Naga MarketsNFP z amerykańskiego rynku pracyNajważniejszą informacją piątkowej sesji była niewątpliwie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Po pokrywającym się z oczekiwaniami wynikiem zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) z lipca 2019 r., w raporcie sierpniowym ekonomiści spodziewali się odczytu na zbliżonym, delikatnie gorszym poziomie 160 tysięcy. Ostatecznie w sierpniu br. amerykańska gospodarka wytworzyła tylko 130 tysięcy nowych miejsc pracy. Kurs dolara (USD) z mieszaną reakcją zaraz po publikacji.


NFP na poziomie zaledwie 130 tysięcy

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w sierpniu 2019 roku wyniosła 130 tys. etatów, poniżej oczekiwań analityków. Negatywny wydźwięk publikacji został jednak przygaszony przez stabilną sytuację całego rynku pracy w USA.

Wyniki NFP w ujęciu historycznym. Źródło: BLS

Pozytywnie wypadły dane dot. inflacji płacowej. Jak się okazuje, wzrost średniego godzinowego wynagrodzenia o 0,4% był wyższy od oczekiwań na poziomie 0,3%. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie z lipca br.

  • NFP: 130 tysiące, prognoza 160 tysięcy, poprzednio 164 tysiące
  • Stopa bezrobocia: 3,7%, prognoza 3,7%, poprzednio 3,7%
  • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,4%, prognoza 0,3%, poprzednio 0,3%
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 3,2%, prognoza 3,0%, poprzednio 3,1%
  • Stopa partycypacji: 63,2%, prognoza 63%

Powyższe wartości łącznie nie należą do najgorszych. Wzrost stopy partycypacji w połączeniu ze stabilnym rynkiem zatrudnienia jest dobrym znakiem, podobnie jak wzrost średnich płac. Mniej korzystny rezultat NFP powinien natomiast zostać szybko przetrawiony przez rynki.

“Raport z rynku pracy USA ma mocne i słabe strony. W sierpniu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło tylko o 130 tys. (prog. 160 tys.) z czego 25 tys. pochodzi z tymczasowych miejsc pracy przy spisie powszechnym. (…) Jednak wynagrodzenia godzinowe skoczyły o 0,4 proc. m/m po trzech miesiącach mocnych odczytów (…) Razem dane sugerują, że słabość zatrudnienia nie musi się brać z wstrzymania przez pracodawców planów rozwoju, a raczej z niedoborów wykwalifikowanej siły roboczej (którą często trzeba zatrzymać podwyżkami wynagrodzenia)” – komentuje Konrad Białas, analityk TMS Brokers.

Kurs dolara (USD) z mieszaną reakcją na wyniki NFP

W przeciągu pierwszych minut po publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy, kurs EUR/USD rósł do 1,1042, aby za chwilę oddać zdecydowaną większość zysków. Kolejne pięć minut przyniosło natomiast kolejną próbę budowania długich pozycji, pozwalając parze walutowej odbić od dziennych minimów zlokalizowanych na 1,1020 USD. Sam indeks dolara osuwał się natomiast o 0,15%, co było najsilniejszą kilkunastominutową deprecjacją od kilkudziesięciu godzin.

Wartość walut do dolara po publikacji NFP. Źródło: NFP

Najsilniej do amerykańskiej waluty odbijają dolary gospodarek towarowych: NZD zyskuje 0,7%, AUD 0,4% a CAD 0,3%, czego powodem są dobre odczyty z kanadyjskiego rynku pracy. Analitycy spodziewali się, że po spadku zatrudnienia w lipcu, sierpień przyniesie odbicie w liczbie etatów netto o niespełna 19 tysięcy. Ostatecznie jednak kanadyjska gospodarka dodała ponad 80 tysięcy etatów w minionym miesiącu, a USD/CAD spadał na najniższe poziomy od początku sierpnia, wybijając 1,32 USD.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here