Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “What to do Before, During and after a Trade


Po wielu latach mentoringu i coachingu traderów, zdałem sobie sprawę, że większość początkujących posiada całkowicie niewłaściwy stan umysłu przez cały okres handlu. Większość ludzi koncentruje się na niewłaściwych rzeczach zarówno na początku, w trakcie jak i po zakończeniu transakcji.

Dzisiejsza lekcja jest takim mini-przewodnikiem po tym, jak powinieneś myśleć i co robić przed, w trakcie i po zakończeniu transakcji. Mam nadzieję, że pozwoli to rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące pytania związane z tym, co tak naprawdę powinno się robić na rynku, a także jak powinna wyglądać tradingowa rutyna zarówno od strony psychicznej jak i fizycznej…

Przed wejściem w transakcje…

Po zidentyfikowaniu wysoce prawdopodobnego setupu price action na rynku, powinieneś podjąć następujące kroki i postępować według nich:

  • Wylicz najbardziej logiczne umiejscowienie zlecenia stop loss – Nigdy nie rozmieszczaj zlecenia SL opierając się na chciwości. To znaczy, nie umieszczaj go zbyt blisko wejścia tylko dlatego, że chcesz otworzyć większą pozycję. Omawiałem już wcześniej metody ustawiania zlecenia stop loss, dlatego dobrze byłoby gdybyś je sobie przypominał. Pamiętaj, że musisz umieścić zlecenie SL strategicznie, tak by dać pozycji miejsce na oddech.
  • Zaakceptuj potencjalną stratę – Musisz mentalnie zaakceptować to, że transakcja może zakończyć się stratą. Nie ważne jak dobrze wygląda setup, czy też jak bardzo jesteś do niego przekonany, on i tak może przynieść stratę. Jeśli szczerze zaakceptujesz ten fakt, nie będziesz ryzykował więcej niż to z czym czujesz się komfortowo, a także nie będziesz wykonywał jakichś dziwnych czynności, by “uniknąć” straty; takich jak zbyt wczesne przesuwanie stopa na breakeven czy co gorsza, handlowania bez zlecenia zabezpieczającego.
  • Zaakceptuj fakt, że pozycja potrzebuje czasu na rozegranie – Jak już powiedziałem, “zaakceptuj stratę” mentalnie jeszcze zanim się pojawi, wtedy nie będziesz starał się jej uniknąć przez cały czas, dopasowując swój stop loss, czy w inny sposób ingerując w pozycję. Przyjmij też, że rynek będzie ulegać wahaniom przed dotarciem do Twojego celu. Jeśli będziesz starał się reagować na każde najdrobniejsze fluktuacje na rynku, staniesz się wrakiem i podobnie będzie wyglądało twoje konto u brokera. Musisz pogodzić się z tym, że Twoja transakcja potrzebuje czasu, by na siebie zapracować, więc przygotuj się na nicnierobienie.

Podczas trwania transakcji…

W czasie trwania transakcji ludzie potrafią wszystko zepsuć. Siedzą godzinami przed monitorem po tym jak zlecenie zostało wykonane i gapią się na wykres. To nie jest zdrowe zachowanie i nie jest także częścią właściwego stanu umysłu w tradingu.

  • Pozwól żeby rynek udowodnił Ci, że się mylisz – Miej zdefiniowany poziom lub miejsce na wykresie, które pokaże Ci, że się myliłeś jeśli cena do niego dotrze (tam umieść SL). Twój cel to zostawienie pozycji w spokoju i pozwolenie rynkowi pokazać czy byłeś w błędzie, czy miałeś rację.
  • Jak już wspominałem wyżej, na rynku będą zdarzać się ruchy w kierunku oraz przeciwko twojej transakcji i to jest całkowicie normalne. Jeśli jednak siedzisz i gapisz się na każdy mały ruch, prawdopodobnie zareagujesz impulsywnie zamykając transakcje lub popełnisz jakiś inny, głupi błąd. Kiedy już podejmiesz decyzję i ustawisz wszystkie parametry zlecenia, musisz się zobowiązać, że pozwolisz transakcji się rozegrać i do tego czasu będziesz “siedział na dłoniach”. Najważniejszą rzeczą jaką musisz zrobić gdy już wszystko jest skonfigurowanie, to po prostu – nie robić nic.
  • Kontrolowanie swoich transakcji raz czy dwa razy dziennie jest normalne i powinno stanowić typową tradingową rutynę. Pamiętaj jednak, że przez większość czasu nie trzeba robić nic. Jeśli odkryjesz, że ciągle chcesz coś majstrować z poziomem zysku, stop lossem, albo że chcesz zamknąć czy dołożyć do transakcji – prawdopodobnie za dużo myślisz i stałeś się zbytnio zaangażowany.

Kluczową rzeczą do zapamiętania jest to, że jeśli podczas trwania transakcji nie zostawisz jej w spokoju i nie dasz jej czasu, twoja przewaga nie będzie miała szans, by dla Ciebie zadziałać. Bez względu na powód, dla którego otwierałeś transakcje, daj jej działać, zaufaj logice jaką kierowałeś się przed jej otwarciem i pozwól rynkowi udowodnić Ci, że się mylisz.

Po zakończeniu transakcji…

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić po transakcji, niezależnie od tego czy zakończyła się ona zyskiem, stratą, czy na BE, jest zrelaksowanie się. Zapomnij na chwilę o rynku, zrób sobie przerwę czy coś w tym stylu.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Po zakończeniu transakcji może być trudno wrócić do stanu umysłu jaki panował wcześniej i zacząć oczekiwać na kolejny, wysoce prawdopodobny setup, bez ulegania over-tradingowi. Omawiałem już w jednym z artykułów problem związany ze zbytnią pewnością siebie, która pojawia się po zyskownych zagraniach i przyznaję, że jest to sporą bolączką naprawdę wielu traderów. Zyskowna transakcja działa na nas jeszcze gorzej niż stratna, a to ze względu na fakt, iż może nas uczynić zbyt pewnymi siebie lub nawet “aroganckimi” w stosunku do naszego tradingu, a to z kolei powoduje, że niedługo po zyskownej transakcji wchodzimy w kolejne setupy, które cechuje niska jakość.

Wchodzenie na rynek i branie byle jakiego setupu ma miejsce także po stratnej transakcji i bywa bardzo kuszące, ponieważ czujemy, że chcemy “odrobić stratę”, którą właśnie ponieśliśmy. Nie jest to dobry pomysł i czyni nasze podejście psychologiczne do handlu niewłaściwym. Musisz naprawdę zrozumieć i zaakceptować to, że każda transakcja jest wyjątkowa, a także to, iż możesz w niej ponieść stratę. Jeśli przyjmiesz to do wiadomości, tak jak pisaliśmy o tym wcześniej, nie będziesz zaskoczony jeśli twoja transakcja zakończy się niepowodzeniem. Takie działanie wyeliminuje poczucie bycia “zaskoczonym” przez wynik transakcji, które niezależnie od tego czy będzie pozytywne czy negatywne, wywoła emocje odnoszące się do jej rezultatu.

Prawidłową rzeczą do wykonania po transakcji czy to zyskownej, czy też stratnej jest pozostawanie zdyscyplinowanym, cierpliwym i trzymanie się tradingowego planu w oczekiwaniu na kolejny, wysoce prawdopodobny setup. Dla większości ludzi najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku odejście od wykresów do czasu, aż “ochłoną” i powrót przed nie, kiedy stan umysłu wróci do “bazowego” poziomu; czyli ani zbyt pewnego siebie / wzbudzonego przez zysk lub nadmiernie rozzłoszczonego / sfrustrowanego przez stratę.

Pamiętaj: jeśli właśnie zarobiłeś pieniądze, nie trać ich – ochrona kapitału jest krytycznym czynnikiem do odniesienia sukcesu! Wypłać część zysków na koniec miesiąca i nagródź się za prawidłowe działanie w tradingu, a także zabezpiecz część gotówki, tak byś nie mógł jej stracić. W końcu to zarabianie pieniędzy jest “KLUCZOWE” w tradingu, nie ma zatem sensu trzymać wszystkiego na koncie i nie dokonywać wypłat.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “What to do Before, During and after a Trade


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here