Naga MarketsW listopadzie amerykańska gospodarka wygenerowała 228 tysięcy nowych etatów w sektorze pozarolniczym, co jest rezultatem lepszym od konsensusu prognoz ekonomistów. W pierwszej reakcji na raport autorstwa BLS dolar jednak tracił. Powodem były gorsze od oczekiwanych wyniki inflacji zarobkowej, obserwowane kolejny miesiąc z rzędu.


Stopa bezrobocia na najniższych poziomach od 16 lat

Jak informowaliśmy już wcześniej, zgodnie z sondażami agencji prasowej Reutera, średnia prognoz NFP plasowała się na poziomie 200 tysięcy. Analitycy zakładali jednocześnie, że wskaźnik dynamiki zarobków godzinowych odbije od październikowych dołków. Tak się jednak nie stało, w efekcie czego w pierwszych minutach po publikacji na dolarze miejsce miała prawdziwa kolejka górska.

Najistotniejsze informacje z listopadowego raportu BLS zebrano poniżej:

  • NFP – 228 tysięcy, prognoza 200 tysięcy, poprzednio 261 tysięcy
  • Stopa bezrobocia – 4,1%, prognoza 4,2%, poprzednio 4,2%
  • Stopa partycypacji – 62,7% zgodnie z wynikiem poprzednim
  • Średnie zarobki godzinowe m/m – 0,2%, prognoza 0,3%, poprzednio 0,0% (zrewidowano spadkowo do -0,1%)
  • Średnie zarobki godzinowe r/r – 2,5%, prognoza 2,7%, poprzednio 2,4%
Źródło: BLS

Analitycy spodziewali się, że listopad pozwoli zobaczyć jasny obraz amerykańskiej gospodarki bez negatywnego wpływu huraganów, które przetoczyły się przez Stany Zjednoczone w ostatnich miesiącach. Inflacja zarobkowa zawodzi jednak kolejny miesiąc z rzędu, odbijając się na spadkach dolara w pierwszej minucie po publikacji.

Patrząc jednak na kreację nowych miejsc pracy (NFP) oraz spadek stopy bezrobocia na kolejne, rekordowe maksima, nic nie powinno przeszkodzić FED przed kolejną podwyżką stóp procentowych, która będzie miała miejsce najprawdopodobniej w trakcie kolejnego posiedzenia banku centralnego, zaplanowanego na przyszłą środę.

Dolar mocno niezdecydowany – reakcja na NFP

W pierwszym momencie po publikacji raportu BLS, notowania Eurodolara zyskiwały około 20 pipsów, reagując przede wszystkim na słabsze dane odnośnie średnich zarobków godzinowych. W kolejnych minutach nastąpiło jednak dynamiczne odwrócenie o około 30 punktów, a następnie ponowne odbicie od minimów sesyjnych. Piątkowy jobs report zafundował więc USD prawdziwą kolejkę górską, jednak w środowisku dosyć ograniczonej zmienności:

EUR/USD M5 – pierwszy kwadrans po publikacji NFP

W momencie przygotowywania powyższego materiału sytuacja ulegała dynamicznym zmianom. O godzinie 14:45 najsilniej wobec dolara zyskiwały NZD, CAD i AUD, natomiast najgorzej radził sobie GBP:

Źródło: finviz.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here