Naga MarketsPlantwear debiut12 lat temu polska GPW uruchomiła rynek obrotu alternatywnego NewConnect, który miał być polem do rozwoju startupów, pozwalając szukać polskich jednorożców. O tym jak przez ten czas zmieniała się „mała giełda” oraz w jakim kierunku podążać mogą polskie parkiety kapitałowe w rozmowie tygodnia Marcin Wenus dyskutuje z drem Kamilem Gemrą z InnverValue. Zdaniem gościa Comparic24.tv rynek NewConnect spełnił swoje założenia, czego przykładem ma być historia rozwoju takich spółek jak 11 bit studio oraz Selvita.


NewConnect to rynek wyższych ryzyk, o czym inwestorzy zdają się zapominać

Kamil Gemra przypomina, że w momencie tworzenia rynku obrotu alternatywnego NewConnect, GPW miał zamiar umożliwić mniejszym spółkom, startupom oraz przedsiębiorstwom działającym w branży nowych technologii pozyskiwanie finansowania poprzez publiczną emisję akcji, zaznaczając przy tym, że dla inwestora będzie to rynek bardziej ryzykowny niż główny parkiet. Mniejsze spółki bez ugruntowanej pozycji i sprzedające innowacyjne produkty i usługi mogą zagwarantować wysoką stopę zwrotu w razie sukcesu, jednak obarczone są również większym ryzykiem straty.

„Należy oczywiście uczciwie oddzielić tę część NewConnect, na której doszło do oszustw. Nadmierne przebieranie w słowach jest raczej niepotrzebne, część spółek oszukała inwestorów i takie działania powinny być tępione. Kolejna część spółek to jednak najzwyczajniej w świecie nieudane przedsięwzięcia, którym się nie udało. Jest to jednak normalny rynek startupów, o czym inwestorzy na polskiej giełdzie nie zawsze pamiętają” – komentuje Gemra.

Gaming na NewConnect z większymi obrotami niż sWIG80

Niewątpliwą hossę rynku NewConnect napędzają obecnie spółki gamingowe, które bardzo chętnie debiutują na rynku obrotu alternatywnego i chętnie są kupowane przez inwestorów – indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Zdaniem Gemry pokazuje to, że rynek tego typu jest potrzebny, umożliwiając przedsiębiorstwom szybszy rozwój i ułatwiając dostęp do kapitału w momencie podejmowania ważnych decyzji strategicznych. InnerValue organizowało konferencję Movie Games i jak twierdzi Gemra, obroty najpopularniejszych spółek gamingowych na NewConnect przekraczają obecnie dzienne wolumeny, które realizują spółki z indeksu sWIG80.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here