Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “What Professional Poker Players Can Teach You about Trading


Istnieje wiele podobieństw między światem pokera, a światem tradingu i dlatego jako traderzy możemy się naprawdę dużo nauczyć od pokerowych mistrzów.

Profesor od finansów behawioralnych z Uniwersytetu Harvarda, Brandon Adams powiedział: “Niektórzy z najlepszych kandydatów do pracy na Wall Street to profesjonalni gracze z serwisu FullTiltPoker i jemu podobnych”.

Każdy dobry gracz pokerowy wie, że jeśli prawidłowo zarządzasz ryzykiem i egzekwujesz konsekwentnie swoją strategię, nie uprawiasz hazardu, po prostu wykorzystujesz szanse na swoją korzyść. Poker (trading również) staje się hazardem, kiedy gracz działa pod wpływem emocji, zapomina o dyscyplinie i przestaje odpowiednio zarządzać dostępnymi żetonami (pieniędzmi).

Jakie są zatem najważniejsze rzeczy, których możemy nauczyć się od pokerowych zawodników? Omówmy to…

Myślenie strategiczne

Zakładając, że posiadasz strategie, która daje pozytywne rezultaty w serii rozdań wiesz, że musisz realizować tę strategię przez dłuższy czas, by mogła zadziałać na twoją korzyść.

Krótkowzroczne byłoby podejście, w którym działasz pod wpływem emocji po dwóch czy trzech rozdaniach kart w pokerze. Profesjonalny pokerzysta wie, że talia kart musi zostać rozdana wielokrotnie, by uzyskał przewagę. Staje się to wtedy prostą grą liczbową, w której im więcej jest rozdań i trzymania się przyjętej taktyki, tym większe, że wyjdziesz na swoje.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Tak więc pierwsza rzecz jakiej uczymy się od profesjonalnych graczy w pokera jest posiadanie pewnego rodzaju strategii, która daje pozytywne rezultaty w serii rozdań / transakcji. Dla tradera, szczególnie dla mnie i moich uczniów będzie to price action i szukanie wejść, które dają lepsze oczekiwania niż wchodzenie na rynek z przypadku. Nie znaczy to jednak, że wszystkie zagrania będą zyskowne, wręcz przeciwnie, będziemy zarówno tracić jak i zarabiać, ale w dłuższej perspektywie wyjdziemy na swoje.

Najważniejsze są w tym wypadku: cierpliwe czekanie na odpowiedni sygnał (nie uleganie over-tradingowi) oraz dyscyplina w trzymaniu się założeń strategii. Dokładnie jak w pokerze, musimy być cierpliwi i grać zgodnie z dającą nam przewagę strategią.

Wiedza o tym, kiedy trzymać, a kiedy spasować

Być może najważniejszą lekcją jaką możemy przyswoić od pokerowych graczy jest wiedza o tym kiedy trzymać pozycję, a kiedy powiedzieć pas.

Jak mówi stara piosenka Kenny’ego Rogersa: „Musisz wiedzieć, kiedy grać, kiedy spasować, wiedzieć, kiedy odejść, wiedzieć, kiedy uciekać. Nigdy nie licz swoich pieniędzy, kiedy siedzisz przy stole, będzie wystarczająco dużo czasu na liczenie, kiedy transakcja zostanie zakończona”.

Jak już może dobrze wiesz, wychodzenie z transakcji może być jednym z najtrudniejszych elementów całego procesu. Jednak tak jak gracz pokerowy, musisz wiedzieć kiedy położyć karty na stół, a kiedy je trzymać, co dla tradera oznacza złapanie stop lossa lub trzymanie transakcji i pozwolenie, by dalej “pracowała”.

Na szczęście dla nas traderów, pas lub dalsza gra są trochę łatwiejsze, gdy korzystamy z metody “Ustaw i zapomnij”. Powodem dla, którego korzystamy z tej metody jest to, że znamy naszą strategię, zdefiniowaliśmy ryzyko i wiemy kiedy nasz setup formuje się na rynku, a gdy już wejdziemy w transakcję możemy ustawić jej parametry i o niej “zapomnieć”.

Kiedy mówię “zapomnieć o niej”, to trochę wyolbrzymiam. Nie mam oczywiście na myśli, że  już nigdy nie sprawdzamy dzieje się z transakcją i nie dokonujemy ponownej oceny rynku w trakcie jej trwania. “Ustaw i zapomnij” to raczej stan umysłu i nastawienie do zarządzania transakcjami. Cała idea polega na podejściu do zarządzania transakcją, które powinno dawać rynkowi “robić swoje” bez naszej ingerencji. Rynek ma swoje przypływy i odpływy, to jest normalne, dlatego nie możesz interweniować za każdym razem, w którym zwraca się przeciwko twojej pozycji, nie należy się także zbytnio ekscytować kiedy porusza się na twoją korzyść.

Prawdziwe umiejętności w zakresie zarządzania pozycją, leżą w  zdolności do odczytywania akcji cenowej i identyfikowaniu oznak znacznych zmian w dynamice i kondycji rynku, które mogą negatywnie wpłynąć na twoją pozycję. Po zidentyfikowaniu takiego scenariusza, można rozważyć “ręczne” zamknięcie transakcji, zanim osiągnięty zostanie stop loss lub take profit. Jak jednak wynika z mojego doświadczenia, jest to raczej wyjątkiem aniżeli regułą i przez większość czasu najlepiej jest zdefiniować co zrobisz, przed otwarciem transakcji, a później trzymać się tego planu i czekać aż zostanie osiągnięty stop loss lub take profit.

Zarządzanie ryzykiem

W pokerze, zarządzanie własnymi żetonami jest kluczową częścią strategii. Nie chcesz przecież stawiać wszystkich żetonów na słabe rozdanie, każdy zawodowiec o tym wie. Nie eksponujesz się też zanadto gdy masz lepsze karty; musisz wiedzieć kiedy obstawiać, gdy masz przewagę, ale także jak to robić, by nie zbankrutować.

Profesjonalny trader wie, że kiedy trafia się okazja z niskim ryzykiem, należy wejść w transakcje, tak samo gracz pokerowy z karetą asów na flopie, zostaje w grze i obstawia. Odwrotna sytuacja ma miejsce gdy dostaje się słabe karty, wtedy gracz wie, że należy spasować i zachować żetony na później, gdy trafią się lepsze.

Ogromna różnica między pokerem, a tradingiem jest taka, że każdy turniej pokerowy ma swój początek i koniec. W tradingu to my decydujemy kiedy “gra” jest skończona; decydujemy czy kontynuować trading, czy go zakończyć. Może to sprawić traderowi sporo problemów i spowodować, że będzie on handlował zbyt dużo, a w rezultacie straci pieniądze. Istotnie jest to jeden ze sposobów w jaki trading może prowadzić do hazardu, oczywiście jeśli na to pozwolimy.

Musisz wiedzieć kiedy przewaga wynikająca z twojej strategii jest obecna lub nie i jeśli nie widać żadnych sygnałów, należy odejść od wykresów. Jeśli będziesz dalej siedział przed monitorem i desperacko szukał “transakcji”, prawdopodobnie weźmiesz jakąś o niskim prawdopodobieństwie co oznacza, że zaryzykujesz swoje pieniądze w pozycje, która ma niewielkie szanse zakończyć się powodzeniem.

Celem zarówno w tradingu jak i w pokerze jest odpowiednie zarządzanie kapitałem / żetonami, tak by nie tracić ich zbyt wiele z powodu emocji lub słabych kart. A kiedy karty są dobre lub mamy transakcję o wysokim prawdopodobieństwie, wtedy staramy się wyciągnąć z nich jak najwięcej. Oczywiście w pokerze można blefować, co także bywa elementem strategii, natomiast w tradingu tego nie ma i moim zdaniem to naprawdę ułatwia handel, ponieważ tak naprawdę grasz tylko przeciwko sobie.

Stabilność emocjonalna – zachowanie spokoju

Każdy profesjonalny pokerzysta powie ci, że aby wygrać turniej musisz być zdolny do szybkiego przetwarzania informacji i natychmiastowego podejmowania decyzji bez zawahania. W tradingu jest tak samo; nie możesz wątpić w swoją metodę, kiedy pojawia się setup, realizuj założenia strategii, musisz działać zdecydowanie oraz bez wahania i wątpliwości.

Osoba, która pokazuje zbyt wiele emocji w pokerze bądź nie rozumie tej gry, szybko traci swoje żetony. W tradingu z kolei, spekulacja oparta na emocjach prowadzi do szybkiej utraty sporej części lub całego kapitału.

Reasumując, istnieje wiele jest lekcji jakiej pokerowi profesjonaliści mogą udzielić traderom. Zarówno trading jak i poker ma ze sobą wiele wspólnego jeśli chodzi o podejmowanie ryzyka, prawdopodobieństwo czy dyscyplinę. Niektórzy z odnoszących największych sukcesy w zarządzaniu pieniędzmi byli kiedyś kiedyś profesjonalnymi graczami karcianymi. Jednym z bardziej znanych jest Bill Gross z PIMCO (jeden z największych na świecie funduszy obligacji), który powiedział, że aby odnieść sukces jako inwestor “trzeba być po części graczem karcianym, a po części analitykiem”.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “What Professional Poker Players Can Teach You about Trading


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here