Naga MarketsNFP

Pierwsze komentarze po ‘payrollsach’ mówią – “kiepskie payrollsy” oraz “maleje szansa na podwyżkę stóp we wrześniu”. Tymczasem dolar idzie w górę ku zaskoczeniu wielu osób. Dlaczego tak się dzieje? Po wnikliwej analizie raportu okazuje się, że:

  • Średnie płace godzinowe wzrosły o 0.3% w sierpniu, co wpłynie korzystnie na budżety gospodarstw domowych nie tylko u 173 tys. osób, które znalazły zatrudnienie w ubiegłym miesiącu ale także u ok. 160 mln amerykanów pracujących miesiąc w miesiąc.
  • Spada stopa bezrobocia przy utrzymującej się stopie partycypacji na niezmienionym poziomie, co sygnalizuje faktyczną poprawę na rynku pracy.
  • Warto również zwrócić uwagę, iż przy obecnym poziomie bezrobocia 5.1% rynek pracy jest bardzo blisko stanu bezrobocia naturalnego.

Reakcje Wall Street:

UBS: “Dzisiejszy raport wspiera nasz pogląd, iż Fed zacznie cykl podwyżek na posiedzeniu 17 września. Przyrost liczby etatów pozostaje zdrowy na tyle, by stopa bezrobocia spadła poniżej celu Fed na ten rok. Wciąż jednak wiele może się wydarzyć przez dwa tygodnie do posiedzenia, ruchy na rynku akcji mogą być zagrożeniem.

TD: “Pomijając wynik NFP poniżej 200k, który może być statystycznym zawirowaniem zwykle występującym o tej porze roku, Fed przyjrzy się raportowi o zatrudnieniu z przekonaniem, że poprawa na rynku pracy postępuje.  Choć nagłówkowy odczyt okazał się słaby względem konsensusu, to szczegóły są pozytywne. Wciąż oczekujemy, że Fed wstrzyma się z podwyżką we wrześniu próbując oszacować skutki zawirowań na rynkach finansowych.”

Capital Econ: “Sierpniowe dane były mieszane, szanse na podwyżkę we wrześniu są 50/50. Nawet jeśli Fed nie podniesie stóp we wrześniu, nie pozostawi ich blisko zera wiele dłużej biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy blisko wypełnienia celu zatrudnienia i biorąc pod uwagę podwójny mandat. Członkowie FOMC są względnie przekonani o malejącym zastoju na rynku pracy co powinno oznaczać wzrost inflacji w ciągu roku-dwóch. W przyszłym roku spodziewamy się mocniejszego przyspieszenia inflacji co zmusi Fed do agresywniejszych podwyzek.”

RBS, BAML oraz Brean Capital twierdzą, że podwyżka nastąpi we wrześniu.

JP Morgan sugeruje, że podwyżka we wrześniu nawet bardziej prawdopodobna po dzisiejszym raporcie (niepotwierdzone jeszcze).

Credit Suisse: “Sierpniowy payroll wypadł poniżej zgodnych oczekiwań, jednak rewizje w górę zrekompensowały ten fakt. Bezrobocie spadło do nowego cyklicznego dołka, zarobki godzinowe były mocne. Dochody i przepracowane godziny także na zdrowym poziomie.”

 

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here