Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Top 10 Lessons I’ve Learned in 18 Years of TradingMinęły już prawie dwie dekady odkąd zajmuję się profesjonalnym tradingiem. Miniony czas pozwolił mi uświadomić sobie dwie rzeczy:

  1. Starzeję się, lol.

2. Nauczyłem się WIELE w ciągu tych 18 lat…

W rzeczywistości, nauczyłem się tak wiele, że czasami trudno jest nawet zdecydować, od czego zacząć, jeśli chodzi o pomoc początkującym traderom. Branża zmieniła się diametralnie od czasu, gdy po raz pierwszy zacząłem handlować. Pamiętam czasy, w których musiałem dzwonić do mojego brokera, aby złożyć zlecenia kupna i sprzedaży. Czy ktoś jeszcze to robi?!?

W miarę jak się starzeję, odczuwam coraz głębsze pragnienie oddania i pomocy młodszym traderom i tym, którzy są nowi w tej branży. Trading może być bardzo zwodniczym zawodem i jeśli nie poświęcisz czasu, aby uczyć się od tych, którzy mają już “jakiś” staż, zmarnujesz dużo czasu i przede wszystkim pieniędzy.

Podczas pisania tego tekstu usiadłem w kawiarni i bardzo długo zastanawiałem się nad najważniejszymi lekcjami, których nauczyłem się w ciągu 18 lat spędzonych na rynkach.

Nie są one przedstawione w żadnej konkretnej kolejności, wszystkie są równie ważne. Oto 10 najważniejszych rzeczy, których nauczyłem się podczas mojej handlowej podróży.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

1. Bądź defensywnie myślącym traderem

Słynny cytat Warrena Buffeta o traceniu pieniędzy brzmi mniej więcej tak:

“Zasada nr 1, nigdy nie trać pieniędzy. Zasada nr 2, nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1”.

Początkujący traderzy często podchodzą do rynku z całkowicie niewłaściwym nastawieniem. Próbują oni po prostu zarabiać pieniądze tak szybko jak to możliwe, podczas gdy w rzeczywistości powinni starać się chronić swoje pieniądze tak bardzo jak to tylko możliwe. Tak naprawdę nie można działać w obu stanach mentalnych jednocześnie. Musisz wybrać pomiędzy tymi dwoma i jeśli nie zdecydujesz się chronić swoich pieniędzy tak bardzo, jak to możliwe, prawdopodobnie je stracisz.

Najlepsza ofensywa? Dobra obrona

Słyszysz to wiele razy w świecie sportu, ale odnosi się to również do tradingu: Najlepszą ofensywą jest dobra obrona. Oto dlaczego:

Sposób w jaki osiągasz długoterminowy, konsekwentny sukces w tradingu polega na defensywnym podejściu. Oznacza to, że handlujesz tylko wtedy, kiedy warunki rynkowe są odpowiednie, kiedy wszystkie kryteria Twojego trading planu zostały spełnione. Celem tradingu nie jest tylko “zarabianie pieniędzy”, ale również nie tracenie pieniędzy, które się zarobiło! Są to dwie różne rzeczy, które wymagają ekstremalnego hartu ducha.

Nie jest zaskakujące dla początkującego tradera, że może mieć szczęście i rozegrać kilka zyskownych transakcji. Może on nawet dobrze sobie radzić przez jakiś czas, podążając za swoim planem (nie tylko szczęściem). Niestety prędzej czy później, zdecydowana większośc z nich roztrwania to co do tej pory zarobiła. Traderzy stają się pewni siebie, zarozumiali, aroganccy, jakkolwiek możemy to nazwać. 

Chodzi o to, że wygrana jest dobrym uczuciem i często szybko odbija się na głowie tradera. Cała ta dobra, defensywna, powolna, metodyczna praca, którą wykonałeś, aby trafić na te zyskowne rozegrania ma tendencję do “wylatywania” przez okno, kiedy uczucie wygranej zalewa Twój mózg chemikaliami poprawiającymi samopoczucie.

Zachowanie i ochrona kapitału jest kluczem do sukcesu

Praca nad zachowaniem swojego kapitału handlowego jest zasadniczo tym, jak zachowujesz się w sposób defensywny na rynku.

Pomyśl o tym w ten sposób: chcesz mieć jak najwięcej “amunicji” (pieniędzy) w swojej “broni” (konto handlowe), jak to tylko możliwe, kiedy pojawi się łatwa zdobycz. Nie chcesz tracić wielu naboi, gdy wiesz, że zwierzyna będzie ciężka do złapania. Chcesz natomiast mieć magazynek pełen naboi, gdy na muszce pojawi Ci się łatwy cel.

W tradingu, powinieneś zachować swój kapitał na “łatwe” setupy handlowe. Nie możesz tym samym marnować pieniędzy na niepewne rozegrania, dla których potwierdzenia szukasz w Internecie. Najlepsze sygnały price action są zazwyczaj oczywiste przez większość czasu i to jest coś, czego zdecydowanie nauczyłem się przez lata.

Nigdy nie będziesz miał do siebie żalu (przynajmniej nie powinieneś mieć) za to, że rozegrałeś silny i pewny sygnał transakcyjny, który się nie powiódł, tak długo jak zarządzałeś swoim ryzykiem we właściwy sposób. 

Jednak jeśli rozegrasz sygnał, co do którego nie byłeś pewien, który “tak jakby” wyglądał jak sygnał, ale “nie do końca”, i go przegrasz, wówczas będziesz miał wyrzuty sumienia.

Moim celem jako tradera jest to, by nigdy nie czuć się tak, jakbym chciał kopać samego siebie po zawarciu transakcji, wygranej, przegranej czy remisie.

2. Oglądanie wykresów i monitorowanie transakcji może w rzeczywistości zaszkodzić Twoim wynikom

Często w życiu jest tak, że im bardziej się w coś zaangażujemy, tym gorzej nam to wychodzi. Przez większość czasu nadmierne zaangażowanie jest negatywną rzeczą i kiedy jesteśmy zbyt zaangażowani w nasze transakcje, zazwyczaj jest to bardzo, bardzo zła rzecz.

Ile razy zdarzyło Ci się być w pozycji i ciągle ją sprawdzać, a w końcu dodać do pozycji, zamknąć ją zbyt wcześnie lub zrobić coś innego, czego w innym przypadku byś nie zrobił? Jest to bardzo częsty i jeden z największych błędów handlowych, który powoduje, że traderzy tracą pieniądze.

Otwórz pozycje, a następnie przestań o nich myśleć

Najprostszy sposób na uniknięcie pułapki nadmiernego oglądania i myślenia o swoich transakcjach? Otwórz i zapomnij. Wiem, że mówiłem to już wiele razy, ale powtórzę to jeszcze raz, ponieważ jest to być może najważniejsza lekcja tradingu, jakiej kiedykolwiek się nauczyłem: im mniej jesteś zaangażowany w swoje transakcje, tym lepiej będziesz sobie radził. 

Dlatego właśnie napisałem artykuły na temat podejścia set and forget trading oraz na temat koncentrowania się na wykresie dziennym. Widzisz, prawdziwą umiejętnością jest po prostu podążanie za swoim trading planem i pozwalanie transakcjom, aby same się rozgrywały. TO jest prawdziwa umiejętność. 

Traderzy, którzy po prostu “biegają i strzelają” zamiast handlować niczym doświadczony snajper, nie handlują z umiejętnościami czy dyscypliną, oni uprawiają HAZARD. Nie mogą przestać handlować, ponieważ nie mogą zapomnieć o rynku.

Musisz dosłownie zapomnieć o rynku, kiedy masz otworzone pozycje. Najskuteczniejszym sposobem na to jest nie ryzykować więcej niż można stracić i komfortowo się z tym czuć. Najważniejszym powodem, dla którego traderzy zaczynają zbytnio obserwować wykresy i wtrącać się do swoich transakcji, jest to, że zaryzykowali zbyt wiele pieniędzy.

3. Wyniki Twojej ostatniej transakcji nie powinny wpływać na następne rozegranie

Kolejną bardzo, bardzo ważną lekcją, której początkowi traderzy często się nie uczą lub nie rozumieją, jest to, że wynik ostatniej transakcji nie ma (i nie powinien mieć) żadnego wpływu na kolejną transakcję. Innymi słowy, nigdy nie powinieneś pozwolić, by Twoja ostatnia transakcja wpłynęła na Twoją następną.

Każda pojedyncza transakcja jest inna i unikalna, w porównaniu do poprzednich. Nie ma dosłownie dwóch takich samych sygnałów transakcyjnych. Nawet jeśli wyglądają tak samo, kontekst rynkowy będzie inny, więc nie są one takie same. Ważne jest, aby to zrozumieć, ponieważ inwestorzy często przyjmują założenia dotyczące ich następnej transakcji na podstawie ostatniej transakcji lub nawet kilku poprzednich.

Zwycięzcy i przegrani są przypadkowi

Wyniki wszystkich rozegrań są rozłożone losowo. Oznacza to, że jeśli weźmiesz 100 transakcji w ciągu roku i będziesz miał powiedzmy 50 wygranych i 50 przegranych, wzór tych wygranych i przegranych jest całkowicie losowy. Możesz mieć 10 strat z rzędu, po których następują 2 wygrane, po których następuje 10 kolejnych przegranych, a następnie 20 wygranych. 

Pytanie brzmi, jak zamierzasz poradzić sobie z takim losowym rozkładem zwycięstw i porażek? Jeśli jesteś podobny do większości traderów, pozwolisz, by miało to na Ciebie bardzo, bardzo negatywny wpływ. Czy poradzisz sobie z 2 stratami z rzędu? 5? A może 10? Większość ludzi nie potrafi i dlatego większość ludzi ponosi porażkę. 

Nie możesz pozwolić, by jakikolwiek pojedynczy wynik transakcyjny Cię rozpraszał. Jeśli zaczniesz pozwalać, by pojedyncze transakcje miały na ciebie wpływ, stracisz z oczu szerszy obraz tego, co powinieneś robić i co jest potrzebne, by odnieść długoterminowy sukces.

Zachowaj szczególną ostrożność po odniesieniu dużego zwycięstwa

Traderzy często stają się nadmiernie bojaźliwi po przegranej transakcji i nadmiernie pewni siebie po wygranej. Choć ani jedno, ani drugie nie jest dobre, uważam, że ryzykowne jest bycie zbyt pewnym siebie. Kiedy stajesz się zbyt pewny siebie, podejmujesz większe ryzyko, a to oczywiście może skutkować większymi stratami, uruchamiając kaskadę emocji i licznych błędów handlowych, które mogą dosłownie wyzerować Twoje konto w ciągu jednego dnia. 

Ważne jest, by wziąć trochę czasu wolnego po zamknięciu transakcji i uspokoić się, zastanowić, odetchnąć. Rynek będzie tam jutro, zawsze o tym pamiętaj. Nigdy nie powinieneś mieć poczucia, że bycie na rynku jest “pilne”.

4. Robienie MNIEJ tak naprawdę da Ci WIĘCEJ…

Większość traderów zawodzi po prostu dlatego, że robią zbyt wiele. Robią za dużo badań (tak, można robić za dużo badań), za dużo czytają, za dużo myślą o tradingu, za dużo oglądają wykresów. Ogólnie za dużo zajmują się tradingiem.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z siły nic nie robienia jako trader. Wiele razy, jeśli nawet nie przez większość czasu, nie robienie niczego jest najbardziej zyskowną rzeczą jaką możesz zrobić! Oto dlaczego:

Handel z niską częstotliwością

Ok, wiem, że to prawdopodobnie nie jest to, co chcesz usłyszeć, ale od kiedy martwię się o mówienie ludziom tego, co chcą usłyszeć, a nie tego, co MUSZĄ usłyszeć? Nigdy.

Nie ma wielu dobrych sygnałów handlowych w danym miesiącu na rynkach. Dlaczego? Ponieważ większość działań cenowych na rynku jest po prostu przypadkowym, bezsensownym hałasem, którym nie powinniśmy się przejmować.

Twoim zadaniem, jako tradera analizy price action, jest nauczyć się filtrować dobre sygnały handlowe od złych, ucząc się, jak czytać ślad rynku – price action. Po opanowaniu tego, szybko zdasz sobie sprawę, że dobre transakcje, które są warte ryzykowania pieniędzy występują stosunkowo rzadko. Ale, co dobre, nie trzeba dużo handlować, aby zarobić wystarczająco pieniędzy na rynkach.

Sposób myślenia zarządzającego funduszem hedgingowym

Zarządzający funduszem hedgingowym, kontrolujący miliony lub miliardy, nie myśli o ciągłym handlu. Zamiast tego, skrupulatnie “przeczesuje” rynki, w poszukiwaniu tej “jednej dobrej transakcji”. Szukają transakcji o wysokim prawdopodobieństwie wygranej, na którą WARTO zaryzykować cenny kapitał klienta.

Ty również powinieneś myśleć w ten sposób. To są Twoje pieniądze, na które ciężko pracowałeś. Więc nie wyrzucaj ich na “takie sobie” setupy, które wydaje ci się, że są “tak jakby, może” warte rozegrania. Poczekaj odpowiednie transakcje w wyższej ramie czasowej, które będą tak oczywiste, że czułbyś się głupio, gdybyś ich nie wziął.

Ponadto, nie myśl o tym przesadnie. Często zdarza się, że traderzy uważają, że są w stanie wybić się z doskonale dobrych setupów handlowych. Mamy tendencję do zaczynania myślenia typu: “Ta transakcja jest zbyt dobra, by mogła być prawdziwa” i dlatego zadowalamy się transakcjami o niższym prawdopodobieństwie.

Mówię Ci, z mojego 18-letniego doświadczenia w handlu na żywo, najlepsze transakcje są prawie zawsze tymi najbardziej oczywistymi!

5. Wiedz, gdzie wyjdziesz ZANIM wejdziesz!

Kiedy handlujesz na rynku, nie ma żadnego szefa, nie ma “autorytetu”, który mówiłby Ci co masz robić. W związku z tym, to Ty musisz ustalić zasady. Musisz się zdyscyplinować i wziąć na siebie całą odpowiedzialność. To są powody, dla których większość traderów ponosi porażkę. Większość ludzi, pozostawionych samym sobie, po prostu nie jest wystarczająco zdyscyplinowana lub samokontrolująca się.

Jednym z krytycznych elementów procesu handlowego jest określenie poziomu wyjścia z transakcji, ZANIM klikniesz przycisk kupna lub sprzedaży. Jest to ogromna lekcja, która zajęła mi wiele lat, aby się niej nauczyć. Nie pozwól, by zajęło ci to tyle czasu!

Wyjście jest o wiele trudniejsze niż wejście!

Jedynym sposobem na zarabianie pieniędzy jako trader jest usunięcie się z procesu wyjścia z transakcji tak bardzo, jak to tylko możliwe. Wyjście z transakcji jest tym momentem, w którym większość ludzi potrafi spieprzyć całą sprawę. 

Napisałem wiele artykułów na temat wyjść z transakcji, ale jeden z nich, który zdecydowanie powinieneś sprawdzić, to ten na temat prostego planu wyjścia z transakcji. Pomoże Ci on zrozumieć, dlaczego prostota jest najlepsza.

Większość traderów zamyka pozycje bazując na emocjach. Czyniąc to, zazwyczaj skutkuje to albo bardzo małą wygraną albo dużą stratą. Rzadko kiedy wielu traderów wychodzi z transakcji, gdy jest ona dla nich korzystna. Dlaczego? Emocje. 

Kiedy jesteś na dużym plusie, jedyne o czym możesz myśleć to wszystkie “powody, dla których” ta wygrana pozycja będzie rosła jeszcze bardziej. Nie przychodzi Ci do głowy, że najlepszy moment na wyjście jest właśnie wtedy, gdy jesteś na DUŻYM plusie. 

To jest dokładnie taki sam sposób myślenia jak u bywalców kasyna. Ciągle ciągną za ramię automatu, nawet gdy są na plusie i wiedzą, że prawdopodobnie oddadzą te pieniądze z powrotem.

Musisz znaleźć sposób, aby zmusić się do wyjścia z transakcji, kiedy przynosi Ci zysk, a nie wtedy, gdy zamienia się w przegraną. Jedynym niezawodnym sposobem na to jest posiadanie ścisłego planu, który powinien być przestrzegany. Jeśli nie zaplanujesz momentu wyjścia wówczas będziesz zdany na swoje emocje, co zazwyczaj nie kończy się dobrze dla większości ludzi.

6. Bądź poza rynkiem o wiele dłużej niż na nim jesteś

Jedną z najważniejszych lekcji, jakich nauczyłem się przez ponad 18 lat handlu na rynkach, jest to, że zbyt intensywny handel jest szybkim sposobem na utratę wszystkich pieniędzy.

Większość traderów wchodzi na rynek i jak tylko zasilą swoje pierwsze konto, ruszają na “wyścigi” oraz over-trading. Jest to trudna lekcja i większość traderów nie nauczy się jej, dopóki nie straci więcej pieniędzy, niż jest w stanie znieść. Faktem jest, że jeśli nie nauczysz się handlować z niską częstotliwością, znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz tracił z wysoką częstotliwością.

Poczuj się komfortowo z ramą czasową wykresu dziennego

Jeśli śledzisz mnie od dłuższego czasu, wiesz, że napisałem wiele artykułów na temat siły wykresów o wyższych ramach czasowych i o tym, dlaczego powinieneś się na nich skupić. Jednym z największych powodów, dla których warto skupić się na wyższych przedziałach czasowych jest to, że działają one jak naturalny “filtr” dla całego szumu na rynku i jeśli ściśle przestrzegasz swojego trading planu, będziesz naturalnie handlował rzadziej i bardziej się na nich skupiał.

Wykres dzienny jest tak naprawdę kluczem do analizy technicznej w mojej opinii. Naucz się handlować na wykresie dziennym i zbuduj na nim swoją całą strategię handlową. Dzięki temu znajdziesz się lata świetlne przed masą innych traderów.

7. Czy możesz zasnąć i spać spokojnie w nocy?

Znajdziesz milion różnych strategii zarządzania ryzykiem w Internecie, jednak większość z nich albo nie działa, jest nielogiczna lub nadmiernie skomplikowana. Przez wszystkie moje lata handlu nie znalazłem lepszego sposobu na sprawdzenie czy nie ryzykuję za dużo. Jaki jest ten sposób? Jest to… test snu.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy ryzykujesz zbyt wiele pieniędzy na transakcję, jest określenie, jak bardzo jesteś pochłonięty tą transakcją. Innymi słowy, czy myślisz o tej transakcji nawet wtedy, gdy znajdujesz się z dala od wykresów? Czy leżysz w łóżku i myślisz o pieniądzach, które zaryzykowałeś? Czy budzisz się w nocy i skradasz się na dół, by sprawdzić wykresy na laptopie? Lub co gorsza, leżąc w łóżku sprawdzasz swoje wyniki na telefonie?

Jeśli robisz którekolwiek lub wszystkie z powyższych, masz poważny problem, którego trzeba się pozbyć jak najszybciej. 

Jedynym sposobem, aby mieć szansę na utrzymanie się na rynku wystarczająco długo,  jest upewnienie się, że nie ryzykujesz zbyt wiele pieniędzy na transakcję.

Jeśli zauważysz, że nadmiernie przejmujesz się swoimi transakcjami i nie możesz z tego powodu spać, zmniejsz ryzyko do momentu, w którym będziesz mógł spokojnie zasnąć. Zmniejsz wielkość pozycji na następnej transakcji i zmniejszaj ją tak długo, aż będziesz mógł pewnie zamknąć swoje wykresy i nie będziesz się martwił lub zbytnio przejmował swoimi transakcjami. Zaufaj mi w tej kwestii, to działa i pomoże Ci uniknąć wielu innych błędów handlowych, które są wynikiem zbyt dużego ryzyka!

8. Wiedz co robisz zanim zaczniesz handlować prawdziwymi pieniędzmi!

Ten punkt może wydawać się oczywisty, ale wielu traderów zaczyna handlować prawdziwymi pieniędzmi bez faktycznego zrozumienia, jak korzystać z platformy, której używają lub posiadania strategii handlowej. Są oni po prostu hazardzistami.

Istnieje kilka rzeczy, które musisz zrobić przed rozpoczęciem handlu prawdziwymi pieniędzmi, jeśli nie chcesz stracić wszystkiego od razu.

Opanuj swoją strategię handlową

Mam wrażenie, że ten punkt jest oczywisty, jednak dla wielu traderów jest to coś, na co nie zwracają uwagi. Próba handlu bez opanowania swojej własnej strategii handlowej jest niczym próba latania komercyjnym samolotem bez żadnego szkolenia.

Oczywiście polecam Ci naukę i handel z moimi strategiami price action, które szczegółowo opisuję w kursach tradingowych, ale ważniejsze dla Ciebie jest upewnienie się, że jakakolwiek strategia, której używasz będzie przez Ciebie opanowana przed wejściem na rynek. Nie próbuj łączyć kilku różnych metod handlowych, to nie działa, zaufaj mi.

Opanuj zarządzanie swoim kapitałem

Jak powiedziałem w punkcie 7, musisz być w stanie spać w nocy z pieniędzmi, które ryzykujesz na rynku, jeśli chcesz mieć szansę na długoterminowy sukces. Najpierw dowiedz się, jaka kwota jest odpowiednia dla Ciebie. Nie oddalaj się od niej ani nie zwiększaj jej, dopóki nie zobaczysz stałego sukcesu.

Najpierw handluj na demo

Oba powyższe podpunkty, czyli opanowanie strategii handlowej i zarządzanie pieniędzmi są rzeczami, którymi należy operować na demo przez 2-4 miesiące przed wejściem na rynek. Musisz nauczyć się mechaniki platformy, której używasz, zanim zaczniesz ryzykować prawdziwe pieniądze. W przeciwnym razie stracisz pieniądze tylko po to, by popełnić głupie błędy, takie jak wprowadzenie niewłaściwej wielkości pozycji, itp.

9. Czy opanowałeś już siebie? Jeśli nie, musisz to zrobić

Gdybym miał dać Ci tylko jedną radę handlową, najważniejszą lekcję, jakiej nauczyłem się w ciągu 18 lat handlu, to jest nią opanowanie siebie.

Dopóki nie uporasz się z mentalnymi / emocjonalnymi słabościami, które masz (wszyscy jakieś mamy), nigdy nie będziesz zarabiał konsekwentnie pieniędzy jako trader. Sukces w tradingu jest o wiele bardziej wynikiem udania się w osobistą podróż i pokonania pułapek i “wrogów” w swoim umyśle, niż metodą handlową, której używasz. Większość traderów nie zdaje sobie sprawy z tego faktu, dopóki nie jest za późno.

Sprawdź swoje ego. Zostaw je za drzwiami, albo zje Cię żywcem na rynku. Bycie pewnym siebie jest wspaniałą cechą w życiu i dla tradera, ale istnieje bardzo cienka linia pomiędzy byciem “pewnym siebie” a byciem zbyt pewnym siebie i jest to linia, której nie możesz sobie pozwolić przekroczyć. Dosłownie. 

Nadmierna pewność siebie występuje nawet u największych traderów, prowadząc ich do podjęcia transakcji, których prawdopodobnie nie powinni byli podjąć lub prowadząc ich do popełnienia innych błędów. 

Zazwyczaj trader staje się zbyt pewny siebie po rozegraniu kilku dobrych transakcji, a następnie pozwala, by to uderzyło mu do głowy i zaczyna nadmiernie handlować, ponieważ czuje, że ma teraz jakąś tajemną moc. Jest to bardzo, bardzo niebezpieczne.

Pokaż mi zdyscyplinowaną osobę, a ja pokażę Ci dobrego tradera

Czym jest samodyscyplina w odniesieniu do tradingu? Dużo mówimy o “dyscyplinie”, ale jak ona wygląda u tradera? Wygląda to tak: Właśnie wyszedłeś z bardzo zyskownej transakcji, czujesz się świetnie, czujesz się cudownie. To, co zrobisz później, powie mi, czy jesteś wystarczająco zdyscyplinowany, aby ZACZĄĆ zarabiać pieniądze, czy też nie.

Zdyscyplinowany trader nie zrobi nic nadzwyczajnego w tym momencie. Będzie kontynuował swój plan tradingowy. W rzeczywistości, prawdopodobnie zamknie komputer i wróci do niego jutro, kiedy euforyczne uczucie wygranej opadnie. Możesz, a nawet powinieneś wbudować takie sytuacje w swój trading plan. Na przykład, masz sekcję zatytułowaną “Co zrobić po zwycięskiej transakcji”, gdzie szczegółowo opisujesz, jak opuścisz rynek na 24-48 godzin po wygranej.

Niezdyscyplinowany trader, po zamknięciu zyskownej transakcji, natychmiast wskakuje z powrotem na rynek. Jest to prawie zawsze błąd. Rzadko kiedy sygnał handlowy o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia czeka na Ciebie zaraz po tym, jak właśnie wyszedłeś z dużej, zwycięskiej transakcji. Zaufaj mi.

10. Konfluencja jest królem

Jeśli chodzi o faktyczne wejścia w transakcje, najważniejszą lekcją, jaką nauczyłem się przez ponad 18 lat na rynku jest to, że im więcej konfluencji ma transakcja, tym lepiej. Konfluencja w tradingu oznacza wiele czynników wspierających się lub ustawiających się w linii wspierającej transakcję.

Zazwyczaj na wykresach wygląda to jak wyraźny sygnał w połączeniu z kluczowym poziomem wykresu w kontekście rynku z trendem. Nazywam to metodą T.P.S., czyli Trend, Poziom, Sygnał. Idealnie byłoby, gdybyś miał wszystkie 3 elementy w jednej linii, ale równie dobrze mogą to być tylko z 2 z 3.

Jeśli chcesz mieć “system” wejścia w transakcję, oto on:

Wielu traderów chce mechanicznych systemów handlowych ze ścisłymi zasadami do naśladowania, aby wyeliminować potencjał ludzkiego błędu. Podczas gdy ja generalnie nie jestem zwolennikiem mechanicznych/sztywnych systemów handlowych, takich jak handel za pomocą robotów, metoda T.P.S. może być formą mechanicznego handlu dla tradera price action.

Po prostu wpisujesz do swojego trading planu, że każda transakcja, którą bierzesz MUSI mieć trend, poziom i sygnał w zgodzie, albo w nią nie wchodzisz. Tego typu rzeczy są dobre dla początkujących traderów, aby zbudować zaufanie i dyscyplinę. Polecam spróbować tego, jeśli jesteś nowy lub zmagasz się z problemami.

Wnioski

Jak widzisz, mógłbym napisać całą książkę o wszystkich rzeczach, których nauczyłem się podczas moich ponad 18 lat handlu na rynkach. Jednakże, wszystko musi się kiedyś skończyć, więc zamierzam spuentować dzisiejszą lekcję następującym spostrzeżeniem:

Najlepsi traderzy są pokorni i mają otwarty umysł. Wiedzą, że mogą stracić na każdej transakcji i handlują zgodnie z tym przekonaniem. Traderzy zaczynają tracić i słabo sobie radzą, kiedy zaczynają wierzyć, że wiedzą coś “na pewno” na rynku i (lub) zaczynają być nieostrożni i niezdyscyplinowani.

Handel na rynkach jest niczym miecz obosieczny, jednak ma również wiele zalet: nie trzeba nigdzie jechać, nie ma szefa, nieograniczony potencjał naszego zysku, bardzo niska bariera wejścia i niskie koszty bieżące. Należy również pamiętać, że to może być również najszybszy sposób na utratę wszystkich swoich oszczędności.

Zawsze pamiętaj, aby mieć nad sobą kontrolę, ponieważ jest to jedyna szansa na pokonanie Twoich przeciwników na rynku. Samokontrola jest czymś, czego albo nauczysz się od mentorów takich jak ja, albo nauczysz się w trudny, kosztowny sposób.

Biorąc pod uwagę długi horyzont czasu, rynek w końcu nauczy Cię każdej lekcji, którą musisz wiedzieć. Musisz jednak zadać sobie pytanie, czy masz wystarczająco dużo pieniędzy i hartu ducha, aby trzymać się wystarczająco długo, aby nauczyć się tej trudnej drogi?

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Top 10 Lessons I’ve Learned in 18 Years of Trading


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here