Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “5 Common Mistakes When Trading The Pin Bar Strategy


Pin bar jest prawdopodobnie najsilniejszym sygnałem price action jaki kiedykolwiek istniał. Jeśli miałbym wybrać tylko jedną formacją, na podstawie której spekulowałbym do końca mojego życia, to zapewne wybrałbym pin bara. Mimo, że pin bar jest niezwykle prostym setupem to okazuje się, że może być bardzo zdradliwy, jeśli nie wiesz jak odróżnić dobrego pin bara od złego.

Wciąż widzę wielu traderów, którzy popełniają te same błędy spekulując na podstawie pin barów. Biorą wszystkie które widzą, nie zastanawiając się nad kontekstem rynkowym w jakim się uformował; często próbują też handlować pin bary, które są kontr-trendowe i popełniają wiele innych błędów.

Faktem jest, że istnieje wiele subtelności związanych ze spekulacją na podstawie tej formacji, które musisz zrozumieć jeśli kiedykolwiek chcesz handlować efektywnie. Tak więc bez zbędnego gadania, przejdźmy do największych nieporozumień związanych z pin barami.

1. Spekulowanie przeciw trendowi

Pierwszą rzeczą jakiej uczę w odniesieniu do pin barów jest nauka tego, jak rozgrywać je zgodnie z trendem. Jest ku temu prosty powód, ponieważ każdy sygnał price action lepiej sprawdza się jeśli jest zgodny z trendem i wykorzystuje siłę panującego na rynku momentum.

Istnieje wiele powodów handlowania zgodnie z trendem i tak naprawdę one wszystkie nie mają znaczenia. Interesuje nas tylko to, czy rynek jest w trendzie, czy też nie, a jeśli jest, to chcemy do tego trendu dołączyć i wykorzystać jego siłę.

Ignorowanie siły i wagi trendu oraz myślenie, że zaczniesz zarabiać pieniądze spekulując na podstawie pin barów występujących przeciwko trendowi jest zwykłą ignorancja. Do dziś szukam głównie setupów zgodnych z trendem i to właśnie preferuje jako pierwsze, zawsze.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

2. Najpierw rozgrywaj pin bary na wykresie dziennym

Jeśli nie potrafisz handlować w oparciu o pin bary na wykresie dziennym, to nie będziesz również zdolny do rozgrywania ich na niższym interwale. Powodem, dla którego to czytasz jest po prostu fakt, że wykres dzienny jest najlepszy do handlu i nie wierzę, iż jest to mój subiektywny punkt widzenia, to po prostu fakt w odniesieniu do tradingu.

Ogólnie rzecz ujmując, im niższy interwał czasowy, tym mniejsze szanse na powodzenie sygnału price action. Jest to spowodowane szumem na rynku i losowymi ruchami, które nie znaczą wiele, a w obrębie tego szumu pojawiające się pin bary mogą dla niewytrenowanego oka wyglądać dobrze, choć w rzeczywistości są bez znaczenia.

Tak więc, na wykresie dziennym ten setup ma większe szanse bycia istotnym, ponieważ jest tam dużo mniej przypadkowych ruchów rynku. Wykres dzienny pokazuje najbardziej istotny pogląd na rynek włączając to, co się na nim działo, co się dzieje, a także co może się wydarzyć. Schodząc na niższe interwały pogląd staje się bardziej mglisty i mniej znaczący, tak samo jak sygnał price action.

3. Handel bez konfluencji i z pominięciem kontekstu rynkowego

Pierre Guinoiseau | CC 2.0

Pin bar jest bardzo mocnym sygnałem, ale tylko wtedy jeśli występuje w odpowiednim miejscu na wykresie, a także we właściwym czasie. Na moim kursie uczę studentów, że najlepsze sygnały występują w obszarach konfluencji na wykresie. W zasadzie na każdym wykresie można zlokalizować jakiś sygnał, ale one nie są sobie równe, a to jaką konfluencje wykazuje dany sygnał sprawia, że może być lepszy lub gorszy od innego setupu.

Lubię mówić moim uczniom, że dobry pin bar powinien “mieć sens” w kontekście aktualnych warunków rynkowych na wykresie dziennym. To dotyczy również sygnałów pin bar z wykresu godzinowego lub czterogodzinnego. Jeśli “brakuje sensu”, a więc związku z trendem czy kluczowym poziomem, albo też z oboma tymi czynnikami na wykresie dziennym, prawdopodobnie nie jest to dobry sygnał do handlu.

4. Przesuwanie zlecenia stop loss blisko wejścia

Kolejnym wielkim błędem jaki widzę, że popełniają traderzy stosujący strategię z pin barem jest umieszczanie stop lossa blisko wejścia w pozycje. W jednym z artykułów omawiałem kwestię długości utrzymywania pozycji oraz oczekiwań w stosunku do tego tematu, tam też była mowa o mało znaczących ruchach jakie mają miejsce na rynku i często mogą spowodować przedwczesne zamknięcie twojej pozycji po dobrym setupie tylko dlatego, że umieściłeś swój stop loss zbyt blisko.

To co chcesz zrobić, to oczywiście umieścić swoje zlecenie zabezpieczające w najbardziej logicznym miejscu na wykresie, które pokaże ci, że się myliłeś, a dla setupu pin bar będzie to ruch poza jego ekstrema. Często zdarza się, że poziom ten jest dużo dalej niż sądzi większość osób, a także dalej niż mogłoby im się wydawać. Najtrudniejszą rzeczą w zachowaniu szerszego stop lossa jest zmniejszenie pozycji jeśli chcesz odpowiednio zarządzać ryzykiem. Nie jest to absolutnie coś, co powinieneś postrzegać jako “spowolnienie” twojego tradingowego postępu, ponieważ w dłuższej perspektywie prowadzi do większych zysków, gdyż handlujesz właściwe i budujesz odpowiednie nawyki handlowej.

5. Tak właściwie to nie jest pin bar

Często zdarza się, że traderzy wchodzą w pozycje po jakimś sygnale, który tak naprawdę nie jest nawet pin barem. W tę pułapkę często wpadają ludzie, którzy zazwyczaj nie są dobrze przeszkoleni w handlowaniu na podstawie tego setupu, albo też nie wiedzą, co właściwie czyni pin bara dobrym sygnałem. Na szczęście, da się to naprawić. Poprzez odpowiednią edukację możesz szybko dowiedzieć się, jak wygląda wysokiej jakości setup, jak go rozpoznać, a także, jak na jego podstawie zawierać odpowiednie transakcje.

Mam nadzieję, że wyciągnąłeś z tej lekcji niektóre z najczęstszych błędów związanych z pin barami, a także to jak ich uniknąć.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “5 Common Mistakes When Trading The Pin Bar Strategy


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Panie Fuler
    Pin bar zamyka lub otwiera pole tworzone przez wykres nie wskazuje kierunku poruszania sie wykresu oczywiscie mozna sobie budowac teorie wokól tego pin bara nawet grac pózniej zgodnie z nimi i dobudowywac kolejne jesli poprzednie sie nie sprawdza co kto lubi i w co wierzy demos kratos-nie ja wymysliłem dlatego zapędy wodzowskie maja zły koniec tego uczy historia i takie nam przykłady dawała i daje.
    Z pow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here