Naga MarketsNajważniejszą informacją piątkowej sesji była niewątpliwie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Po wyniku na poziomie 128 tysięcy nowych etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) z października 2019 r., w raporcie listopadowym ekonomiści spodziewali się polepszenia sytuacji i wyniku na poziomie od 160 do nawet 200 tysięcy. W listopadzie br. amerykańska gospodarka wytworzyła natomiast aż 266 tysięcy nowych miejsc pracy, co było dla rynków niezwykle pozytywnym zaskoczeniem.


NFP na poziomie 266 tysięcy

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w listopadzie 2019 roku wyniosła aż 266 tys. etatów, co okazało się nie lada zaskoczeniem. Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspierała także dodatnia rewizja ubiegło-miesięcznego rezultatu (do 156 tys. z 128 tys.) oraz spadek bezrobocia do 3,5% z 3,6%. Warto zwrócić uwagę, że jest to najniższe bezrobocie od grudnia 1969 roku, kiedy to również plasowało się ono na poziomie 3,5%.

Negatywnie wypadły jedynie dane dot. inflacji płacowej. Okazuje się bowiem, że pomimo prognoz zakładających wzrost średniego godzinowego wynagrodzenia o 0,3% ostatecznie odnotowano jego wzrost jedynie o 0,2%. Równocześnie dodatnio zrewidowano jednak ubiegło miesięczny odczyt do 0,4% z 0,2%. Ponadto, w ujęciu rocznym wzrost wynagrodzeń uplasował się na poziomie 3,1%, co przebiło oczekiwania wskazujące na ich aprecjację jedynie o 3,0%. Jakby tego było mało, ubiegło miesięczny odczyt również został dodatnio zrewidowany.

  • NFP: 266 tysięcy, prognoza 186 tysięcy, poprzednio 163 tysięcy (zrewidowano dodatnio z 128 tysięcy)
  • Stopa bezrobocia: 3,5%, prognoza 3,6%, poprzednio 3,6%
  • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,2%, prognoza 0,3%, poprzednio 0,4% (zrewidowano dodatnio z 0,2%)
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 3,1%, prognoza 3,0%, poprzednio 3,2% (zrewidowano dodatnio z 3,0%)

NFPKurs dolara zyskuje dzięki danym z rynku pracy w USA

Spoglądając na notowania głównych par walutowych dostrzec można było, że już przed publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy dolar amerykański umacniał się nieznacznie w stosunku do dolara kanadyjskiego, euro, funta szterlinga i franka szwajcarskiego. Po publikacji umocnił się on również wobec jena japońskiego.

Weź udział w darmowym webinarze i poznaj
7 kroków jak zbudować swoją strategię inwestycyjną


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSaudi Aramco z największym IPO na świecie. Mowa o kwocie 25,6 mld dolarów
Następny artykułKurs dolara (EURUSD) wymazuje wczorajsze straty po NFP. Notowania testują ponownie 1,1073
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here