Naga MarketsTo, że odczyty nonfarm payrolls (NFP) zawarte w raporcie z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS potrafią zaskakiwać jest od dawna wiadome. Nawet najwięksi pesymiści nie spodziewali się jednak aż tak słabego odczytu. Dolara przed dynamiczniejszymi spadkami ratuje jedynie osunięcie stopy bezrobocia do poziomów sprzed kryzysu gospodarczego.


Tylko 98 tysięcy nowych etatów w marcu

Zgodnie z danymi BLS, w marcu w sektorze pozarolniczym przybyło 98 tysięcy etatów, co w porównaniu z wynikiem lutowym powyżej 200 tysięcy, prezentuje się bardzo słabo. Poniżej przedstawiono wszystkie najważniejsze informacje:

  • NFP: 98 tysięcy, prognoza 180 tysięcy, poprzednio 219 tysięcy (po spadkowej rewizji z 235 tysięcy)
  • Stopa bezrobocia: 4,5%, prognoza i poprzednio 4,7%
  • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,2% (zgodnie z prognozami wynikiem poprzednim)
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 2,7%, prognoza i poprzednio 2,8%.

W ujęciu historycznym widzimy, że stopa bezrobocia znalazła się na wieloletnich dołkach, natomiast NFP najniżej od połowy zeszłego roku:

Źródło: BLS

Analizując wykres bezrobocia w szerszym kontekście widzimy, że ostatni raz poziom 4,5% wskaźnik osiągał w maju 2007 roku, gdzie następnie w związku z kryzysem gospodarczym piął się aż pod pułap 10%.

Źródło: BLS

Mieszana sytuacja na walutach, złoto z 5-miesięcznymi szczytami

Publikacja NFP spowodowała, że notowania XAU/USD pokonały lutowe maksima i znalazły się nad poziomem 1270.00, czyli najwyżej od listopada zeszłego roku (kiedy po wygranych przez D. Trumpa wyborach walor zaczął dynamicznie tracić).

Złoto D1

Co do notowań walut, to EUR/USD w pierwszej chwili wzrastał o ponad 30 pipsów, ruch został jednak dynamicznie zniesiony:

EUR/USD M5

Na pozostałych majorsach odwrót nie jest już tak widoczny i USD nadal traci. W przypadku USD/JPY ponownie byliśmy świadkami testów minimów z przełomu marca i kwietnia okolic 110.00:

USD/JPY H4


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here