Każdy może się stać traderem, ale nie każdy będzie traderem zdolnym do utrzymania się z tej profesji. W rzeczywistości jak już pewnie wiesz, większość traderów nie odnosi sukcesu w długim terminie. Dlaczego tak jest? Jakie są podstawowe cechy, które musisz posiąść, byś mógł handlować tak długo, aż staniesz się zdolny do utrzymywania się wyłącznie z tradingu?

Marzeniem wielu jest trading jako jedyne zajęcie, a tak niewielu traderom udało się to osiągnąć i jak już pewnie wiesz, najbardziej frustrującą częścią tego zadania jest to, że w tradingu za swoje błędy możesz winić wyłącznie siebie. Omówmy zatem 6 najważniejszych “cech” jakie musisz posiąść jeśli kiedykolwiek zamierzasz żyć z tradingu.

1. Pasja

Ten punkt jest dość oczywisty, ale mimo to uważam, że wielu jeśli nie większość traderów handluje z niewłaściwych powodów i tak naprawdę nie posiadają do tego pasji, którą myślą, że mają.

Najlepsi tradery nie spekulują tylko dla pieniędzy, ale dlatego, że autentycznie cieszą ich te intelektualne i emocjonalne wyzwania jakich dostarcza rynek. Jeśli chcesz stać się odnoszącym sukcesy traderem, musisz w mistrzowskim stopniu opanować samego siebie. Większość ludzi nie daje rady w tej dziedzinie, ponieważ dają się ponieść emocjonalnym impulsom; chcą po prostu szybko się dorobić, a to zaburza ich osąd, logiczne / obiektywne podejmowanie decyzji oraz planowanie. Musisz przede wszystkim zaakceptować mentalne wyzwanie jakie niesie ze sobą trading i czerpać z niego przyjemność.

Mogę ci już teraz powiedzieć, że jeśli twoim głównym celem jest “szybki zarobke” bądź “rzucenie obecnej pracy”, itd., to raczej nie odniesiesz sukcesu w tradingu i prawdopodobnie stracisz pieniądze szybciej niż je zarobisz.

2. Cierpliwość

Pewnie sobie pomyślisz: “Oczywiście, że potrzebuje cierpliwości, by trejdować z powodzeniem”. Wydaje się to takie proste, wręcz banalne, a mimo wszystko, tak niewielu traderów wykazuje się cierpliwością przy spekulacji.

Cierpliwość w tradingu oznacza oczekiwanie na zgodne ze strategią przesłanki i pełne uformowanie sygnału. Oznacza to również, że dajesz swoim pozycjom czas, by mogły dla ciebie pracować i nie wpadasz w panikę, gdy widzisz pierwsze oznaki ruchu na twoją niekorzyść. Cierpliwość to także podejście, gdzie skupiasz się na “lesie”, a nie tylko na jednym “drzewie”, co prowadzi do uniknięcia pokus czyhających na rynku i koncentracji na większym obrazie sytuacji.

Jeśli jesteś osobą niecierpliwą, prawdopodobnie zmagasz się z tradingiem, ale to nie znaczy, że nie możesz nauczyć się bycia cierpliwym. Musisz po prostu zrozumieć, że cierpliwość pozwoli ci zarobić pieniądze dużo szybciej, niż wtedy gdy jej nie wykazujesz. Jeśli ulegasz over-tradingowi i za dużo ryzykujesz (nie jesteś cierpliwy), stracisz pieniądze i oczywiście oddalisz się od zyskownego tradingu.

3. Dyscyplina

Dyscyplina i cierpliwość są ze sobą ściśle powiązane. Różnica polega na tym, że dyscyplina oznacza trzymanie się strategii i trading planu oraz powstrzymanie się od wprowadzania ciągłych zmian do swojej metody po każdej stratnej transakcji. Tak więc musisz z dyscypliną trzymać się swojej strategii niezależnie czy ma dobry, czy trochę gorszy okres, a także musisz rozumieć, że strategia potrzebuje czasu do rozegrania serii transakcji, by mogła zadziałać na twoją korzyść.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Jeśli ciągle zmieniasz metody, nigdy tak naprawdę nie ruszysz z miejsca. Jak już wcześniej wspomniałem, każda przewaga potrzebuje najpierw serii transakcji, by zobaczyć jak się rozegra. Jeśli nie zapewnisz jej wystarczającej próby transakcji, w rzeczywistości nie zobaczysz prawdziwiej potęgi ani opłacalności strategii.

4. Pewność siebie i niezależność

Zarabianie na życie jako trader jest możliwe, ale po pierwsze i przede wszystkim musisz sobie zaufać. Jeśli wciąż opierasz się na opiniach innych traderów to znaczy, że nie jesteś jeszcze gotowy. Musisz nauczyć się swojej strategii i dobrze ją opanować, a potem po prostu zaufać sobie i własnemu instynktowi.

Na pewno nie staniesz się profesjonalnym traderem korzystając z sygnałów innych osób, czy subskrybując je z jakichś serwisów. Musisz nauczyć się jak czytać ruchy cen na rynku np. poprzez price action i stąd wyciągać wnioski oraz podejmować własne decyzje. Zawsze pamiętaj, że nikt nie zatroszczy się tak o twoje pieniądze czy rachunek handlowy, jak ty sam.

5. Bezpieczeństwo

Kiedy mówię “bezpieczeństwo”, mam na myśli zabezpieczenie finansowe. Oczywiście nie twierdzę, że musisz być bogaty, ale by z powodzeniem handlować na rynkach i z tego żyć, twój umysł musi być wolny od “potrzeby handlu”. Jeśli czujesz, że “musisz” handlować, by być szcześliwym lub odnieść sukces w życiu, będziesz podchodził do tego zbyt emocjonalnie i stracisz pieniądze.

Ludzie, którzy czują, że nie mają żadnej innej opcji poza tradingiem, zaczynają z nieodpowiednim nastawieniem, które na pewno nie jest tym czego byś chciał. Żeby było jasne, spokojny i wolny od emocji stan umysłu można osiągnąć wtedy, gdy masz “Plan A”, a więc pracę, która pozwoli na zapłatę rachunków itd. Trading może być twoim “Planem B”, ale przede wszystkim musisz mieć jakiś bezpieczny “Plan A”, tak by możliwy był rozwój i utrzymanie odpowiedniego stanu umysłu, który w końcu pozwoli ci stać się pełnoetatowym traderem.

6. Przewaga

Wreszcie, potrzebujesz przewagi jeśli chcesz utrzymywać się z tradingu. Przewaga to nic innego jak strategia handlowa i oznacza “zdarzenie” lub formację na rynku zapewniająca ci “przewagę” nad losowymi wejściami. Dla mnnie jak i wielu osób, które szkole jest to po prostu price action. Używamy prostych wzorców price action, które dają nam większe szanse niż przypadkowa okazja na zarobienie w danej transakcji.

Nie oznacza to, że każda transakcja będzie zyskowna. Oznacza natomiast, że jeśli będziemy postępować zgodnie z naszą strategią w serii transakcji, możemy mieć pozytywne oczekiwania. To znaczy, że na każdego ryzykowanego dolara mam nadzieję zarobić więcej niż dolara w serii transakcji. Oczywiście jest to także zależne od twoich wyjść z transakcji oraz zarządzania pieniędzmi.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst “The 6 Things You Need to Trade for a Living” znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.STO

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here