Naga Markets

Neuca spodziewa się wzrostu rentowności brutto w krótkim i długim terminieWarszawa, 19.05.2022 (ISBnews) – Neuca spodziewa się poprawy rentowności brutto w krótkim i długim horyzoncie czasowym, poinformował prezes Piotr Sucharski. W I kw. br. marża brutto na sprzedaży wzrosła o 0,57 pkt proc. r/r do 11,44%.

“Nasze ambicje związane ze zrównoważonym rozwojem nie zakładają obniżania marży. Również w tym obszarze chcielibyśmy rosnąć. Właśnie wzrost skali działania, rosnąca skala programów partnerskich i coraz większy udział marży realizowanej w badaniach klinicznych i biznesach pacjenckich daje nam nadzieję, ale w wielu przypadkach pewność, że ta marża będzie rosła. Tego się spodziewamy zarówno w krótkim, jak i długim horyzoncie czasowym” – powiedział Sucharski podczas konferencji prasowej.Wiceprezes ds. finansowych Grzegorz Dzik ocenił, że rosnąca marża brutto pozwoli spółce skompensować spodziewany wzrost kosztów.

“Będą nam towarzyszyły ponadproporcjonalne wzrosty w obszarze paliw, wynagrodzenia również będą tym elementem, gdzie przyglądamy się bardzo blisko i wreszcie koszty energii – one również będą w tym roku szczególnie widoczne. Także i koszty finansowe, które są związane z sytuacją na rynku finansowym. Te koszty będą nam towarzyszyły. Chociaż – gdy wewnętrznie analizujemy nasze wyniki i plany na kolejne kwartały, to nie korygujemy tych planów wewnętrznych. Wierzymy, że jesteśmy w stanie rosnącą marżą brutto w istotny sposób mitygować wzrosty kosztów” – wskazał Dzik.

Grupa w I kwartale br. łącznie w wszystkich obszarach uzyskała skonsolidowany zysk netto 61,8 mln zł (w raportowanym okresie nie wystąpiły zdarzenia jednorazowe). Neuca poprawiła wynik z I kw. 2021 r. o 23,2%. Wartość sprzedaży Neuca wyniosła w tym okresie 2 816,6 mln zł wobec 2 299,4 mln zł rok wcześniej. Udziały rynkowe grupy, w okresie styczeń-marzec br., utrzymały się na poziomie przekraczającym 31%. W segmencie aptek niezależnych I kwartał stanowił drugi z rzędu okres z udziałami przekraczającymi 38%.

Komentując wyniki za I kw. br., spółka zwracała m.in. uwagę, że dynamicznie rosną przychody wyodrębnionych segmentów biznesów pacjenckich. W I kwartale Neuca zrealizowała przychody z obszaru przychodni, badań klinicznych oraz ubezpieczeń na poziomie 107,3 mln zł czyli o 72% wyższe niż w ubiegłym roku. Ich zysk operacyjny przekroczył 10 mln zł.

Grupa Neuca jest liderem rynku hurtowej sprzedaży leków. Łączny udział spółek z grupy Neuca w krajowym rynku hurtu aptecznego na koniec 2021 r. wyniósł 31,7%. Grupa rozwija też sieć przychodni lekarskich, jest ekspertem w segmencie badań klinicznych, realizuje projekty telemedyczne i inwestuje w ubezpieczenia zdrowotne.

(ISBnews)

NED

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: polenergia giełda | kęty akcje wykres | akcje mercator | usdpln | bitcoin cena wykres | gpw kghm | jsw akcje rekomendacje |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here