ze “statystyki”, kontynuuj handel w oparciu o własną metodę /strategię i trzymaj się jej. Osobiście, zawsze lubię myśleć, że seria strat zbliża mnie do zyskownej transakcji lub ich serii.

Mam nadzieję, że dobrze się bawiłeś czytając ten tekst i ucząc się jak radzić sobie ze stratami na rynku. Jako traderzy, musimy sobie z nimi radzić i prawidłowo na nie reagować, ponieważ jakkolwiek banalnie by to nie zabrzmiało, tracenie jest tak naprawdę częścią wygrywania.

Więcej od Niala Fuller:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “How to Bounce Back After a Losing Streak in the Market


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here