Naga MarketsDolar przed NFP - Credit AgricoleLiczba etatów w sektorze pozarolniczym w USA (tzw. NFP) wzrosła w lutym o 175 tysięcy, co oznacza powrót do poziomów z ubiegłego roku po słabych wynikach za grudzień i styczeń. Rynki zareagowały bardzo ochoczo wyprzedając jeny i kupując dolary.

EUR/USD oraz AUD/USD rosnące od wczoraj spadły gwałtownie z aktualnego szczytu na fali optymizmu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Lekki cień na wynik NFP rzuca stopa bezrobocia, która zdaniem Biura Statystyk Pracy (BLS) wzrosła o 0.1% do 6.7%.  Liczba długoterminowo bezrobotnych (powyżej 27 tygodni) wzrosła w lutym o 203,000 do 3,8 miliona ludzi. Jest to 37% wszystkich bezrobotnych. Zarówno stopa partycypacji w sile roboczej, jak i stosunek zatrudnionych do populacji pozostały na niezmienionym poziomie, odpowiednio 63.0% oraz 58.8%. W ciągu roku stopa partycypacji zmalała o 0.5%. Biuro podaje również, że liczba zatrudnionych z konieczności na część etatu ze względów ekonomicznych (nie mogli znalezć pracy na cały etat, lub ich czas pracy został zmniejszony przez pracodawcę) pozostała na niezmienionym poziomie ok. 7.2 miliona.

Głębsza lektura raportu pokazuje, że w trakcie ostatniego roku stopa bezrobocia spadła o 1.0% co daje 1.6 miliona bezrobotnych mniej. Obecnie pracy szuka 10.5 miliona amerykanów, a stosunek zatrudnionych do populacji pozostał praktycznie niezmieniony w ujęciu rocznym. Z kolei stopa partycypacji spadła o ok. 0.5% w ciągu roku.

Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym (NFP) wzrosło o 175’000 w lutym dając średnią za ostatnie 12 miesięcy na poziomie 189k.

W lutym zmniejszyło się zatrudnienie w handlu o 4000 etatów. Za utratę 16’000 etatów odpowiedzialny jest biznes informacyjny/rozrywkowy, gdzie zatrudnienie jest dość zmienne.

Wynagrodzenia wszystkich pracowników sektora prywatnego-pozarolniczego wzrosły średnio o 9 centów do $24.31.

Ponadto NFP za grudzień został zrewidowany w górę z +75k do +84k, a NFP za styczeń z +113k do +129k.

W związku z powyższym raport BLS można uznać za ogólnie pozytywny.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here