Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Top 5 Trading Tips No One Else Will Tell You


Mówię traderom to co MUSZĄ usłyszeć, a nie to co CHCĄ usłyszeć. Jest to jeden z aspektów mojego nauczania, z którego jestem naprawdę dumny. Najszybszą drogą do odniesienia sukcesu jest nauka opierająca się na szczerych i prawdziwych informacjach odnośnie tradingu oraz tego, co jest potrzebne, by odnieść sukces.

Porady dla traderów

Pięć poniższych wskazówek, które dla ciebie przygotowałem to rzeczy, które bardzo ciężko znaleźć na innych stronach internetowych czy blogach. Dlatego też dostajesz je właśnie ode mnie. Jak często powtarzam, to co przeczytasz może nie być tym co ‘chcesz’ zobaczyć, ale właśnie to MUSISZ usłyszeć, by znacznie przyspieszyć swoje sukcesy w tradingu.

Trading to mistrzowskie opanowanie siebie, a nie rynku

Przy tak wielu fantazyjnych systemach i strategiach, łatwo dojść do przekonania, że sukces w tradingu wynika z odkrycia tego jak “opanować rynek”. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna, a trading polega na pracy nad sobą, ponieważ rynku nie da się do końca okiełznać.

Często dzieje się tak, że traderzy spędzają bardzo dużo czasu i wydają równie wiele gotówki na szukanie zewnętrznych czynników sukcesu, a zamiast tego powinni spojrzeć w głąb siebie i tam zacząć pracę. Potrzebujesz dobrej metody bądź strategii do spekulacji? Oczywiście, że tak. Chodzi jednak o to, że metoda jaką handlujesz nie jest bynajmniej jedynym składnikiem sukcesu, nie jest nawet najważniejszym, a mimo to większość traderów zdaje się skupiać wyłącznie na niej.

Może być ci bardzo trudno zaakceptować, że to tak naprawdę TY jesteś główną przeszkodą stojącą na drodze do sukcesu, ale niestety to prawda. Dopóki nie nauczysz się jak przezwyciężyć drzemiące w tobie “demony” takie jak chciwość, strach i chęć odegrania się, dopóty nie będziesz zarabiać pieniędzy na rynku.

Oczywiście, powinieneś uczyć się strategii, ona jest ci potrzebna, ale to tylko jeden kawałek układanki, pozostałe “kawałki” leżą w tobie, nie w rynku czy też w jakimś automacie do handlu.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Jeśli twoim celem jest wyłącznie zarabianie pieniędzy, nie zajmuj się tradingiem

Trading to w istocie gigantyczna pułapka psychologiczna dla wielu ludzi. Dzieje się tak, ponieważ urok łatwych pieniędzy i “wolności finansowej” przyciąga do niego wielu z nich, a jeśli jest to także twoim “celem”, raczej nie odniesiesz sukcesu.

Podczas gdy wiele osób skupia się na wielkich celach typu “chcę być bogaty” lub “chcę rzucić dotychczasową pracę” (co jest ok), to trading raczej nie jest na to odpowiedzią. Jeśli w tradingu  skupiasz się na tego typu celach, jak na ironię zapewne uzyskasz odwrotny rezultat; stracisz pieniądze.

Wiem, że to zabrzmi jak frazes, ale szczerze mówiąc, by zarabiać pieniądze na rynku, musisz naprawdę cieszyć się samym procesem, grą, wyzwaniem jakie niesie trading. Oznacza to, że powinieneś czerpać przyjemność z wyzwania jakim jest mistrzowskie opanowanie samego siebie, o którym niedawno wspominałem, a także cieszyć się z samego analizowania wykresów, znajdywania optymalnych poziomów wejścia i wyjścia oraz prawidłowego zarządzania ryzykiem. Aby w pełni korzystać z tych rzeczy przyjemność musi sprawiać ci zdyscyplinowanie, cierpliwość i zrozumienie, że to właśnie jest panowanie nad sobą, a nie “nad rynkiem”.

Musisz dokonać transformacji twojego pragnienia zarabiania pieniędzy w pragnienie prawidłowego handlowania oraz rozwijania dobrych nawyków i tradingowej rutyny. Zrobisz to zdając sobie sprawę i działając zgodnie z tym jak powinno się to robić, kiedy jesteś skupiony na samym procesie, a nie na pieniądzach.

Bez pamięci

Dobra, przyznaje, że TO jest prawdopodobnie najtrudniejsze, czasami nawet dla mnie. Jednak prawda jest taka, że jako trader, lepiej żebyś wielu rzeczy nie pamiętał. Zapytasz dlaczego?

Głównym powodem, dla którego powinieneś zapominać w tradingu jest to, ze twoja ostatnia transakcja nie ma żadnego znaczenia dla kolejnej; dosłownie NIE MA WPŁYWU na wynik następnej transakcji. Teraz może to być bardzo łatwe do zrozumienia, ale zupełnie inna sprawa to wprowadzić tę sentencje w “w ferworze walki na rynku”, np. gdy dopiero zamknąłeś jakąś transakcję.

Pomyśl o tym: rynek nigdy nie jest taki sam, ciągle się zmienia. Nawet ten sam setup nigdy nie rozgrywa się w identyczny sposób na rynku. Również twoja strategia ma losowy rozkład transakcji zyskownych i stratnych gdy wyciągniesz z niej odpowiednio dużą próbę. Właśnie z tego powodu nie możesz pozwolić, by wynik poprzednich transakcji wpływała na podejmowanie decyzji przy kolejnych zagraniach. Rozumiem przez to, że np. jeśli ostatnio sygnał pin bar nie wypalił, to wcale nie oznacza, iż kolejny również przyniesie stratę.

Bardzo łatwo wpaść w tę pułapkę po stracie pieniędzy. Możesz wtedy mieć wrażenie, że twoja metoda nie działa i przez to pozwolić, być przeszła transakcja wpłynęła na twoje przyszłe zachowanie na rynku. Druga sprawa jest taka, że zaczynając myśleć i zachowywać się w ten sposób, nie będziesz już handlował ze skillem, obiektywnością i przejrzystością, ale raczej towarzyszyć ci będzie zdezorientowanie, emocje i frustracja.

Trader posiadający przewagę i widzący, że ta dla niego pracuje, musi ją po prostu egzekwować, stale i stale, przez dużą serię transakcji. Pojedyncza transakcja nie jest tak istotna jak cała ich seria, wykonywana konsekwentnie (wymagająca dyscypliny i cierpliwości). Musisz pozostać emocjonalnie odseparowany od wyników poprzednich transakcji i po prostu o nich zapomnieć.

Oczywiście zakłada to także, że postępujesz zgodnie regułami swojej metody… jeśli dochodzi do over-tradingu, wtedy wyciągasz wnioski z tego błędu i pamiętasz, by go więcej nie powtarzać. Chodzi o to, że jeśli trzymasz się swojej strategii, transakcje zakończone stratą są czymś normalnym i nie powinny wpływać na ciebie emocjonalnie. Tak samo z resztą jak transakcje zyskowne. Zapomnij o ostatniej pozycji i kontynuuj grę zgodnie z planem.

Odniesienie sukcesu potrwa dłużej niż myślisz

Większość nowych traderów nie jest psychicznie przygotowana na to jak wiele czasu upłynie, zanim konsekwentnie zaczną dobrze handlować. Jeśli nie jesteś “długodystansowcem”, pewnie szybko ulegniesz pokusom takim jak over-trading albo przelewarowanie, próbując “przyspieszyć” tradingowe sukcesy. Jednak dzieje się odwrotnie, gdy zachowujesz się w ten sposób; w efekcie tracisz pieniądze, oddalając się od sukcesu, który wydaje się coraz bardziej nieuchwytny.

Utrzymanie się na rynku i rozwinięcie prawidłowych nawyków, które prowadzą do konsekwentnego zarabiania jest możliwe głównie dzięki posiadaniu pasji związanej z tradingiem, z procesem i ze wszystkim tym z czym się wiąże. Omawiałem to już w poprzednim punkcie. Krótkowzroczne podejście i myśli na temat “szybkiego wzbogacenia się” są prostą receptą na stratę pieniędzy, a nie na ich zarabianie.

Dostosowuj i poprawiaj, by pozostać zyskownym

Rynki się zmieniają i to nie podlega żadnym dyskusjom, a także jest powodem, dla którego wszelkie tradingowe automaty / roboty nie utrzymują się przez długi czas i w końcu tracą to co zarobiły.

Jeśli rynki się zmieniają, to ty również musisz to robić, dostosowując się do nich; robienie w kółko tych samych rzeczy nie przyniesie ci stałych zysków. Jest to jeden z powodów, dla którego Price Action, to doskonała metoda handlu; daje możliwość dostosowywania się do zmiennych warunków rynkowych. Nie jesteś skazany na sztywne posługiwanie się zasadami jakichś wskaźników gdy nauczysz się handlować w oparciu o akcję cenową; zamiast tego możesz odczytać zmieniające się warunki rynkowe i skorzystać z miejsc, gdzie w tych warunkach tworzą się wysoce prawdopodobne formacje.

Więcej od Niala Fullera

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Top 5 Trading Tips No One Else Will Tell You


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here