Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “10 Reasons You’re Not Making Money Trading


Jeśli jeszcze nie zarabiasz pieniędzy na tradingu, dobra informacja jest taka, że możemy łatwo zdiagnozować, co robisz źle. Powody, które sprawiają, że traderzy nie zarabiają pieniędzy są dość przewidywalne i powszechne. Kiedy już zorientujesz się dlaczego nie zarabiasz na rynku, możesz skierować się ku wszystkim ważnym zadaniom, które pomogą ci skorygować złe postępowanie i mam nadzieję, zacząć zarabiać.

Nie zniechęcaj się jeśli aktualnie “nie idzie” Ci dobrze w tradingu. Nikt szybko nie wzbogacił się jako trader, pomimo tego jak często przedstawia się to w Internecie. Potrzeba czasu, wysiłku i zdolności do popełniania błędów, poprawiania ich i kierowania się dalej w celu zarabiania pieniędzy z tradingu. Kiedy już się poprawisz i będziesz coraz lepszy i lepszy w tradingu, prawdopodobnie w końcu zaczniesz konsekwentnie zarabiać pieniądze.

Poniżej znajdziesz 10 powodów, które sprawiają, że być może jeszcze nie zarabiasz pieniędzy jako trader. Poza tym znajdziesz wskazówki jak przezwyciężyć ewentualne problemy…

1. Zbyt dużo handlujesz (overtrading)

Jako pierwszy na tej liście umieściłem overtrading, ponieważ w mojej opinii jest to najpowszechniejszy błąd wśród traderów, który sprawia, że zawodzą.

Przekonałem się już, że większość ludzi nie zdaje sobie wcale sprawy z tego, iż ulega overtradingowi, tak więc problem ten może być trudny do zdiagnozowania. Overtrading może być spowodowany przez wiele różnych czynników, ale zwykle ludzie ulegają mu, gdyż tak naprawdę nie znają / mają własnej strategii, brak im dyscypliny do trzymania się jej, albo też stają się zbyt pewni siebie. Rozbijemy na mniejsze części każdy z tych problemów, dzięki czemu dowiemy się, który może dotyczyć ciebie…

♠ Jeśli nie wiesz czego tak naprawdę szukasz na rynku co znaczy, że nie opanowałeś solidnej metody tradingowej, to właściwie uprawiasz hazard. To z kolei powoduje overtrading, ponieważ większość ludzi handlujących bez strategii podejmuje się transakcji na podstawie przesłanek, które w rzeczywistości mają niewiele wspólnego z dobrymi sygnałami o wysokim prawdopodobieństwie. W zasadzie, my (ludzie) mamy wrodzoną skłonność do dostrzegania formacji lub znaczeń, które w rzeczywistości w ogóle nie mają sensu. Trzeba dokładnie opanować swoją metodę tradingu, by ten problem przezwyciężyć.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

♠ Jeśli nie jesteś wystarczająco zdyscyplinowany, by trzymać się swojej strategii i handlować tylko wtedy, gdy pojawia się odpowiedni sygnał, zapewne również staniesz się ofiarą overtradingu. Jak widzisz, nie wystarczy nauczyć się strategii, musisz również ją opanować i posiadać dyscyplinę, która pozwoli ci za nią podążać.

♠ Wreszcie, dla wszystkich tych, którzy posiadają strategię i są zdyscyplinowani żeby się jej trzymać, ostatnią duża przeszkodą, którą być może będą musieli pokonać jest zbytnia pewność siebie. Nadmierna pewność siebie zazwyczaj skrada się niepostrzeżenie, jak złodziej nocą, “kradnie” twoje zyski poprzez wpływanie na twoje zachowanie na rynku. Musisz być NIEZWYKLE CZUJNY, by upewnić się, iż nie wchodzisz na rynek zbyt wcześnie (overtrading) tylko dlatego, że stałeś się mniej uczulony na ryzyko z powodu pozytywnych odczuć zyskowną transakcją lub całą ich serią.

2. Brak odpowiedniego zarządzania ryzykiem

Ten powód jest dość oczywisty, natomiast należy go omówić, ponieważ wielu traderów nie zarządza właściwie ryzykiem. Brak odpowiedniego zarządzania ryzykiem w każdej transakcji to najpewniejszy sposób na utratę pieniędzy na rynku.

Jeśli potrzebujesz więcej “dowodów” na to niż tylko moja opinia, przeczytaj ostatni artykuł, gdzie zamieściłem 28 tradingowych cytatów motywacyjnych. W tym wpisie znajdziesz wiele cytatów profesjonalnych traderów na temat znaczenia zarządzania ryzykiem w tradingu.

Mówiąc prościej, jeśli nie znasz swojej tolerancji na ryzyko co oznacza, iż nie wiesz z utratą jakiej kwoty czujesz się dobrze, nigdy nie będziesz zarabiał pieniędzy. Jeśli natomiast wiesz jaka to jest kwota, ale nie trzymasz się tego za każdym razem kiedy zawierasz transakcje, wtedy też nie będziesz zarabiał pieniędzy na rynku.

3. Nie chronisz swojego kapitału na dobre transakcje

Jak często obecnie zdarza ci się myśleć o ochronie kapitału? Czy w ogóle wiesz jak istotną jest to kwestią? Jeśli odpowiedź na te pytanie nie brzmi “Często” i “Tak”, masz przed sobą poważny problem.

Kiedy mówię o ochronie kapitału, mam w zasadzie na myśli cierpliwość. Posiadanie cierpliwości do “siedzenia” na swoich pieniądzach do czasu, aż uformuje się oczywisty setup price action jest istotnie tym, co nazywam ochroną kapitału.

Pomyśl o tym w odniesieniu do snajpera. Jeśli snajper w wojsku wystrzelałby bezcelowo cały magazynek, nie byłby w stanie wykorzystać przewagi jaką zyskuje dzięki sytuacji, w której wróg znajduje się idealnie na celowniku. Prawdopodobnie byłby w złej pozycji i bez amunicji. Jest to dobre w odniesieniu do tradingu, ponieważ jeśli jako trader handlujesz przez cały czas, marnujesz swoją “amunicje” / kapitał, nie będziesz miał w związku z tym odpowiedniego stanu umysłu, by zyskać przewagę z dobrych setupów, a także może zabraknąć ci kapitału, by czerpać z nich znaczny zysk.

Jeśli nie chrornisz swojego kapitału przeznaczonego na trading, nie będziesz zarabiał jako trader.

4. Handlujesz pod “newsy”

Jeśli śledzisz mojego bloga od jakiegoś czasu, prawdopodobnie znasz już mój pogląd na handel pod dane i dlaczego tego nie robię. Pozwól jednak, że krótko wyjaśnię jak moim zdaniem handlowanie pod newsy powoduje utratę pieniędzy.

Spójrzmy na przykład, aby było to łatwiejsze do zrozumienia…

Rozważasz wejście na rynek po doskonale wyglądającym pin barze z wykresu dziennego, który jest jednocześnie zgodny z panującym trendem. Jedyne, co sprawia, że się wahasz jest bardzo istotne wydarzenie makro, które zaplanowano na jutro. Siedzisz i próbujesz zdecydować czy wziąć tę transakcję, czy nie. Za dużo myślisz i analizujesz, ponieważ czytasz wszystko co tylko możliwe o wpływie jakie może mieć to wydarzenie. Po długich rozważaniach (oraz stracie czasu i umysłowej energii) decydujesz się pominąć tę transakcję, ponieważ wszystko co przeczytałeś podpowiada, że rynek może ruszyć w kierunku przeciwnym do tego, który wynika z price action oraz analizy technicznej jaką przeprowadziłeś.

Nadchodzi ten dzień, pozycja przed wydarzeniem porusza się w kierunku jaki oczekiwałeś. Czas na wydarzenie i nagle BAM, rynek wykonuje 150-pipsowy rajd w kierunku twojej potencjalnej transakcji, a więc zupełnie odmiennie do tego wszystkiego, co zdołałeś przeczytać. Czujesz się strasznie, czujesz się zły, głupi i sfrustrowany, że nie zawarłeś transakcji, ponieważ posłuchałeś tych wszystkich zewnętrznych opinii.

To tylko jeden przykład tego jak newsy i analiza fundamentalna potrafią negatywnie wpływać na twój postęp w tradingu. Moje doświadczenie nauczyło mnie, aby unikać newsów jak ognia.

5. Czytasz zbyt wiele stron internetowych i opinii

Jak już wspomniałem w poprzednim punkcie, czytanie zbyt wielu opinii innych ludzi lub też stron internetowych, etc., może być bardzo szkodliwe dla twojego tradingu. Zaufaj mi kiedy mówię, iż najbardziej frustrujące jest uczucie utraty pieniędzy w handlu, ponieważ zdecydowałeś się słuchać kogoś innego aniżeli samego siebie. Nigdy nie ignoruj swojego tradingowego instynktu, ponieważ jest on wynikiem doświadczenia i edukacji.

6. Tradujesz na zbyt małym rachunku

Zauważyłem, że wielu początkujących traderów zaczyna realny handel ze zbyt małą ilością pieniędzy. Jest niesamowicie trudno stać się zyskownym jeśli handlujesz na zbyt małym koncie. Wszystko poniżej 500 USD jest moim zdaniem naprawdę bez sensu, ponieważ będziesz ryzykować zbyt mało na transakcje, co sprawi, że nawet jeśli uda ci się mieć zwycięską transakcję, nie wzmocni ona w tobie dobrych nawyków handlowych.

Nie chcesz chyba być gościem, który zasila swoje konto 100-dolarami za każdym razem kiedy je wyczyści. Bądź cierpliwy, oszczędzaj pieniądze do czasu, aż będziesz miał co najmniej 500 do 1000 USD, by je zasilić, a w międzyczasie ucz się prawidłowo handlować na demo.

7. Nieprawidłowo umieszczasz zlecenia obronne

Znaczącym powodem, dla którego tak wielu traderów traci pieniądze jest to, że nie rozumieją jak prawidłowo umiejscawiać zlecenie stop loss. Rozmieszczają je opierając się bardziej na chciwości, aniżeli w miejscu najlepszym dla swojej transakcji. Przeczytaj poprzednie zdanie jeszcze raz.

Jeśli nie znasz różnicy między stop lossem umieszczanym z chciwości, a tym który postawiony jest w logicznym dla transakcji miejscu, czytaj dalej…

Jeśli mówisz sobie “Chcę pozycję o wielkości 5 lotów, ponieważ pozwoli mi ona zarobić 5000 USD na transakcji, dlatego muszę użyć 50-pipsowego stop lossa”, to znaczy, że przy umieszczaniu stop lossa bazujesz na chciwości i prawdopodobnie prędzej stracisz 2500 USD, aniżeli zarobisz 5000 USD.

Umieszczaj stop loss bazując na logice, która da twojej transakcji najlepsze szanse na działanie, czyli coś w stylu: “Umieszczam mój stop loss poniżej najbliższego kluczowego poziomu mimo, że znajduje się on nieco poniżej minimum pin bara, którego rozgrywam, ponieważ zapewni to mojej transakcji najlepsze szanse na działanie, na moją korzyść bez przedwczesnego wyrzucenia mnie z niej”. Ten sposób myślenia może oznaczać, że będziesz musiał zmniejszyć wielkość pozycji z 5 lotów do 2 lub 3, ale musisz zdecydować co jest lepsze, zarobienie pieniędzy, choć może trochę mniejszych niż byś chciał i ZWYCIĘSTWO, czy strata w przypadku pierwszego scenariusza.

Nie zapominajmy, że umieszczenie stop lossa tak jak miało to miejsce w scenariuszu nr 2 powyżej, będzie działać pozytywnie na rzecz wzmocnienia prawidłowych nawyków tradingowych. To z kolei buduje długoterminowy i zrównoważony sukces w tradingu.

8. Nie jesteś wystarczająco zdyscyplinowany

Punkt ten jest dość oczywisty i już wcześniej dotknąłem tego tematu. Jednak, aby podkreślić jego znaczenie, jeszcze krótko o nim opowiem.

W zasadzie jak w ogóle możesz oczekiwać, że będziesz zarabiać pieniądze będąc niezdyscyplinowanym traderem, który nie potrafi podążać za swoim trading planem, czy strategią. Musisz być zdyscyplinowany zarówno w przypadku trzymania się własnej strategii handlowej jak i odpowiedniego zarządzania ryzykiem, o czym była mowa już wcześniej. Jeśli nie robisz dobrze żadnej z tych rzeczy, nigdy nie będziesz zarabiał pieniędzy.

9. Nie jesteś wystarczająco cierpliwy

Lubie myśleć o cierpliwości jako o najlepszym sposobie na zrozumienie tego, co znaczy bycie zdyscyplinowanym traderem. Kiedy byliśmy dziećmi mówiono nam, że potrzebujemy cierpliwości i jak wielką jest ona wartością. Nie ulega tak naprawdę wątpliwości, że z obiektywnego punktu widzenia wszyscy rozumiemy cierpliwość. Dlaczego zatem dla dorosłych osób handlujących na rynkach, tak trudne jest bycie cierpliwym?

Jak zapewne się domyślasz, odpowiedź jest prosta; chcemy zarabiać pieniądze, szybko. Niestety, rynek ma w głębokim poważaniu czego chcesz ty czy ja, on robi swoje niezależnie od twoich transakcji. Dlatego też potrzebujemy CIERPLIWOŚCI, by handlować tylko wtedy, gdy nadchodzą dobre okazje transakcyjne, które są jak dojrzałe do zbioru owoce, a jak wiadomo potrzeba cierpliwości żeby na te owoce poczekać.

10. Nie wiesz co robisz

Teraz chyba najbardziej oczywiste, jak możesz oczekiwać, że zarobisz pieniądze jeśli nie masz pojęcia albo po prostu nie jesteś pewien co robisz na rynku? Czy wiesz jakie jest twoje podejście do tradingu? Jesteś do tego przekonany i zdolny do efektywnego handlowania według swojego podejścia? Jeśli nie jesteś pewny tych rzeczy, nigdy nie zarobisz pieniędzy z tradingu.

Najlepszym sposobem, by być pewnym co robi się na rynku jest nauka tego jak prawidłowo handlować, czego możesz dowiedzieć się z mojego portalu oraz kursu jaki prowadzę.

Zobacz również:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “10 Reasons You’re Not Making Money Trading


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Grunt to poprawnie zarządzać ryzykiem i trzymać się własnego systemu tak aby transkacje były jak najbardziej trafne jakościowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here