Naga MarketsNon Farming Payrolls – Amerykański wskaźnik zatrudnienia w przedsiębiorstwach budowlanych, produkcyjnych i usługowych, nieuwzględniający liczby pracowników w rolnictwie, osób zatrudnionych w gospodarstwach domowych oraz organizacjach rządowych i non-profit. Jest to niezwykle ważna statystyka oraz wskaźnik ekonomiczny wypuszczany każdego miesiąca przez Departament Pracy Stanów Zjednoczonych (United States Departament of Labor) jako część ogólnego raportu dotyczącego kondycji rynku pracy.


Powyższa definicja pochodzi z naszego Słownika Makro do którego w tym momencie serdecznie odsyłam. Bez wątpienia, publikacja payrollsów jest jednym z ważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w Stanach. A to co ważne dla Amerykanów – ważne jest dla reszty finansowego świata.

Dlaczego marcowa publikacja non farming payrolls ma miejsce dzisiaj, nie jak to się przyjęło w pierwszy piątek miesiąca? O tym co stało się z piątkową publikacją payrolls pisaliśmy równo tydzień temu. Dziś skupimy się na prognozach wysokości NFP autorstwa wybranych banków oraz firm inwestycyjnych. Zapraszam!

CBA

Dziś poznamy najważniejszą publikację tego tygodnia – raport non farming payrolls. Prognozy rynkowe wskazują na zaledwie 193 tys. nowych miejsc pracy w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Zdaniem analityków Commonwealth Bank of Australia ta liczba jest zdecydowanie zaniżona, zwłaszcza po tak optymistycznych szacunkach ADP. Bank stawia na bardzo silny przyrost zatrudnienia i szacuje, że dzisiejszy raport NFP wskaże aż 300 tys.

RBC

Analitycy Royal Bank of Canada również przypominają ostatni raport ADP, który okazał się być znacznie bardziej optymistyczny niż zakładał to rynek. Bank ma jednak wątpliwości co do słuszności prognoz ADP. Dzisiejsza publikacja NFP zdominowała rynki, a po raporcie ADP oczekiwania rynkowe zwiększyły się drastycznie. Naszym zdaniem – niesłusznie. – czytamy w dzisiejszej publikacji RBC. Analitycy banku stawiają na wartość nieco wyższą niż dotychczasowy konsensus, czyli 200 tys. Wraz ze wzrostem oczekiwań co do publikacji NFP, dalsze wzrosty USD (nawet mimo dobrych danych) są mało prawdopodobne – przekonuje bank.

Deutsche Bank

Podobną retorykę co RBC przyjmują analitycy Deutsche Banku. Błędy w szacunkach ADP zdarzają się, a przy takich odczytach jak ostatni – zdarzają się częściej. Zdaniem DB, dzisiejsza publikacja NFP będzie zgodna z ogólnie przyjętym konsensusem i sam wskaźnik wyniesie 200 tys. Reakcja dolara powinna być jednak umiarkowanie pozytywna, gdyż payrolls w tej wysokości wciąż potwierdzają dobrą kondycję amerykańskiego rynku pracy, co nie umknie uwadze członkom FOMC.


Dzisiejsze podsumowanie stworzone zostało dzięki usłudze FxWatcher – skorzystaj z darmowego okresu próbnego i zdobądź przewagę na rynku!


Goldman Sachs

Bardziej pozytywnie na publikację non farming payrolls patrzą analitycy Goldman Sachs. Wcześniejsze szacunki ADP utwierdzają nas w opinii, że obecny konsensus rynkowy wciąż nie wycenia dzisiejszej publikacji w dostateczny sposób – przekonuje GS. Choć prognozy rynkowe mogą nie oddawać w pełni tego co dzieje się na rynku, bank zwraca uwagę na zauważalną aprecjację dolara w ostatnich dniach. Aby była ona kontynuowana, dzisiejsze NFP muszą pozytywnie zaskoczyć.

BNP Paribas

Negatywnie nastawieni do dzisiejszej publikacji są analitycy BNP Paribas. Zdaniem banku dzisiejsze payrolls wyniosą zaledwie 185 tys.

Barclays

Równie oszczędni w słowach co analitycy BNP Paribas są pracownicy Barclays. Zdaniem banku obecna wycena rynkowa dzisiejszych payrolls jest dostatecznie dobra i raport NFp na poziomie 200 tys. nie powienien wpłynąć drastycznie na zmianę wartości dolara.

Morgan Stanley

Po przeciwnej stronie barykady znajdują się prognozy Morgan Stanley. Analitycy banku wierzą, że ostatnie szacunki ADP są dostatecznie dobrym odwzorowaniem obecnej sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Prognoza MS na dzisiejsze popołudnie to przyrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym na poziomie 250 tys. obtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here