Naga MarketsZgodnie z najnowszym raportem amerykańskiego Biura Statystyk Pracy we wrześniu gospodarka amerykańska dodała 142k etatów – oczekiwano 200k. Co więcej, odczyty z dwóch poprzednich miesięcy zostały zrewidowane o 59k etatów w dół! Jest to wyraźnie słabsza informacja niż ta, którą rynek wcześniej wyceniał. Co więcej dynamika zarobków we wrześniu wypadła marnie (-1 cent), choć wciąż pozostaje na poziomie 2,2% rok do roku. Udział siły roboczej w populacji, a także stopa zatrudnienia w całej populacji zmalały w ubiegłym miesiącu, co jest złym znakiem dla gospodarki.

Pełny tekst raportu!

EUR/USD zareagowało mocnym ruchem zwyżkującym liczącym około 160 pips.

NFP EURUSD

USD/JPY – tutaj spadki przebiły wyraźnie linię trendu i testują poziomy wsparcia niżej.

NFP USDJPYReakcje uczestników rynku (aktualizacja):

RBS – “Każdy aspekt wrześniowego raportu jest rozczarowujący. NFP wzrosło jedynie o 142000 (sektor prywatny jedynie 118000) w przeciwieństwie do oczekiwań i historycznych danych. Rewizja netto za poprzednie 2 miesiące była ujemna na poziomie 59000. Tydzień roboczy uległ skróceniu zarówno jak chodzi o godziny produkcyjne jak i nadgodziny. Zarobki godzinowe były płaskie – stopa r/r pozostała niezmieniona na 2.2%.

BTIG – “Dane nie są straszne, ale też nie są dobre. Siła robocza zmalała o 250k, a poziom zatrudnienia [w populacji – przyp. M.N.] o 236k. Częściowo wyjaśnia to spadek stopy bezrobocia. W dodatku, płaskie zarobki i spadek godzin roboczych będą miały negatywny wpływ na gospodarkę i wydatki konsumentów.”

BBH – “Szkojąco słabe dane o zatrudnieniu rzucą nowe światło na zbliżające się wystąpienia członków Fed, włączając w to Fischera w dniu dzisiejszym. Większość obserwatorów nie spodziewa się ruchu ze strony Fed w październiku, a oficjele Fed mogą zapewnić, że komitet patrzy na szerszy obraz. Potrzeba będzie jednak silniejszych danych z rynku pracy by przekonać sceptyczne rynki.”

CRT – ” Niezmiernie miękkie dane z dwoma spadkowymi rewizjami i płaską dynamiką zarobków godzinowych. Niewiele więcej można powiedzieć. Jeśli liczyłeś na październikową podwyżkę, to zapomnij o niej. Grudzień traci na prawdopodobieństwie.”

BMO – “Zaskakująco ostry zwrot w dół jak chodzi o wzrost zatrudnienia w minionych dwóch miesiącach wraz z wciąż niskim wzrostem wynagrodzeń zaciąży znacząco na decyzji Fed w trakcie spotkania 27/28 października. Podczas gdy wydatki konsumentów okazały się być bardzo dobre, słabość w wytwórstwie sugeruje, że gospodarka wciąż rozwija się z niepełną prędkością głównie z powodu silnego dolara oraz ślimaczącego się globalnego popytu, który podcina wyniki eksportu. Co więcej, spowolnienie wzrostu zatrudnienia w sektorze usługowym jest zagadką, gdyż nie ma na nie wpływu słabość eksportu. To nasuwa pytanie, czy gospodarka może kontynuować wzrosty.”

Citi – “Wrześniowe payrolls’y okazały się miękkie tak jak się spodziewaliśmy. Zauważyliśmy także, że wyniki z lipca i sierpnia były wśród najniższych w tym roku, a przecież te odczyty są zwykle rewidowane w górę. Słabość w branżach wytwarzających dobra, szczególnie w wydobyciu i wytwórstwie jest skutkiem czynników zewnętrznych – spadek cen benzyny i umocnienie dolara.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here