Naga Marketsznak Wall StreetNiewiele jest parkietów giełdowych, które wryły się tak głęboko w popkulturę i ludzką świadomość jak New York Stock Exchange. To właśnie tam działał Gordon Gekko, bohater kultowego filmu Wall Street z 1987 roku oraz od tego właśnie miejsca rozpoczęła się przygoda z finansami Jordana Belforta – (nie)sławnego Wilka z Wall Street, w którego rolę wcielił się Leonardo Di Caprio w kasowym hicie o tym samym tytule. New York Stock Exchange przyciąga – zarówno tych zafascynowanych historią wielkich pieniędzy jak i tych którzy te pieniądze chcą zdobyć.


Historia New York Stock Exchange

Przez wiele lat to Londyn, nie Nowy Jork postrzegany był jako centrum światowych finansów. Nie bez przyczyny – założona na początku 1571 roku giełda w Londynie pozostaje jednym z najstarszych giełdowych parkietów na świecie. Co więc doprowadziło do tego, że założona w 1792 roku giełda w Nowym Jorku prześcignęła znacznie starsze London Stock Exchange?

Początki handlu w Nowym Jorku nie były proste. Producenci bawełny, drzewa, mąki czy tytoniu musieli sporo się natrudzić by znaleźć najlepszą cenę za swoje produkty. Dlatego też niegdyś wynajmowano osoby licytujące na aukcjach towarowych mających najczęściej miejsce… na ulicy.

Najwięksi z handlarzy doszli jednak do wniosku, że liczne i niezorganizowane aukcje na których wyszukiwano najlepszych cen dla bawełny, tytoniu czy herbaty nie są najlepszym rozwiązaniem. Wynikiem tych rozważań było podpisanie 17 maja 1792 roku Buttonwoon Agreement. W ramach umowy, 24 brokerów handlujących do tej pory na Wall Street zobowiązało się do dokonywania transakcji tylko między sobą, ustalono miejsce oraz koszta związane z wymianą. Sama nazwa umowy pochodzi od drzewa (platana zachodniego) pod którym, wedle doniesień, miał być podpisany dokument.

W zaledwie rok, siedziba nowej organizacji przeniesiona została do Tontine Coffee House, gdzie najczęściej obracanym typem instrumentów były obligacje skarbowe. Dwadzieścia pięć lat później, w marcu 1817 roku organizacja powstała w ramach Buttonwood Agreement oficjalnie zmieniła nazwę na New York Stock and Exchange Board, który dość szybko został skrócony do New York Stock Exchange. Do tej pory za centrum finansowe Nowego Świata uważano Filadelfię, lecz NYSE dość szybko zagarnęło ten tytuł, który piastuje do dziś. Nieocenioną pomocą okazał się telegraf, który zrewolucjonizował obrót papierami wartościowymi oraz towarami. Jednak nad NYSE zaczęły krążyć ciemne chmury gdy w 1864 roku powstał konkurencyjny ośrodek Open Board of Stock Brokers. OBSB przez długi czas rywalizowało z NYSE o tytuł ośrodka amerykańskiego handlu i NYSE zaczynało tę rywalizację przegrywać. Dość szybko OBSB mogło pochwalić się 354 członkami, kiedy w tym samym momencie NYSE miało ich 533. Open Board of Stock Brokers wygrywało z NYSE również na polu samego handlu, który odbywał się w sposób ciągły podczas gdy na New York Stock Exchange wciąż mieliśmy do czynienia z podwójnym fixingiem. Walka o klienta zakończyła się w 1869 roku, kiedy oba parkiety połączyły się pod wspólnym szyldem NYSE.

Przez kolejne lata NYSE radziła sobie z momentami paniki i euforii, a z biegiem czasu coraz więcej przepisów prawnych regulowało obrót papierami wartościowymi. Nowojorski parkiet przetrwał obie wojny światowe, pomiędzy którymi nastąpił ogromny kryzys lat .30 a także spadki z 1987 roku, kryzys azjatycki czy bańkę internetową. W 2006 roku NYSE połączyło się z ArcaEx tworząc w ten sposób NYSE Arca do której z kolei należała NYSE Group. W tym samym roku europejskie Euronext połączyło się z NYSE Group tworząc tym samym znane wszystkim NYSE Euronext.

Indeksy New York Stock Exchange

Flaga USA na tle budynkuNew York Stock Exchange to nie tylko duża część historii współczesnej Ameryki, ale i parkiet na którym notowane są spółki należące do najbardziej rozpoznawalnych indeksów giełdowych na świecie. Któż bowiem nie słyszał o S&P500 czy Dow Jones? To właśnie ten drugi stał się pierwszym indeksem nowojorskiej giełdy i został stworzony 26 maja 1896 roku przez Charlesa Dowa oraz Edwarda Jonesa. Początkowo w skład indeksu wchodziły akcje zaledwie 12 spółek spoza branży kolejowej – w tym General Electric, które po 111 latach tworzenia indeksu zostało z niego wykreślone w czerwcu 2018 roku. Podczas pierwszego dnia notowań kurs indeksu wyniósł 40,94 punktów. W dwa lata po rozpoczęciu się I Wojny Światowej indeks Dow Jones poszerzony został do dwudziestu spółek, a w 1928 powiększono portfel akcji do 30 spółek. W tej formie indeks przetrwał po dziś dzień.

Jednym z najczarniejszych punktów Dow Jonesa był 24 października 1929 roku. Dzień ten przeszedł do historii jak Czarny Czwartek i był początkiem Wielkiego Kryzysu lat .30 XX wieku. Dow Jones stracił wówczas 30,57 punktów nurkując jednocześnie o 11,7% do poziomu 230 punktów. Po tych wydarzeniach indeks tracił jeszcze przez trzy kolejne lata – do 8 lipca 1932 roku kiedy to Dow Jones osiągnął dołek na poziomie 41,22 punktów. Oznaczało to, że w wyniku kryzysu indeks stracił 90% swojej wyceny z września 1929 roku.

Poziom tysiąca punktów został po raz pierwszy osiągnięty w listopadzie 1972 roku, po czym rozpoczął się okres wyraźnych wzrostów wycen spółek wchodzących w skład indeksu. Pomimo Czarnego Poniedziałku z 19 października 1987 roku kiedy to indeks stracił aż 22,6% swojej wartości oraz kilku pomniejszych kryzysach Dow Jones osiągnął w styczniu 2000 roku wycenę 11 722,98 punktów. Na dalszym wzroście indeksu mocno jednak ciążyły ataki z 11 września 2001 roku. Rekordowy jak na tamte czasy poziom styczniowych szczytów odzyskano dopiero po sześciu latach.

Znacznie młodszym jest indeks pięciuset dużych spółek notowanych na New York Stock Exchange. S&P 500 został wprowadzony w 1957 roku przez agencję Standard&Poor’s jako próba zaprezentowania ogólnej kondycji amerykańskiej gospodarki. 1 stycznia 1957 roku indeks otworzył się na poziomie386,36 punktów i wzrósł do niemal siedmiuset punktów w pierwszej dekadzie swojej obecności na parkiecie. Jednak dopiero od lat osiemdziesiątych minionego wieku S&P500 zyskało najwięcej. Od 1982 roku do 2000 indeks wzrósł o 1350% czyniąc ten okres jednym z największych rynków byka amerykańskiej giełdy w historii. Bańka internetowa i wynikające z niej spadki po roku dwutysięcznym mocno nadszarpnęły skupiający się na sektorze technologicznym indeks Nasdaq Composite, który do 2002 roku stracił niemal 90% swojej wartości. S&P500 w tym czasie spadło zaledwie o 40% potwierdzając raz jeszcze swoją odporność na kryzysy w poszczególnych branżach.

Harmonogram sesji na NYSE

zegarki w różnych strefach czasowychSesja na NYSE z oczywistych względów odbywać się będzie w innych godzinach niż sesja na GPW. Różnica czasu pomiędzy Warszawą, a Nowym Jorkiem powoduje, że handlem na New York Stock Exchange powinny zainteresować się nocne marki lub osoby, które wolą dłużej poleżeć w łóżku. Warto pamiętać, że handel na NYSE (nie licząc pre- oraz postmarketu) trwa zaledwie 6,5 godziny co czyni go jedną z najkrótszych sesji giełdowych na świecie. Dla porównania sesja na London Stock Exchange trwa 8,5 godziny. Dla wygody polskich Czytelników harmonogram sesji zostanie przedstawiony dla godzin z naszej strefy czasowej.

Pierwszy dzwonek na NYSE wybrzmiewa o godzinie 15:30 (9:30 czasu nowojorskiego)– wówczas oficjalnie rusza handel, którego wolumen jest stopniowo wygaszany, bo już w okolicy godziny 17:00 Amerykanie udają się na lunch. Mniej więcej do tego momentu opublikowana jest już większość ważnych danych makroekonomicznych z USA. Do około godziny 18:30-19:00 na rynku niewiele się dzieje, a te spowolnienie w obrocie może trać nawet do godziny 20:00 kiedy to większość traderów powraca z lunchu i ponownie zasiada przed monitorami. Oczywiście, nie można przyjąć, że godziny lunchowe nie przyniosą niczego szczególnego – wszystko zależy od sytuacji w danym dniu. Mimo to, handlujący na NYSE z pewnością zauważą przytoczoną powyżej prawidłowość. Sesja na dobre rozkręca się po godzinie 21:00 – wówczas mamy do czynienia z księgowaniem zysków bądź zamykaniem stratnych pozycji z rana. Generowany wówczas wolumen jest porównywalny do tego z rana i często to właśnie po godzinie 21:00 (15:00 czasu nowojorskiego) dochodzi do największych ruchów na rynku. O godzinie 22:00 sesja się kończy, dochodzi do aukcji zamknięcia sesji i rynek płynnie przechodzi do fazy postmarketu.

Choć sama sesja na New York Stock Exchange jest krótka, to jednak traderzy z całego świata mogą wziąć udział w handlu poza oficjalnymi godzinami. Wiąże się to jednak z spory ryzykiem wynikającym z drastycznej zmiany w poziomie płynności. Po sesji, przez dwie godziny sieci transakcyjne wciąż działają, choć liczba uczestników handlu sukcesywnie spada. Posiadając pozycje po oficjalnym zamknięciu notowań musimy liczyć się z tym, że w postmarkecie nie znajdziemy drugiej strony naszej transakcji i będziemy musieli czekać do kolejnego dnia handlowego.

Ten rozpocznie się jednak na długo przed pierwszym dzwonkiem na NYSE ze względu na obecność tak zwanego premarketu. Pierwsze serwery giełdowe uruchamiają się o godzinie 10:00 polskiego czasu i odbywa się wówczas aukcja zleceń z limitem. Do godziny 14:00 handel podobny jest do tego jaki obserwowaliśmy w postmarkecie. Wiele sieci transakcyjnych (ponieważ tych na NYSE jest wiele) uruchamia swoje serwery dopiero na godzinę przed właściwą sesją. Znalezienie drugiej strony transakcji jest tym mniej kłopotliwe im bliżej jest do pierwszego dzwonka. O 15:30 rozpoczyna się kolejny dzień na New York Stock Exchange.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here