Naga MarketsDonald Trump, umocnił dolara jednym “ćwierknięciem”

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w maju wyniosła +218 tys. etatów, co jest wynikiem lepszym od prognoz oraz zdecydowaną poprawą po kwietniowych osunięciach. Pozytywnie wzrastała również dynamika inflacji zarobkowej, co umacniało USD. Donald Trump w jednym ze swoich tweetów sugerował, że należy spodziewać się mocnego raportu.


Payrollsy odbijają ze 159 tysięcy, wzrastają średnie zarobki

BLS poinformował, że w maju NFP plasowało się na poziomie 223 tysięcy – analitycy spodziewali się wyniku 190 tysięcy – po 164 tysiącach raportowanych w kwietniu (wynik dodatkowo zrewidowano spadkowo do 159 tysięcy). W efekcie raport wypada naprawdę mocno, a pozytywne nastawienie rynku zwiększają również pozostałe wskaźniki:

  • Stopa bezrobocia – 3,8%, prognoza 3,9%, poprzednio 3,9%
  • Średnie zarobki godzinowe m/m – 0,3%, prognoza 0,2%, poprzednio 0,2%
  • Średnie zarobki godzinowe r/r – 2,7%, prognoza 2,6%, poprzednio 2,6%
Historyczne ujęcie stopy bezrobocia i NFP. Źródło: BLS

W pierwszej reakcji na dane dolar oczywiście się umacniał, fala wzrostów wobec euro została jednak szybko zniesiona. Wszystko za sprawą wpisu amerykańskiego prezydenta na Twitterze, który na ponad godzinę przed oficjalną publikacją raportu biura statystyki pracy stwierdził, że „nie może się doczekać publikacji z rynku pracy”. W miejscu tym warto zaznaczyć, że Trump jako głowa państwa posiada wcześniejszy wgląd w najnowsze statystyki, teoretycznie można by wiec postawić mu zarzut przekazywania przed czasem poufnych informacji mogących mieć wpływ na kursy rynkowe.

Chwilę po opublikowani wpisu widocznego powyżej, Eurodolar wyraźnie się osłabiał, testując sesyjne dołki. Reakcję na “ćwierknięcie” prezydenta oraz samą publikację jobs report zaznaczono na wykresie. Wykres pokazuje wyraźną “sprzedaż faktów”, gdyż wycena silnego raportu nastąpiła już w momencie prezydenckiego “przecieku”

Trump jednym zdaniem spycha dolara na sesyjne maksima. Źródło: Tradingview.com

Dolar najlepiej radzi sobie wobec japońskiego jena, od publikacji “ćwierknięcia” amerykańskiego prezydenta zyskując kilkadziesiąt pipsów i 0,66% w skali całej sesji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here