Naga MarketsunempoymentNajważniejszą informacją piątkowej sesji była niewątpliwie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Po wyniku na poziomie 312 tys. nowych etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) z września 2021 r., w raporcie październikowym ekonomiści spodziewali się zauważalnej poprawy sytuacji i wyniku na poziomie 450 tys. W październiku br. amerykańska gospodarka wytworzyła natomiast 531 tysięcy nowych miejsc pracy, co było dla rynków pozytywnym zaskoczeniem. Dobre dane plus spadek stopy bezrobocia doprowadziły do umocnienia dolara (USD) w piątek.

NFP na poziomie 531 tysięcy w październiku

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w październiku 2021 roku wyniosła 531 tys. etatów, co okazało się nieznacznie lepszym wynikiem niż oczekiwał konsensus (450 tys.). Dodatkowo wrześniowy rezultat został zrewidowany dodatnio do 312 tys. z 194 tys.Lekko pozytywny wydźwięk tej publikacji został dodatkowo wsparty przez spadek stopy bezrobocia do 4,6 proc. z 4,8 proc.

Neutralnie wypadły natomiast dane dot. inflacji płacowej. Okazało się bowiem, że przeciętne godzinowe wynagrodzenia wzrosły w ciągu miesiąca o 0,4 proc., przez co ich wzrost w ciągu roku wyniósł aż 4,9% proc., co okazało się być zgodne z oczekiwaniami inwestorów.

  • NFP: 531 tysięcy, prognoza 450 tysięcy, poprzednio 312 tysięcy (zrewidowane dodatnio z 194 tys.)
  • Stopa bezrobocia: 4,6%, prognoza 4,7%, poprzednio 4,8%
  • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,4%, prognoza 0,4%, poprzednio 0,6%
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 4,9%, prognoza 4,9%, poprzednio 4,6% 
fpmarkets

Kurs dolara (USD) wystrzelił pod odczycie danych makro z USA

Amerykańska waluta silnie zyskała na wartości w pierwszych minutach po odczycie danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Funt brytyjski wzrósł z poziomu 1,3430 do 1,3450 USD, a euro z impetem przebiło poziom 1,1525 USD. Polski złoty również silnie traci w stosunku do „greenbacka”, a para USD/PLN wzrosła w okolice psychologicznego poziomu 4,00 zł.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here