Naga MarketsNajważniejszą informacją piątkowej sesji była niewątpliwie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Po wyniku 223 tysięcy nowych etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) z maja, w raporcie czerwcowym ekonomiści spodziewali się delikatnie gorszego wyniku na poziomie 200 tysięcy. W czerwcu amerykańska gospodarka wytworzyła natomiast 213 tysięcy nowych miejsc pracy, co było dla rynków pozytywnym zaskoczeniem.


Bardzo wysoki odczyt NFP, zawodzą jednak zarobki i stopa bezrobocia

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w czerwcu 2018 roku wyniosła +213 tys. etatów, co jest wynikiem lepszym od prognoz. Ponadto pozytywnie zrewidowano także majowy raport z 223 tys. do aż 244 tys.

Okazuje się jednak, że pomimo prognoz zakładających utrzymanie dynamiki wzrostu płac w ujęciu miesięcznym na poziomie 0,3% i jej aprecjacji w ujęciu rocznym do 2,8%, ostatecznie wzrost płac w ujęciu miesięcznym osunął się do +0,2% a w ujęciu rocznym utrzymał się na dotychczasowym poziomie 2,7%.

Co gorsze, pomimo prognoz zakładających utrzymanie poziomu stopy bezrobocia na najniższym od 18 lat poziomie 3,8%, ostatecznie odnotowano jej wzrost i to aż o 0,2 p.p. do 4,0%. Warto przy tym przypomnieć, że pomimo, iż rynkowy konsensus zakładał utrzymanie stopy bezrobocia, to niektórzy ekonomiści sugerowali jej osunięcie do 3,7%.

  • NFP: 213 tysięcy, prognoza 200 tysięcy, poprzednio 244 tysiące (zrewidowano w górę z 223 tysięcy)
  • Stopa bezrobocia: 4,0%, prognoza 3,8%, poprzednio 3,8%
  • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,2%, prognoza 0,3%
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 2,7%, prognoza 2,8%
Źródło: BLS

Spoglądając na notowania głównych par walutowych zauważymy, że na kilka minut przed publikacją raportu BLS dolar amerykański pozostawał jedną z najsłabszych walut grupy G8. 10 minut po publikacji jego deprecjacja jeszcze się pogłębiła, w efekcie czego tracił on już w stosunku do wszystkich walut grupy G8.

Źródło: finviz.com

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że obecny tydzień jest już trzecim z rzędu, kiedy w okolicy istotnego wsparcia pojawiła się silna reakcja popytowa. Jeżeli strefa ta zostałaby trwale odrzucona, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych wzrostów.

AUDUSD Weekly

By tak się jednak mogło stać, rynek musiałby najpierw pokonać lokalny, obecnie testowany opór będący górnym ograniczeniem trwającej od połowy czerwca br. konsolidacji.

Do handlu na głównych parach walutowych polecam sprawdzić ofertę brokera Royal

AUDUSD Daily


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWzrost stopy bezrobocia pomimo większej ilości zatrudnionych w Kanadzie
Następny artykułPo zamknięciu farm bitcoinowych, Islandia stanie się potentatem nowych technologii
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here