Naga MarketsDlaczego najlepsze transakcje są tak trudne do zawarcia? - Nial FullerPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why The Best Trades Are SO Hard To Pull The Trigger On


Czy poniższy scenariusz nie brzmi dla ciebie znajomo?…

Rynek przełamuje poziom i zaczyna agresywnie poruszać się w trendem, zaczyna też zyskiwać momentum. Potem widzisz jak kurs nagle wraca z powrotem do silnego poziomu i tam formuje się sygnał price action zgodny z trendem. Jednakże zamiast działać szybko i wchodzić w setup, po prostu patrzysz się tępo na niego jak ‘jeleń złapany w światła reflektorów’ i niezdolny do działania. Myślisz sobie coś takiego: “Pozwolę rynkowi iść w swoją stronę, ponieważ nie sądzę, że utrzyma się w ruchu skoro tak daleko już zaszedł, nie zamierzam w to wchodzić” etc.

Niedługo po momencie “otępienia”, rynek jednak kontynuuje ruch, jednakże bez ciebie na pokładzie. Czujesz wtedy złość, frustrację i ogólnie chcesz rozwalić monitor na tysiąc małych kawałków.

Powyższego scenariusza doświadcza wielu traderów i dziś chcę pomówić o podobnych przypadkach jakie mogą dotyczyć także ciebie oraz zaproponować rozwiązanie, byś mógł ich uniknąć w przyszłości…

Tradingowy problem “jelenia w świetle reflektorów”

Wielu początkujących, a nawet tych bardziej doświadczonych traderów doświadcza czasem obawy przed “pociągnięciem za spust” (zawarciem transakcji). Co można zrobić, aby przezwyciężyć ten strach i ruszyć do przodu ze swoim tradingiem?

Najpierw omówmy, co przydarza się traderom borykającym się z tym problemem…

Trading może być trudny, ponieważ każda transakcja i scenariusz rynkowy będzie wyjątkowy. Rzeczywiście, jak już dawno stwierdził to w książce “Trading in the Zone” Mark Douglas: “Nie ma dwóch dokładnie takich samych chwil na rynku”. W efekcie czego, traderzy często wahają się lub są zdezorientowani, czy właśnie “ten sygnał” jest warty rozegrania.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Mamy tendencję do myślenia o wprost idealnych transakcjach…

Jak często widziałeś śmiertelnie oczywisty sygnał, a tylko siedziałeś i patrzyłeś na niego zamiast wchodzić w transakcję, a kiedy rynek już ruszył w zakładanym kierunku tylko z niedowierzaniem patrzyłeś na wykres żałując, że nie wszedłeś w tę transakcję?

Rynki w trendzie są często tak rażąco oczywiste, że nie dowierzamy, iż mogą kontynuować ruch. Rzeczywiście, jednym z największych problemów ludzi jest to, że myślą coś w stylu “Oh, ten rynek spadł (lub wzrósł) już tak daleko w krótkim odstępie czasu, niemożliwe żeby zszedł jeszcze niżej”. W istocie mamy do czynienia ze wspaniałym dowodem na to, że może pójść dalej, w formie silnego trendu, ale przekonujemy samych siebie, że nie może. Jest to klasyczny przykład nadmiernego myślenia / nadmiernego analizowania / paraliżu analitycznego, czy też nazwij to sobie jak tylko chcesz.

Nawet niedawno byłem świadkiem tego, że podczas agresywnych ruchów rynkowych, cofnięcia nie są bardzo znaczne i głębokie. Kiedy rynek jest w ruchu, musimy znaleźć punkt wejścia, by skorzystać z tego dużego ruchu, nie chcemy przecież stale czekać na cofnięcie, które nigdy nie nadchodzi. Oczywiście, wiąże się to z rozwinięciem tradingowych umiejętności i intuicji do tego stopnia, że wiesz kiedy rynek porusza się agresywnie z trendem, a kiedy nie.

Kolejny scenariusz z syndromem “jelenia w świetle reflektorów” jest wtedy, gdy widzimy, że poziom stanowczo wytrzymuje testy, ale zaczynamy wierzyć, że kiedy będziemy już w transakcji, to zostanie pokonany. Myślimy “Oh patrz, teraz poziom nie wytrzyma” itp. Siedzimy, a wtedy oczywiście rynek kieruje się w stronę, w którą planowaliśmy zawrzeć transakcję, ale już bez nas na pokładzie, ponownie. Frustrujące, delikatnie rzecz ujmując.

Po przejrzeniu tych scenariuszy z perspektywy czasu wygląda na to, że psychika przejmuje władzę. Zdobywamy pewność opierając się na transakcjach, które analizowaliśmy, ale których nie zawarliśmy i następnym razem stajemy w obliczu podobnej transakcji, jednak tym razem jest ona stratna i nasze psychiczne nastawienie zostaje zniszczone. Możesz zobaczyć, jak staje się to błędnym kołem, gdzie widzisz setup, który zadziałał, ale się wahałeś, a następnie bierzesz podobny i ten zawodzi, wtedy zaczynasz się wściekać / ulegasz over-tradingowi, etc.

Kluczem jest po prostu rozgrywanie obu setupów (ten zyskowny, przy którym się wahamy i ten kolejny, który zawiódł), bylibyśmy teraz zarobieni mając transakcje zyskowną na poziomie 2R i i następnie jedną stratną.

Oto klasyczny przykład niedawnego ruchu, przy którym wielu traderów prawdopodobnie uległo zawahaniu…

Zauważ jak na poniższym wykresie AUDUSD, rynek był w trendzie wzrostowym przed odwróceniem i cofnięciem o około 300-pipsów pod koniec kwietnia. Ludzie nie chcieli wierzyć, że trend się odwrócił, myśleli “ojej, to nie może spaść dalej, spadło już przecież 300-pipsów w krótkim czasie…”. Co się wtedy wydarzyło? Rynek bez zbędnej zwłoki spadł o kolejne 300-pipsów, bez któregokolwiek z tych ludzi na pokładzie…

Oto kolejny przykład transakcji w tym samym ruchu na AUDUSD, którą faktycznie rozgrywałem…

Po prawie 600-pipsach spadku, wiele osób starało się złapać dołek. Doszli do wniosku, że nie może już więcej spadać. Co było nie tak? Cóż, to proste, akcja cenowa dowodziła, że wykres wciąż jest bardzo niedźwiedzi i jest mnóstwo miejsca na spadek ceny. To właśnie są typy transakcji, na które ludzie patrzą i myślą “to nie może dalej spadać”, a wtedy spada dalej…

Rozwiązania na problem “jelenia w świetle reflektorów”

  • Zrozumienie, że trading jest grą prawdopodobieństw – musisz wykorzystywać każdą okazję na jaką wskazuje twoja strategia i nie wahać się przy tym. Jeśli wahasz się przy perfekcyjnie dobrym sygnale, to szkodzisz swojemu psychicznemu nastawieniu w tradingu i miarowości, ponieważ gdy następnie weźmiesz stratną transakcję zaczynasz wątpić w siebie i swoją metodę. Musisz zawsze pamiętać, że bazujemy na prawdopodobieństwie, a nie na pewnikach i do każdej pojedynczej transakcji możesz mieć w zasadzie losowe oczekiwania. Jest to ogólna strategia tradingowa i kiedy w miarę upływu czasu konsekwentnie handlujesz za jej pomocą, daje ci przewagę z wysokim prawdopodobieństwem.
  • Następnym razem, gdy widzisz coś na wykresie, działaj – to całkiem proste! Nie bądź nieokrzesany, ale musisz mieć “jaja” jeśli chcesz być traderem. Jeśli masz zamiar się wahać i bać przed wzięciem perfekcyjnego setupu, nie próbuj być traderem. Obniżenie ryzyka do kwoty, z której stratą czujesz się OK, powinno sprawić, że mniej będziesz się bał straty, a co za tym idzie, wyeliminujesz czynnik wahania / strachu.
  • Rynki często poruszają się dalej niż sądzimy – pamiętaj o tym. Dlatego też, nie rozmyślaj za dużo nad sytuacją; jeśli widzisz silny trend, zakładaj, że będzie on kontynuowany dopóki akcja cenowa nie pokazuje czegoś innego. Nie przekonuj się o czymś bez dowodów opartych na cenie.
  • Badaj, wiedz czego szukać – Oczywiście, jeśli nie nauczyłeś się, jak prawidłowo handlować i nie znasz dobrze swojej strategii oraz sygnałów wejścia, będziesz się wahał i będziesz pełny strachu, ponieważ tak na dobrą sprawę nie wiesz co robić. Rozwijaj się, ucz tradingu price action z materiałów na stronie, ponieważ wiedza jest jedynym rozwiązaniem, by uniknąć strachu. Ludzie boją się tego, czego nie rozumieją.

Wniosek

Odnosząc się do dwóch powyższych przykładów jakie mogłeś zobaczyć w tej lekcji, tego typu transakcje potrzebują kilku dni lub nawet więcej żeby na siebie zapracować. Nie ma sensu siedzieć i sprawdzać cały dzień w domu, szkole czy gdziekolwiek, co dzieje się z tymi transakcjami. Pozwól rynkowi iść swoją drogą i nie zarządzaj nadmiernie swoimi transakcjami patrząc na niższe ramy czasowe niż te, na których zawierałeś transakcje, etc.

Mentalność bycia zdyscyplinowanym zarówno wtedy, kiedy powinienem zawrzeć transakcje jak i wtedy kiedy nie powinienem tego robić, a także unikanie mikro-zarządzania, doprowadziła do tego, że wygrałem konkurs tradingowy. Zobaczyłem sygnał, uwierzyłem w moją metodę i byłem agresywny. Gdybym zachowywał się jak “jeleń w świetle reflektorów”, rozmyślając czy “ten ruch będzie kontynuowany, czy nie”, na pewno bym nie wygrał. Po prosu byłem zdyscyplinowany, ufałem mojej strategii oraz sobie i to jest tak naprawdę “przepis” na sukces tradera.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why The Best Trades Are SO Hard To Pull The Trigger On


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here