Naga MarketsCzerwcowe wyniki raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa (BLS) po raz kolejny pokazały, że sama publikacja wskaźnika non-farm payroll (NFP) to nie wszystko. Pomimo bardzo wysokiego rezultaty, spadek dynamiki inflacyjnej oraz wzrost stopy bezrobocia przechyliły szalę na niekorzyść dolara, który traci wobec głównych par walutowych.


222 tysiące nowych etatów okazało się niewystarczające?

Jak informowaliśmy w prognozach przed publikacją jobs report, rynki były przygotowane na gorszy wynik NFP od prognozowanego. Ostateczny rezultat w wysokości 222 tysięcy (przy prognozie 179 tysięcy) i rewizja wyników majowych ze 136 tysięcy do 152 na pewno mogły pozytywnie zaskoczyć. Sam dolar w pierwszej chwili również reagował wzrostami (algorytmy uruchomiły długie pozycje po „przeczytaniu” wartości NFP), jednak początkowa aprecjacja jeszcze w tej samej minucie została bardzo szybko odwrócona.

Te artykuły również Cię zainteresują
NFP najwyżej od lutego 2017 roku, stopa bezrobocia jednak delikatnie w górę. Źródło: BLS

Głównym powodem nie był nawet wzrost samej stopy bezrobocia (z 4,3% do 4,4%) gdyż ta nadal historycznie utrzymuje się na bardzo korzystnych poziomach. O wiele bardziej martwi wartości dynamiki zarobków godzinowych (inflacja zarobkowa). Analitycy zakładali, że w czerwcu odbije do 0,3%, ta natomiast osiągała wynik 0,2% m/m (dodatkowo rezultaty majowe rewidowano spadkowo o 0,1 p.p. do 0,1%). Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku wskaźnika r/r – tutaj inflacja zarobkowa wynosiła 2,5% (prognoza 2,6%, poprzednio 2,4% po spadkowej rewizji z 2,5%).

„Wzrost średnich zarobków powinna przynieść druga połowa roku. W ostatnim czasie poziomy inflacyjne były bowiem bardzo niskie, przedsiębiorcy nie musieli więc podnosić zarobków, aby wyrównać różnice z tego wynikające” – twierdzi Ryan Sweet będący analitykiem Moody’s.

Kolejny relatywnie silny raport z bardzo słabymi rezultatami dotyczącymi zarobków przekłada się na osłabienie dolara. Nie powinien mocniej zachwiać planami FEDu co do normalizacji polityki pieniężnej, jednak w piątkowe popołudnie wywołał wyraźną deprecjację USD wobec głównych walut.

Pełna treść noty prasowej po publikacji jobs report dostępna na stronie BLS.

EUR/USD na nowych maksimach, USD/CAD silnie traci

W przypadku Eurodolara publikacja NFP wywołała początkowy ruch w zakresie ponad 50 pipsów. Cena w pierwszym momencie osuwała się testując 1.1400, następnie jednak dynamicznie odbiła rysując nowe maksima sesyjne na 1.1440:

EUR/USD M5

Zdecydowanie silniejszy ruch obserwowano na USD/CAD. W przypadku loonie w grę wchodziła jednak jeszcze publikacja bardzo silnego raportu z kanadyjskiego rynku pracy, który pojawił się o tej samej godzinie co amerykański jobs report. Kanadyjczyk osuwał się o 80 pipsów, testując lipcowe minima:

USD/CAD H1

Ciekawie sytuacja prezentuje się na USD/JPY. Cena testowała maksima sesyjne, by następnie mocniej się osunąć i za chwilę ponownie powrócić do testu poziomu 113.83. Najwidoczniej byki pozostają w przewadze wobec jena niezależnie od danych makroekonomicznych:

USD/JPY M5

Sprawdź również kanał Rynki na Żywo, gdzie na bieżąco publikowaliśmy komentarze i wykresy dotyczące NFP i raportu z rynku pracy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here