Naga MarketsKażdy zawodowy trader niezależnie od tego czy zdaje sobie z tego sprawę, czy nie, dzieli wiele cech i zachowań z “Królem Dżungli”. Lew w swoim naturalnym środowisku jest doskonałą metaforą, pomocną w zrozumienie tego jak zachowywać się na rynku.

Jest kilka dobrych powodów ku temu, że lwy nazywane są “Królami” dżungli; myślą strategicznie, są cierpliwe i pewne siebie, a także nieugięte, inteligentne oraz wysoko wykwalifikowane. Lwy są niczym maszyny do polowania, które natura doskonaliła przez miliony lat.

Dowiedzmy się zatem jak możesz stać się “Królem rynku” poprzez naukę “polowania” na transakcję niczym lew…

Bądź nieustępliwy

Lwy są nieustępliwe. Kiedy chcą upolować swoją ofiarę nie poddają się po pierwszej możliwej przeciwności jaka stanęła na ich drodze.

Jako trader, musisz być nieugięty w odniesieniu do twojej tradingowej metody. Nie możesz popadać w zniechęcenie z powodu jednej czy dwóch strat, tak nie myśli zyskowny trader. Nie możesz także poddawać się tylko dlatego, że trading “wydaje się trudny” lub też “wiele trzeba się uczyć”. Jeśli naprawdę chcesz być wolny i zrzucić “kajdany” nowoczesnego niewolnika, to musisz być nieustępliwy i posiadać niezachwiane zaangażowanie w naukę prawidłowego tradingu, ponieważ sukces w tej materii jest tak naprawdę jedynym ze sposobów, by uwolnić siebie samego z tych łańcuchów.

Dostosowuj się

Lwy potrafią się dostosować. Udadzą się po najbardziej dostępną zdobycz; gazele, impale, zebry, nawet słonie i hipopotamy (czasami też po ludzi). Nie będą umierać z głodu tylko dlatego, że zdobycz, która najbardziej im smakuje jest akurat poza zasięgiem. Lew znajdzie sobie inna zdobycz lub też przeniesie się tam, gdzie jest ich znacznie więcej.

Jako trader, musisz być zdolny do przystosowania się do zmiennych warunków rynkowych. Rynki nie zawsze są w perfekcyjnym trendzie i tak naprawdę ciągle się zmieniają. Jeśli nie stosujesz strategii handlowej, która pozwala odnaleźć wysoce prawdopodobne sygnały w każdych warunkach rynkowych (takiej jak price action), prawdopodobnie nie uda ci się przetrwać zbyt długo.

Handluj ze strategią i umiejętnościami

Strategia i umiejętności z jakimi, z dumą lwy polują na swoje ofiary jest naprawdę niesamowitym widowiskiem od obserwowania. One uczą się umiejętności potrzebnych do polowania już jako młode i perfekcyjnie opanowują je wraz z czasem. Lwy nie stosują podejścia losowego “hazardzisty” do polowania, ponieważ od tego zależy ich przetrwanie.

Podobnie jest w tradingu, nie możesz uprawiać hazardu na rynku jeśli zamierzasz zostać zyskownym traderem. Przetrwanie profesjonalnego tradera zależy od jego działań, tak więc strategiczne i umiejętne podejście do tej kwestii jest zupełnie niezbędne. Zarówno lwy jak i profesjonalni traderzy muszą mieć strategię, którą konsekwentnie realizują, a ty potrzebujesz dokładnie tego samego jeśli zamierzasz zarabiać pieniądze.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Skup się na “łatwych” transakcjach

Częścią strategii jaką lwy wykorzystują do polowania jest wyselekcjonowanie najprostszej do upolowania ofiary. Lwy wybierają się po po pewną do upolowania zdobycz; chorą, starą albo bardzo młodą (najsłabszą). Najbardziej rzucająca się w oczy zdobycz jest też dla lwa najbardziej prawdopodobną ofiarą, zupełnie tak jak najbardziej oczywisty sygnał dla tradera.

Jako trader price action, możesz nauczyć się znajdować “łatwe” transakcje poprzez opanowywanie na raz, wyłącznie jednego sygnału i rozpoznawanie kiedy pojawia się on na rynku. Oczywiście nie ma możliwości byś łapał “łatwe” transakcje jeśli nie wiesz jak one wyglądają, a także nie potrafisz odróżnić ich od zwykłego rynkowego “szumu”, dlatego też najpierw musisz nauczyć się jak rozpoznawać te “proste” transakcje.

Chroń swój kapitał handlowy

Dlaczego lwy tak dużo leżą i śpią? Nie dzieje się tak dlatego, że są leniwe. Powodem jest natomiast to, że oszczędzają swoją energię na chwilę, w której pojawi się “łatwa” ofiara, a one będą miały dobrą szansę, by ją złapać. Lwy nie biegają za każdą zebrą czy gazelą jaką zobaczą; oszczędzają swoją energię na wysoce prawdopodobną ofiarę.

Biegając za każdą potencjalną zdobyczą, lew szybko zobaczyłby, że nic na tym nie zyskuje i to prawdopodobnie doprowadziłoby do jego wyginięcia jako gatunku. Lwy natomiast przetrwały i rozwijały się tak długo, ponieważ jednym z powodów było to, że wybierały się po łatwą zdobycz.

My, jako traderzy możemy oczywiście rozglądać się za “silnymi ofiarami” tj. transakcjami o niskim prawdopodobieństwie, które nie są warte ryzykowania pieniędzy, podczas gdy powinniśmy łapać “słabe ofiary”, a więc wysoce prawdopodobne transakcje, które rzucają się w oczy.

Strategię Niala Fullera możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie bez depozytu odbierzesz premię w wysokości 30 USD.

Lwy nie marnują także niepotrzebnie energii; jeśli wyczują, że ofiara ucieka, pozwalają jej na to i przegrupowują się. Nie narażaj się na duże straty i zaplanuj uprzednio kiedy wyjdziesz z rynku, zanim będziesz emocjonalnie związany z transakcją, musisz zaakceptować, że będziesz miał straty i szybko się po nich podnosić.

Lwy upewniają się, że ich łup jest bezpieczny

Lwy nie pozwalają swojej zdobyczy uciec kiedy już się nią zajmą. Upewniają się, że ta im się podporządkuje poprzez skakanie po niej / ukąszenia w szyję. One jedzą wszystko i zawzięcie bronią ofiary przed padlinożercami, takimi jak hieny.

Tak samo Ty, musisz bronić swoich zysków przed innymi traderami i rynkiem. Możesz to zrobić poprzez realizowanie logicznych zysków, gdy stają się one dostępne. Dla przykładu, jeśli widzisz kluczowy poziom, który jest niedaleko miejsca gdzie twój zysk wyniesie 2R, powinieneś umieścić swoje zlecenie take profit trochę przed tym poziomem. Jeśli tego nie zrobisz, rynek prawdopodobnie odbije od tego poziomu i zacznie się poruszać przeciwko tobie… zabierając przy tym zysk.

Możesz również zabezpieczyć swój zysk poprzez powstrzymanie się od zawierania transakcji o niskim prawdopodobieństwie oraz unikanie over-tradingu. Nie oddawaj swoich zysków z powrotem na rynek zaraz po tym jak je zabezpieczyłeś. Zachowaj je i wróć po cierpliwym oczekiwaniu na kolejny “łatwy łup” w postaci transakcji. Weź drzemkę i odpocznij, jak lew, tylko nie oddawaj swoich zysków na rynek w jakiejś głupiej transakcji.

Rozwijaj swoje wyczucie stosunku ryzyka do zysku

Lwy mają wbudowanie poczucie stosunku ryzyka do zysku. One nie wybierają się na polowanie dopóki nie poczują pewności, że otrzymają posiłek w wyniku poczynionych starań. Nie podejmują ryzyka utraty energii na trudną do zabicia ofiarę, zamiast tego przeznaczają ją na łatwą zdobycz, co może oznaczać oczekiwanie na nią znacznie dłużej niż by chciały (są głodne, ale wiedzą kiedy uderzyć, a kiedy nie).

Trader powinien robić podobnie, dlatego musisz unikać niepotrzebnego ryzyka na rynku poprzez unikanie wchodzenia bez sygnału, etc. Zachowaj swoją energię / pieniądze na rzucające się w oczy sygnały, tak byś mógł wykorzystać ich jak najwięcej kiedy już się pojawią. Czekaj cierpliwie na łatwy i oczywisty sygnał i wchodź, kiedy tylko go dostrzeżesz, taka jak stado lwów biegnie po wybraną / łatwą ofiarę.

Rozwijaj swój tradingowy instynkt

Lwy mają doskonały instynkt i wyczucie jeśli chodzi o to czy ścigać pewną zdobycz, czy też nie. Jest to coś z czym częściowo się rodzą, a częściowo uczą jako młode, głównie od swoich matek.

Jako ludzie, rodzimy się z nieco innymi umiejętnościami i zdolnościami, które mogą działać przeciwko naszym tradingowym umiejętnościom. Jednakże na szczęście dla nas, możemy uczyć się od innych i rozwijać swoje zdolności do efektywnego handlu, nawet jeśli nie urodziliśmy się z naturalnym talentem.

Lew jest doskonałą metaforą dla tradera jeśli chodzi o to, jak powinien zachowywać się na rynku. Tak jak lew, musisz być strategiczny w swoim podejściu do tradingu, cierpliwy, zdyscyplinowany, pewny siebie, a także chronić swój tradingowy kapitał.

Sukces i długowieczność lwów, a także ich umiejscowienie jako “królów dżungli” jest wynikiem świetnych zdolności łowieckich bazujących na punktach, które omówiłem powyżej. Podobnie, jeśli chcesz być konsekwentnie zarabiającym traderem, musisz mieć strategię i odpowiednie podejście do “polowania” na rynku. Tego wszystkiego możesz nauczyć się na moim kursie i dołączyć do strefy członkowskiej.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here