Naga Markets9 wskazówek profesjonalnego wyznaczania wsparć i oporów - Nial FullerPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “9 Professional Insights on Drawing Support and Resistance Levels like a Pro


Prawie każdego dnia dostaję maile od ludzi z pytaniem jak prawidłowo rozpoznać i rysować poziomy wsparcia i oporu na wykresach. To z kolei mówi mi, że jest w tym temacie wiele nieporozumień i dezinformacji.

Dam Ci zatem w tej lekcji wgląd w moje profesjonalne podejście do identyfikowania i rysowania poziomów wsparcia i oporu poprzez przekazanie 9 prostych do użycia wskazówek…

1. Usuń z wykresów WSZYSTKO prócz ceny

Nie chcesz, aby cokolwiek rozpraszało Twoją uwagę, gdy szukasz najważniejszych poziomów wsparcia i oporu na wykresie. Chcesz za to mieć najwyraźniejsze i “najczystsze” spojrzenie jakie tylko da się uzyskać. Z tego powodu, wyrzucam wszelkie średnie ruchome, których używam i to samo BARDZO polecam zrobić też tobie.

Jak już zapewne wiesz śledząc mojego bloga, nic więcej poza dwoma średnimi kroczącymi nie powinno się znajdować na twoim wykresie. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, zapraszam do artykułu, który wyjaśnia dlaczego wskaźniki niszczą twój trading.

Zapamiętaj: Tylko czysty wykres z samymi świecami da ci najlepsze spojrzenie na rynek i pozwoli odnaleźć oraz narysować kluczowe poziomy.

2. Zacznij od wykresu tygodniowego, tam rysuj poziomy długoterminowe

Wykres tygodniowy jest moim zdaniem najlepszym miejscem, by nauczyć się rysować poziomy wsparcia i oporu, ponieważ daje wyraźny wgląd na znaczące i kluczowe poziomy długoterminowe, które musisz mieć na wykresach.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Przykładem będzie to, jak ja przechodzę przez rysowanie poziomów wsparcia i oporu na  parze walutowej GBPJPY, zaczynając od wykresu tygodniowego.

Zauważysz na poniższym przykładzie, że oddalam wykres tygodniowy na odpowiedni dystans (obejmujący około dwa lata). Następnie umieszczam na nim linie horyzontalne, które przechodzą przez najwyraźniejsze i oczywiste punkty na rynku, w których cena zmieniała kierunek…

3. Co robić na wykresie dziennym…

Po zidentyfikowaniu i narysowaniu kluczowych poziomów długoterminowych na wykresie tygodniowym, czas przejść do tego, co uważam za najważniejsze, a mianowicie do wykresu dziennego.

W tym momencie szukasz już oczywistych, kluczowych poziomów, które nie były wyraźnie widoczne na wykresie tygodniowym i mógłbyś je w ten sposób pominąć. Będziesz tu również rysował bliższe oczywiste poziomy krótkoterminowe. Te krótkoterminowe poziomy są bardziej prawdopodobne do rozegrania niż bardziej odległe (długoterminowe), dlatego tak ważne jest, by je zidentyfikować i narysować.

Spójrzmy na przykład…

Zauważ, że na powyższym wykresie narysowałem nowy poziom przy 184,22, który uważam za wsparcie krótkoterminowe. Weź też pod uwagę to, iż nie był on dla mnie oczywisty na wykresie tygodniowym, ale najwyraźniej jest to ważny poziom, tak więc umieściłem go na wykresie dziennym.

Spójrz również, że dopasowałem nieznacznie poziomy wsparcia i oporu, które narysowałem na wykresie tygodniowym poprzez przesunięcie ich trochę w górę lub w dół. Robię tak ponieważ patrząc na wykres dzienny ma dla mnie sens bazowanie na poziomach odnoszących się do szczytów / dołków świeć.

Jest to jak najbardziej w porządku i sam odkryjesz, że gdy patrzysz na wykresie dziennym, na poziomy z wykresu tygodniowego, znajdzie się powód, by je nieznacznie dopasować, tak jak zrobiłem to na powyższym przykładzie. Nie mówię tu o jakichś wielkich korektach poziomów; jak możesz zauważyć, dostosowałem moje poziomy o około 20-30 pipsów lub troszkę więcej.

4. Co robić na wykresach intraday (H4 lub H1)

Wykresy H4 i H1 będą służyć głównie do celów “poglądowych”. Oznacza to, że przeglądamy te wykresy, ale opieramy się na poziomach z wykresów tygodniowych / dziennych oraz dziennych krótkoterminowych, ponieważ są one bardzo istotne na interwałach intraday.

Przez większość czasu skupiam się na poziomach z wykresu dziennego. Gdy patrzę na interwał H4 czy H1, rzadko zdarza się bym musiał rysować jakieś kolejne poziomy na tych wykresach. Jednak czasem bywa, że narysuje poziom lub dwa, ale robię to wtedy raczej na wykresie H4 niż H1.

Spójrzmy na poniższy przykład…

Zauważ, że na tym wykresie H4 narysowałem krótkoterminowy poziom przy 186,03. Poziom ten wygląda dla mnie na ważny patrząc na wykres 4-godzinny, dlatego też został umieszczony, ale gdy wrócimy do wykresu dziennego czy tygodniowego to okazuje się, że wcale nie wygląda on na oczywisty.

5. Różnica między poziomami “kluczowymi” a “krótkoterminowymi”

W punkcie 3 i 4 powyżej zauważysz, że niektóre poziomy na wykresie dziennym oznaczyłem jako “krótkoterminowe” (near-term). Różnią się one od “kluczowych poziomów” (key levels) tym, że nie są one oczywiste na wykresie tygodniowym i są też bliżej bieżącej ceny rynkowej.

Kluczowe poziomy są zwykle oczywiste na wykresie tygodniowym i dochodzi z nich do znacznego ruchu w górę lub w dół. Obszary te są najważniejsze do obserwacji w poszukiwaniu sygnałów oraz handlowania z nich, ale poziomy krótkoterminowe są równie istotne.

Istnieją oczywiście pewne subtelności związanie z rysowaniem wsparć i oporów, a różnice między poziomami kluczowymi i krótkoterminowymi są jednymi z nich. Musisz w tym przypadku skorzystać z pewnej dozy swobody i pracować nad ustalaniem, które poziomy są “kluczowe”, a które “krótkoterminowe”. Postęp w tej kwestii można osiągnąć przez trening, czas i doświadczenie. Dobrym sposobem na pracę nad swoim warsztatem jest przyglądanie się jak ja to robię przy swoich analizach.

6. Jak daleko wstecz powinienem szukać poziomów?

Częste pytanie jakie otrzymuje w mailach od traderów brzmi: “Jak daleko wstecz powinienem się cofać rysując poziomy wsparcia i oporu?”.

Jest to ważna kwestia, a odpowiedź na pytanie znajdziesz po prostu patrząc na wykresy, które zamieszczone są w powyższych przykładach. Zauważ, że jeśli chodzi o wykres tygodniowy to obejmuje on od 2 do 3 lat wstecz, na wykresie dziennym będzie to od 6 miesięcy do roku, a na wykresach intraday (H4 i H1) zazwyczaj dane zawierają ostatnie 3 miesiące lub mniej. Pamiętaj, że są to tylko dane szacunkowe, ale ogólnie rzecz biorąc, nie musisz cofać się bardzo daleko w czasie.

Generalnie wyznaję zasadę, że im bardziej cofamy się wstecz, tym mnie istotne stają się poziomy. Dlatego też skupiam się raczej na poziomach, które działały w ciągu ostatnich 3-6 miesięcy, niż na tych sprzed roku lub dwóch wstecz.

7. Nie zaśmiecaj nadmiernie wykresów poziomami

Czasami widzę wykresy traderów, które wyglądają jakby trzylatek nabazgrał na nich pełno linii. Wiedz o tym, że nie ma potrzeby byś zaznaczał(a) każdy niewielki poziom, który widzisz na wykresie. Skup się na wyznaczeniu poziomów kluczowych oraz najbardziej oczywistych poziomów krótkoterminowych, tak jak to pokazałem na powyższych przykładach.

Ogólnie rzecz biorąc w tradingu mniej, znaczy więcej i tyczy się to także poziomów. Jeśli narysujesz zbyt wiele poziomów wsparcia czy oporu, będziesz nadmiernie analizował rynek. Wpadniesz przez to w zakłopotanie i być może “sparaliżuje” cię ten nadmiar informacji. Nauka rysowania tylko najważniejszych poziomów nie jest niczym trudnym i przychodzi z czasem, edukacją i doświadczeniem.

8. Nie zawsze da się narysować linie dokładnie po szczytach lub dołkach

Pamiętaj, że nie zawsze trzeba rysować linie perfekcyjnie dotykające szczytów lub dołków każdej świecy i w wielu przypadkach będzie to po prostu niemożliwe. Twoje linie mogą i często wręcz powinny przecinać ciała lub knoty niektórych świec, tam gdzie łączą ceny.

Isotne jest, by użyć tu pewnej swobody i określać poziomy w jak najbardziej logicznym miejscu. Może to oznaczać, że poziom będzie przechodził przez kilka korpusów i knotów – nie ma w tym nic dziwnego, to zupełnie normalne.

Spójrz tylko na przykład…

9. Poziomy wsparcia i oporu vs. strefy

Kolejnym istotnym punktem do zapamiętania odnośnie wsparć i oporów jest to, iż zwykle nie są to “dokładne” poziomy. Często te poziomy rozciągają się bardziej na “strefy” wsparcia lub oporu i możesz o nich myśleć jak o obszarach “wartości” na wykresie, gdzie odbywał się niedawno handel i cena konsolidowała lub zatrzymywała się na jakiś czas.

Dużo łatwiej jest się tego uczyć patrząc na przykłady, dlatego też sprawdź mój artykuł o rysowaniu stref wsparcia i oporu.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “9 Professional Insights on Drawing Support and Resistance Levels like a Pro


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here