Naga MarketsHistoria nowosądeckiego Newagu wyglądała bardzo burzliwie. Na początku XXI w. firma była na skraju bankructwa. Właśnie wtedy w kierunku spółki, pomocną dłoń wyciągnął jeden z najbogatszych polaków – Zbigniew Jakubas, który stwierdził, że “kto ma w głowie olej, inwestuje w kolej”. Jeszcze w ubiegłej dekadzie Newag zajmował się głównie modernizacją starszego taboru, dziś stał się czołowym producentem, czego najlepszym przykładem jest nowy Impuls, który to jako pierwszy w Polsce prze­kroczył prędkość 210 km/h. Jednak na tym spółka nie poprzestaje. Dzięki unijnej dotacji o wartości 15.5 mln zł, Newag ma zamiar zbudować pierwszy w Polsce pociąg hybrydowy.

Jeśli chodzi o czynniki fundamentalne to należy zwrócić uwagę na nieregularność przychodów (szczególnie w skali kwartalnej) spowodowaną głównie ze specyfikacji działalności (obsługa zleceń). Dlatego też, może się zdarzyć, że w jednym kwartale spółka zwalnia np. 150 osób z powodu małej ilości zamówień, by w następnym kwartale zatrudnić 200 osób z powodu wygrania znaczącego przetargu na nowy tabor kolejowy.

Pomimo tego spółka zgodnie z zapowiedziami, zakończyła rekordowy 2015 rok na poziomie 1 mld zł przychodów, co świadczy o wzrastających zamówieniach. Perspektywy na najbliższe lata również są obiecujące. Krajowy Program Kolejowy oraz nowa perspektywa budżetowa Unii Europejskiej może zdecydowanie wpłynąć na lepsze wyniki finansowe osiągane przez spółkę w przyszłości. Potwierdza to również Zarząd Newagu: “W ocenie Zarządu Spółki rozpoczęcie inwestycji w nowy i zmodernizowany tabor kolejowy finansowanych z nowej perspektywy finansowej środków europejskich, będzie miało istotne znaczenie dla perspektyw działalności Spółki w roku 2016 i latach kolejnych.”

Analiza techniczna Newag – interwał tygodniowy

newag-w1Notowania spółki Newag wybiły się w górę z średnioterminowego kanału spadkowego. W ostatnich dwóch tygodniach mieliśmy do czynienia z dynamicznym wzrostem kursu akcji, który doprowadził do testu ważnego oporu zlokalizowanego na poziomie 15.00 – 15.50 zł. Jeśli ta tendencja zostanie podtrzymana trend (przynajmniej średnioterminowy) odwróci się ze spadkowego na wzrostowy. Natomiast w długim terminie przypuszczam, że notowania będą zależeć głównie od napływających informacjach dotyczących nowy zleceń, bądź ich braku.  Kolejnym znaczącym oporem będą już okolice 17.50 – 18.00 zł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here