Naga MarketsPoznaliśmy wyniki NFP za wrzesień 2016
Poznaliśmy wyniki NFP za wrzesień 2016

O godzinie 14:30 pojawiły się najważniejsze dane tego tygodnia, na które z niecierpliwością czekał rynek oraz Rezerwa Federalna. Mowa oczywiście o raporcie z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Wewnątrz raportu znalazła się oczywiście informacja o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, czyli popularne payrolls (NFP). Zobacz jak zmieniały się etaty we wrześniu 2016 roku oraz jak reagował USD!

Wyniki znajdziecie również w kanale Rynki na Żywo!

Te artykuły również Cię zainteresują

NFP niżej niż oczekiwali inwestorzy

Wszystkie najważniejsze rezultaty dzisiejszego raportu BLS z amerykańskiego rynku pracy znajdują się poniżej (oficjalny raport dostępny pod linkiem):

  • NFP – 156 tysięcy, prognozy 175 tysięcy
  • Wynik wcześniejszy – 151 tysięcy, zrewidowany do 167 tysięcy
  • Stopa bezrobocia – 5.0%, prognoza i wynik poprzedni 4.9%
  • Stopa partycypacji – 62.9%, poprzednio 62.9%
  • Średnie zarobki godzinowe m/m – 0.2%, prognoza 0.2%, poprzednio 0.1%
  • Średnie zarobki godzinowe r/r – 2.6%, prognoza 2.6%, poprzednio 2.4%
  • Średnia liczba godzin pracy w tygodniu – 34.4, prognoza i poprzednio 34.4
Stopa bezrobocia i wyniki NFP w ujęciu historycznym. Źródło: BLS
Stopa bezrobocia i wyniki NFP w ujęciu historycznym. Źródło: BLS

Poziom stopy partycypacji niejako łagodzi delikatny wzrost stopy bezrobocia, natomiast wyższa dynamika średnich zarobków godzinowych r/r w porównaniu do sierpnia sugeruje, że raport nie jest wcale taki zły, jak mógłby sugerować flagowy odczyt NFP.

Jak reagowały rynki?

Na piętnaście minut przed podaniem wyników, Eurodolar piął się w kanale wzrostowym na wykresie M1:

EUR/USD M1 kwadrans przed podaniem wyników NFP
EUR/USD M1 kwadrans przed podaniem wyników NFP

Pierwsza reakcja rynku pojawiła się na minutę przed publikacją – właśnie wtedy EUR/USD ruszył o 8 pipsów. W momencie podania wyników widzieliśmy natomiast ruch w zakresie niespełna 40 pipsów – ten został jednak bardzo szybko skorygowany:

EUR/USD M1 po publikacji jobs report
EUR/USD M1 po publikacji jobs report

Eurodolar zafundował nam niezłą karuzelę w trakcie odczytu NFP – początkowo wzrastając po słabszej publikacji zmian zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, następnie opadając gdy okazało się, że inflacja zarobkowa w skali rocznej wzrosła o 0.2p.p.

EUR/USD M5
EUR/USD M5

Zdecydowanie bardziej jednostronny ruch przyniosły notowania USD/CAD – tutaj dolar wyraźnie traci – mogły w tym pomóc jednak dane z kanadyjskiego rynku pracy, gdzie widziano kilkukrotnie większą zmianę zatrudnienia netto niż przewidywali analitycy:

USD/CAD H1
USD/CAD H1

Na pozostałych majorsach – parach z USD – sytuacja zbliżona do tej na Eurodolarze. Początkowy spadek dolar amerykańskiego, a następnie równie dynamiczne odbicie.

Czemu cena zachowała się w taki sposób?

Jak wspomniano już powyżej rynki początkowo zareagowały na słabszy od oczekiwanego odczyt NFP i wzrost stopy bezrobocia – w pierwszej sekundzie ruszyły algorytmy, osłabiając dolara. Kiedy jednak już “na spokojnie” dane zaczęli przetwarzać inwestorzy okazało się, że nie są one wcale tak bardzo niekorzystne – dodatkowo NFP sierpniowe zrewidowano wyraźnie w górę.

Raport nie należy do najpozytywniejszych, jednak nie wyklucza FED z gry. Co prawda o podwyżce w listopadzie możemy raczej zapomnieć, to grudzień cały czas brany jest pod uwagę.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here