Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Break Through the ‘Wall’ of Trading Mistakes Holding you Back


Jeśli jesteś jednym z wielu traderów, którzy wciąż czyszczą swoje konto i w kółko zasilają je ponownie, ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

Może to być jeden z najważniejszych artykułów o tradingu jakie kiedykolwiek przeczytałeś, ponieważ mam zamiar pokazać ci jak możesz wreszcie przestać powtarzać w kółko te same błędy. Uczenie się na własnych błędach i dokonywanie trwałych zmian tego czego się nauczyliśmy jest kluczem do konsekwentnego zarabiania pieniędzy na rynku. Jeśli nie wyciągasz nauki ze swoich błędów, będziesz jak chomik, który biega w kółeczku, ale tak naprawdę nigdzie się nie porusza.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się jak ja przestałem popełniać te same błędy, które prawdopodobnie teraz męczą ciebie…

Nabycie prawidłowego sposobu myślenia

Być może czytałeś już inne artykuły jakie napisałem na temat odpowiedniego sposobu myślenia w tradingu, ale jego znaczenie może być wystarczająco podkreślone. Wszystkie tradingowe sukcesy zaczynają się od zdobycia i co ważniejsze (i trudniejsze) UTRZYMANIA właściwego nastawienia w tradingu, czy też psychologii tradera.

Wszyscy mówią, że “emocje są wrogiem” tradingu lub tym podobne frazesy. Ja jednak myślę, że to zbytnie uogólnienie, pozwól mi, że wyjaśnię dlaczego czuję w ten sposób…

Po pierwsze, nie wszystkie emocje w tradingu są złe, w rzeczywistości mogą być one pomocne i czasem bardzo przyjemne. Dla przykładu, kiedy już rozwiniesz solidny instynkt w tradingu, będziesz miał także coś w stylu systemu “wczesnego ostrzegania” przed złą transakcją. Innymi słowy, twój strach będzie dla ciebie działał w dobry i pomocny sposób. Jednakże strach może też sprawić, że będziesz się bał wziąć perfekcyjnie dobry setup, itp. Tak więc jak widzisz, nie można po prostu stwierdzić, że jeśli chodzi o trading to “wszystkie emocje są złe”.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

To czy emocje są niebezpieczne zależy do tego, czy pozwalasz im wpływać na siebie w negatywny sposób. Emocje same w sobie nie są złe, ważne jest zatem, by to rozróżniać. Bycie świadomym swoich emocji podczas handlu pozwoli ci je regulować i utrzymywać kontrolę nad tym co robisz na rynku, a prawdopodobnie jest to najlepsza rzecz jaką możesz zrobić, by przestać popełniać w kółko te same błędy. Większość błędów w tradingu rodzi się bowiem z tego, że pozwalamy na to, by emocje wpływały na nas negatywnie. Jeśli zatem jesteśmy bardziej świadomi naszych emocji podczas handlu, możemy działać tak, by upewnić się, że nie wpływają one na nas w sposób, który odciąga od trzymania się ustalonego trading planu.

Nauka prawidłowego zarządzania pieniędzmi

Jeśli stale za dużo ryzykujesz na pojedynczą transakcję, twoje emocje i stan umysłu będą cię wielokrotnie ranić, zamiast działać na rzecz postępu w tradingu. Tak naprawdę zarządzanie kapitałem jest jednym z kluczowych elementów, który pozwala nam zachować spokój i nie pozwala, by emocje negatywnie wpływały na nas podczas handlu.

Moim zdaniem to właśnie od właściwego zarządzania pieniędzmi zaczyna się samokontrola na rynku. Patrzę zatem na zarządzanie kapitałem jako na fundament właściwego sposobu myślenia, ponieważ jeśli stale nie obawiasz się o to jak dużo “możesz” stracić w transakcji, nie pozwalasz także, by emocje wpływały na ciebie negatywnie.

Jedynym sposobem na przetrwanie stratnych transakcji jest ryzykowanie na pozycję tylko takiej kwoty, która nie powoduje u ciebie emocjonalnego bólu. Jeśli natomiast ryzykujesz zbyt dużo na transakcje, otwierasz się na popełnianie ponownie tych samych błędów. Dzieję się tak, ponieważ będziesz czuł frustrację i złość płynącą ze zbyt dużej straty, a tym samym poczujesz ochotę, by ponownie wskoczyć na rynek i spróbować odrobić utracone pieniądze. To błędne koło będzie się powtarzać tak długo, aż ustalisz kwotę w dolarach (lub innej walucie), z której utratą czujesz się komfortowo.

Zmień swoje myślenie na temat tradingu

Kiedy przedefiniowałem koncepcję “sukcesu w tradingu”, stał się on dużo łatwiejszy do osiągnięcia. Większość początkujących wierzy, że dramatycznie zmieni swoje życie dzięki tradingowi i to w dodatku bardzo szybko. Na nieszczęście, rzeczywistość okazuje się zgoła inna, szczególnie jeśli nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, by nimi handlować i to także powoduje, że kręcisz się jak “chomik w kółku” tradingowych błędów.

Musisz znacznie zwolnić, a twoje podejście do tradingu powinno być długoterminowe, to samo tyczy się poglądu na sukces w tradingu. Pozwól, że zadam ci pytanie. Który z dwóch wyników uznałbyś za sukces: dwie zyskowne transakcje i jedną stratną na miesiąc (łącznie 3 pozycje) czy raczej 30 transakcji, gdzie ponad połowa była stratna i niektóre z zysków były małe i nieznaczące? Prawdopodobnie pierwszy, prawda? Dobrze, tak właśnie powinno być, ponieważ jeśli zajmujesz raczej trzy pozycje w miesiącu, a nie 30, to świadczy o tym, że byłeś cierpliwy, zdyscyplinowany i myślałeś strategicznie zamiast działać impulsywnie i losowo.

Większość traderów wpada w pułapkę, gdzie myślą, że jeśli handlują MNIEJ to widzą tylko jak ‘zarabiają mniej pieniędzy’, ale to jest ZŁY sposób myślenia na temat tradingu.

Opisywałem to już kiedyś w artykule, ale teraz mogę powtórzyć, że NIE MUSISZ DUŻO HANDLOWAĆ żeby zarabiać pieniądze. Pamiętaj o tym, że ZARABIANIE PIENIĘDZY jest lepsze niż ich tracenie, nawet jeśli nie możesz zbyt dużo ryzykować na transakcję, ponieważ masz niewielkie konto. Musisz handlować tak jakbyś już był bogatym traderem, bo tylko w ten sposób możesz się nim stać.

Bogaty i odnoszący sukcesy trader, który może mieć dużą pozycję w każdej transakcji będzie naturalnie bardziej zainteresowany znalezieniem jednego lub dwóch, za to bardzo oczywistych sygnałów miesięcznie aniżeli handlowaniem każdego dnia. Dlaczego? Dlatego, że wie, iż zarobi więcej pieniędzy na dużej pozycji, którą może handlować. Wie także, że jedna lub dwie dobre i zyskowne transakcje w miesiącu to wszystko czego potrzebuje, by zarobić dużo pieniędzy. Nie martwi go zatem to, że nie handluje zbyt dużo, a skupia się wyłącznie na znalezieniu dobrych transakcji. Tak właśnie POWINIENEŚ myśleć i to ROBIĆ na rynku, nawet jeśli twoje konto jest niewielkie.

Powinieneś tak robić jeszcze z jednego powodu, ponieważ handlowanie z mniejszą częstotliwością, ale dokładniejsze jest tym co robią profesjonaliści oraz jest jedynym sposobem na unikanie tracenia pieniędzy przez over-trading, który prowadzi do wyczyszczenia rachunku. Musisz pamiętać, że handel we właściwy sposób jest twoim celem… taki właśnie jest efektywny trading, NAWET JEŚLI obecnie nie handlujesz dużymi pozycjami, by zarobić ‘dużo’ pieniędzy. Obiecuję Ci, że jeśli handlujesz w odpowiedni sposób wystarczająco długo, stopniowo zbudujesz swój rachunek, a to oznacza, że będziesz także zwiększał pozycje, aż wreszcie zarobisz “dużo” pieniędzy z tradingu i nie oddasz ich na rynek, ponieważ podejście tradingowe jakie zbudowałeś opiera się na solidnych podstawach i właściwych nawykach w tradingu.

Miej plan i trzymaj się go

Uczenie się na własnych błędach to jedno, ale trzeba faktycznie KORZYSTAĆ z tego czego się nauczyłeś. Mam tu na myśli podjęcie świadomego wysiłku w celu uniknięcia popełniania tych samych błędów w kolejnej transakcji. Umieść to czego się nauczyłeś w swoim trading planie i czytaj go każdego dnia. Często jedynym sposobem na uwolnienie się z “kółka dla chomików” (błędów tradingowych) jest stałe bycie świadomym i monitorowanie siebie tak, by nie popełniać tych samych błędów. Trading jest biznesem trudnym dla umysłu, dlatego jeśli nie masz strategii i planu, prawdopodobnie dasz się ponieść emocjom.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Break Through the ‘Wall’ of Trading Mistakes Holding you Back


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here