Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Trading Breakouts Often Leads to Losing Trades


Handle na wybicie jest bardzo kuszący i w rzeczywistości wiele osób decyduje się grać w zgodzie z kierunkiem aktualnego ruchu, reagując w sposób typowy dla mentalności “tłumu”. Można powiedzieć, że podążanie za trendem lub handel z tłumem jest jest dobrą strategią i w teorii często ma to pokrycie, ale jeśli chodzi o egzekucję zlecenia w czasie rzeczywistym, to w ten sposób wchodzi się w miejscach o niskim prawdopodobieństwie.  Spekulacja na wybicie dołem nowych dołków bądź wybicie górą nowych szczytów, często jest poważną pułapką, szczególnie na początkujących traderów.

Mimo, że jestem zwolennikiem handlu zgodnego z panującym momentum, a także podążania za ruchem “najmniejszego oporu”, to nawet gdy próbuję wejść na “pokład” trendu, rzadko gram na wybicia. Zamiast tego czekam na cofnięcie do strefy wartości (obszaru wsparcia / oporu), gdzie z kolei dostaje więcej czynników potwierdzających – konfluencję.

Dlaczego handel na wybicie może być niebezpieczny. Przykłady.

Chcę w tej lekcji pokazać niedawne, rzeczywiste przykłady możliwych transakcji w grze na wybicia, które totalnie nie wypaliły, a cena skierowała się ostatecznie w kierunku przeciwnym do pierwotnego ruchu.

Miliony dolarów były zarabiane i tracone w tych ruchach i być może ty też się dałeś na to nabrać. Mimo, że niemożliwym jest, by wiedzieć kiedy wystąpią takie “pułapki”, spojrzymy na przykłady rzezi jaką spowodowały i wyciągniemy z niej istotne lekcje…

W ostatnich miesiącach można było zauważyć wiele fałszywych wybić jakie pojawiły się na rynku.

Poniżej zobaczysz przykłady wybić, które wciągnęły traderów, przeżuły, a następnie wypluły jak zużytą gumę…


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Pierwszy wykres to “klasyczny przykład” nieudanego, fałszywego wybicia kluczowego poziomu wsparcia na GBP/USD. Zauważ jak cena wybija się trochę poniżej kluczowego poziomu i szybko zawraca. Znaczny ruch zwyżkowy po wybiciu zassał wszystkich, którzy sprzedawali w dołku, po tym jak doszło do przełamania poziomu…

Pierwszy wykres to "klasyczny przykład" nieudanego, fałszywego wybicia kluczowego poziomu wsparcia na GBP/USD

Poniższy wykres pokazuje nieudane wybicie na GBP/USD. Zauważ, że cena od dłuższego czasu wyglądała jakby chciała wybić się ponad opór przy 1.5688. Takie typy wybić wydają się być najgroźniejsze; “wyglądają” na bardzo oczywiste… ponieważ przyciągają wszystkich amatorów i po wystrzale w górę, zawodowcy szybko ściągają cenę w przeciwnym kierunku, czyszcząc przy tym świeżaków.

Cena od dłuższego czasu wyglądała jakby chciała wybić się ponad opór przy 1.5688

W następnym przykładzie widzimy niedawne i bardzo wyraźne fałszywe wybicie kluczowego oporu na EUR/USD. Zauważ, że rynek był wtedy w konsolidacji. Fałszywe wybicia takie jak to są bardzo powszechne na rynkach nie będących w trendzie…

Fałszywe wybicia takie jak to są bardzo powszechne na rynkach nie będących w trendzie

Na następnym wykresie indeksu Dow Jones widzimy jasno, że wybicie nie doszło do skutku i poziom wsparcia niedaleko 17060 został obroniony, zgodnie z długoterminowym trendem wzrostowym. Kluczowe poziomy jak ten zaznaczony na wykresie często powodują fałszywe wybicia i wyrzucają z rynku ludzi, którzy myśleli, że cena podąży poza poziom…

Na wykresie indeksu Dow Jones widzimy jasno, że wybicie nie doszło do skutku i poziom wsparcia niedaleko 17060 został obroniony

Kolejny wyraźny przykład nieudanego wybicia kluczowego wsparcia. Kiedy cena zjeżdża na dół, by przetestować poziom, “oczywista” gra to handel na wybicie… wszyscy myślą, że rynek pójdzie niżej. Ale w tym momencie nie ma już nikogo, kto chce sprzedawać i zawodowcy wchodzą, czyszcząc stopy i pchając rynek w górę.

W tym momencie nie ma już nikogo, kto chce sprzedawać i zawodowcy wchodzą, czyszcząc stopy i pchając rynek w górę

Bardzo często zdarza się, że fałszywe wybicia mogą być dobrą okazją do gry, ale w kierunku przeciwnym do wybicia. Na wykresie poniżej widzimy fajny przykład nieudanego wybicia wsparcia na GBP/USD, któremu towarzyszył zakupowy pin bar, co doprowadziło do znacznego ruchu w przeciwnym kierunku…

Przykład nieudanego wybicia wsparcia na GBP/USD, któremu towarzyszył zakupowy pin bar

Alternatywa do gry na wybicie…

Teraz spójrzmy na coś, co nazwałbym bardziej książkowym wejściem i handlem zgodnym z nastawieniem rynku, zaraz po cofnięciu…

Zauważ jak na poniższym wykresie cena zawraca do EMA 21, która stanowi dynamiczny opór i tam formuje się sygnał pin bar, zgodny z trendem spadkowym. Był to sygnał wykazujący konfluencję, który miał duże szanse na wypracowanie zysku. Ponadto utworzył się po cofnięciu i w zgodzie z trendem na wykresie dziennym. Handel w taki sposób eliminuje w znacznym stopniu możliwość potencjalnego złapania się w pułapkę fałszywego wybicia…

Na poniższym wykresie cena zawraca do EMA 21, która stanowi dynamiczny opór i tam formuje się sygnał pin bar, zgodny z trendem spadkowym

Oto kolejny przykład oczekiwania na cofnięcie do strefy wartości, by uzyskać optymalne i zgodne z trendem wejście na rynek. Zauważ, że trend wzrostowy już istniał kiedy doszło do cofnięcia, do dynamicznego oporu tworzonego przez kanał EMA 8/21. Tam też utworzył się pin bar i w związku z tym mieliśmy zgodny z trendem i wysoce prawdopodobny sygnał wejścia…

Trend wzrostowy już istniał kiedy doszło do cofnięcia, do dynamicznego oporu tworzonego przez kanał EMA 8/21

Następny przykład czekania na korektę i szukania sygnału zgodnego z trendem, by uzyskać konfluencję. Indeks HSI na wykresie poniżej znajdował się w wyraźnym trendzie spadkowym zanim zaczął cofać się do oporu, a krótko potem uformował się pin bar zgodny z trendem w dodatku na oporze tworzonym przez EMA 8/21.

Indeks HSI na wykresie poniżej znajdował się w wyraźnym trendzie spadkowym zanim zaczął cofać się do oporu

Zobaczmy też jak trader może grać na rynku w konsolidacji, gdzie często występują spore wybicia poza granice zakresu w jakim wcześniej poruszała się cena.

Na wykresie poniżej widać, że para EUR/USD poruszała się w określonym zakresie. W takich sytuacjach fałszywe wybicia ekstremów zakresu są czymś powszechnym. Wiedząc to, profesjonalni gracze pominą te poziomy, co znaczy, że gdy cena do nich wróci będą grać w kierunku przeciwnym do wybicia… do czasu aż cena wyraźne wybije się poza zakres. Jest to dobry sposób, by zyskać przewagę w handlu na rynku nie znajdującym się w trendzie. Można to zrobić przy użyciu sygnału price action lub bez niego, wchodząc “na ślepo”.

Para EUR/USD poruszała się w określonym zakresie

Kluczowe wskazówki…

– Myślenie przeciwne “do tłumu” jest umiejętnością, którą musisz rozwinąć przez trening i czas spędzony przed monitorem. Traderzy myślący o rynku w stylu kontrariańskim zwykle wygrywają.

– Można handlować z trendem, ale nadal myśleć kontrariańsko, przykłady widoczne są wyżej, gdzie czekamy na cofnięcia do stref wartości i poziomów konfluencji na rynku w trendzie. Wybicia nie są jedynym sposobem na handel z trendem i w rzeczywistości nie są idealną drogą do tego, by to robić.

– Czekanie na cofnięcie ceny do oczywistych poziomów i wtedy szukanie sygnałów price action.

– Kiedy rynki znajdują się w konsolidacji możesz handlować gdy cena zbliża się do jej zakresu (handel w kierunku przeciwnym do ograniczenia zakresu).

– Nieudane wybicia (fałszywe) są dobrymi okazjami do tradingu, poszukujesz wtedy sygnałów w czasie nieudanego wybicia lub krótko po nim (patrz przykład powyżej na GBP/USD, gdzie doszło do fałszywego wybicia wraz z pin barem).

– Nie sprzedawaj na kluczowych poziomach wsparcia i nie kupuj na kluczowych oporach. Jeśli naprawdę chcesz handlować zgodnie z tym kierunkiem, czekaj aż cena zamknie się poza poziomem, utrzyma nad/pod nim przez co najmniej kilka dni i WTEDY szukaj możliwości wejścia po cofnięciu.

Podsumowując, wybicia mogą prowadzić do stratnych transakcji, zwłaszcza te “oczywiste”, które skłaniają do robienia w konia wszystkich traderów-amatorów.

To oczywiście nie znaczy, że “nigdy” nie powinieneś handlować wybić, ale raczej powinieneś podchodzić do tego bardziej starannie i szukać innych, bardziej kontrariańskich wejść na rynek, takich jak omawialiśmy na powyższych przykładach.

Natura ludzka każe nam kupować lub sprzedawać kiedy rynek porusza się w kierunku, w którym chcemy zawrzeć transakcję, ale samo to nie jest wysoce prawdopodobną strategią handlową. Rynek porusza się w górę i w dół dlatego potrzebujesz metody, która pozwoli ci na uzyskanie z tego przewagi, a nie natychmiastowe korzystanie z ruchu w kierunku, w jakim podąża rynek.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Trading Breakouts Often Leads to Losing Trades


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here