Naga MarketsNewConnect Flash: ATC Cargo, Aforti Holding, Imagis, XPlus Spółki notowane na rynku NewConnect często charakteryzują się dużą zmiennością i nagłymi zwrotami akcji. Ryzyko inwestycji w takie akcje rekompensują gigantyczne stopy zwrotu. Czas na szybkie spojrzenie na rynek NewConnect.

  • ATC Cargo może skorzystać na dynamicznym rozwoju fotowoltaiki w Polsce
  • W Grupie Aforti wzrosty notuje tylko segment windykacyjny
  • XPuls – stabilne wyniki i dywidendy

ATC Cargo zajmie się transportem instalacji fotowoltaicznych

ATC Cargo – to spółka, która świadczy kompleksowe usługi logistyczne, a więc transport zarówno drogowy, morski jak i lotniczy. Zajmuje się również magazynowaniem, a także obsługą portową. Od dwóch lat firma jest w stanie wypłacać około 4% dywidendy, a więc jej wyniki nie są najgorsze. Spółka notowana jest na giełdzie od 10 lat, a w jej akcjonariacie znajdziemy np. TFI PZU. Ostatnio spółka podpisała umowę wartą ponad 33,5 mln zł na świadczenie usług obsługi logistycznej towarów obejmujących zestawy do instalacji fotowoltaicznych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Umowa będzie obowiązywać w najbliższych latach. Już samo powiązanie z fotowoltaiką świetnie działa na notowania spółek na NewConnect, ale biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój tej branży, być może firma pozyska kolejne zamówienia transportu. Inna sprawa to pandemia. Tu także, wbrew pozorom, można dostrzec pewną szansę dla spółki. Mówi się o pewnym trendzie dywersyfikacji produkcji na świecie, tak aby jej całość nie była uzależniona od Chin. Część firm już zapowiedziało przeniesienie części produkcji, najczęściej jednak nadal będzie to Azja. W połowie ubiegłego roku ATC Cargo uruchomił własny importowy serwis konsolidacyjny, który objął większość portów Dalekiego Wschodu oraz Australii.

Przy współpracy z partnerem logistycznym z Singapuru została także uruchomiona linia, w której Singapur pełni rolę HUB-u przeładunkowego, z którego towary trafiają do portu w Gdańsku. Warto też dodać, że już od kilku lat spółka własnym serwisem drobnicowym z Indii do Polski. Wykres pokazuje, że informacja o fotowoltaice poruszyła notowaniami. Patrząc jednak szerzej na wykres tygodniowy, mamy trend wzrostowy od końca 2016 roku. Po załamaniu, od marca cena wróciła do trendu i możliwe są dalsze wzrosty. Minusami są natomiast płynność i słaba rozpoznawalność spółki wśród inwestorów.

atc cargo

Aforti Holding – windykacja najlepszą częścią grupy

Aforti Holding – spółka zajmuje się pożyczkami dla przedsiębiorstw ale także windykacją. Mimo notowanych wysokich przychodów, ostatnie kwartały przynoszą straty netto. Jakiś czas temu podbicie notowań zawdzięczaliśmy przekroczeniu 5% w akcjonariacie przez znanego inwestora Januarego Ciszewskiego. Niedawno firma informowała, że chce wprowadzić spółkę zależną na londyńską giełdę. Ze spółek wchodzących w skład grupy, nieźle w obecnych czasach zaczyna razić sobie Aforti Collections odpowiedzialna za windykację.

Do końca czerwca wartość zleceń wzrosła rok do roku o 30% do 310 mln zł. W spółce zatrudniono znanego menedżera, specjalistę od przejęć. Jego zadaniem ma być akwizycja podmiotów z Polski i zagranicy, tak aby uczynić ze spółki ważnego gracza w Europie. Plany są więc ambitne i kursem mogą poruszyć ewentualne informacje o przejęciach. Patrząc na realia czyli czerwcowe raporty, widać że właśnie tylko windykacja ma się dobrze w całej grupie. Segment pożyczek spadł w czerwcu o 92%, a od stycznia o 82%.

Segment wymiany walut odnotował 38% spadek w czerwcu i 51% spadek od początku roku. Jedynie więc windykacja rośnie, w czerwcu wartość zleceń wzrosła o 38%, a od stycznia o 29%. Ciężko oceniać czy sama windykacja wystarczy aby wyniki całej grupy wyglądały lepiej. Na wykresie spadki przyspieszają, pojawiają się także wyższe obroty, wskazujące na chęć szybkiego pozbycia się akcji. Na dzień dzisiejszy wydaje się więc, że jest to dość ryzykowne aktywo.

aforti

Zobacz także: NewConnect Flash: InteliWise, Platige Image, Śląskie Kamienice, MedApp, AQT Water


Dołącz do największej grupy dyskusyjnej na Facebooku poświęconej GPW: Zyskowna strona giełdy prowadzonej przez Comparic.pl. Zapraszamy do jej aktywnego tworzenia!

Imagis – mocne wybicie i powrót na wcześniejsze szczyty

Imagis – spółka zajmuje się systemami informacji przestrzennej, tworzeniem map cyfrowych, urządzeń nawigacyjnych oraz urządzeń do komunikacji osobistej. W skład Grupy wchodzą firmy e-mapa i mapGO24 i to raczej te podmioty mają się lepiej niż podmiot dominujący. Firma jest właścicielem oprogramowania do nawigacji GPS – MapaMap. Wykres historyczny pokazuje trend jaki zauważalny jest na wynikach czyli kilka lat temu była to zupełnie inna firma. Jako ciekawostkę dodam, że jest to jedna z dwóch spółek z NewConnect z udziałem Skarbu Państwa.

Teoretycznie w spółce nie dzieje się nic takiego, co mogłoby przynieść znaczną poprawę wyników. Jedyne informacje dotyczą oddalenia przez Sąd apelacji dotyczącej zapłaty na rzec innej firmy. W połowie lipca spółka zawarła też przedwstępne umowy sprzedaży nieruchomości. Tu sprawa ma się wyjaśnić do połowy listopada. Być może też więcej informacji na ten temat pojawi się w raporcie za II kwartał, który poznamy 14 sierpnia.

Wykres pokazuje, że na spółce zaczęło się coś dziać, przy wzroście obrotów doszło do mocniejszego podbicia. Po kilku dniach mocnej korekty, cena wróciła na poziom wcześniejszych szczytów. Spadki są dokonywane przy niższych obrotach, co może dawać nadzieje, że pojawi się jeszcze jedna próba odbicia.

imagis

XPuls – stabilne wyniki, podręcznikowy wykres

XPuls – na koniec spółka z branży IT, na której momenty silniejszej przeceny na szerokim rynku, tworzą okazję do wejścia po niższej cenie. Korekta sięga 25% i być może przydałaby się głębsza. Obroty mamy podręcznikowe tzn. wzrost w czasie zwyżek i malejący wolumen przy spadkach. Podobnie pod względem wyników, spółka radzi sobie świetnie, co skutkuje płaconymi od kilku lat dywidendami.

W I kwartale zysk wzrósł o 70%, a raport za II kwartał poznamy 14 sierpnia. Mamy od lat ewidentną pozytywną tendencję w wynikach, zarówno zyskach jak i przychodach. Często najlepszy pod tym względem jest IV kwartał roku. Spółka korzysta z technologii Microsoftu, dlatego spekuluje się, że wejście amerykańskich gigantów branży IT do Polski, może być dla niej dodatkową szansą. Mimo wzrostów, wciąż widać pewną przestrzeń do kontynuacji biorąc pod uwagę wycenę wskaźnikową (np. cena/zysk).

Jedynym problemem może być niewielka ilość akcji w wolnym obrocie. Od końca ubiegłego roku, kiedy notowania przyspieszyły, korekty trwają średnio około 30 sesji. Nie jest to żadna reguła, a jedynie wskazówka dająca szansę na niższą cenę. Interesująco wyglądają okolice 1,50 zł, choć trzeba pamiętać, że spółka ma za sobą w tym roku już niemal 350% wzrostu.

xpuls

Za tydzień kolejny przegląd rozgrzanych spółek z “małej giełdy”.

Przeczytaj również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here