Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) umacnia się. Ujemne stopy ześlą GBP na 35-letnie minima?Nawet przy ryzyku zawieszenia rozmów dot. stosunków handlowych po Brexicie między Wielką Brytanią, a UE, inwestujący w funta szterlinga wydają się patrzeć w drugą stronę. Brytyjska waluta osiągnęła trzytygodniowe maksimum w stosunku do słabszego dolara, dzień przed wznowieniem napiętych negocjacji handlowych między Londynem, a Brukselą. Wskaźnik nastrojów inwestorów w perspektywie następnego miesiąca, który obejmuje termin przedłużenia okresu przejściowego w Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu, jest najmniej ujemny od końca marca. W wyniku pozytywnych nastrojów para GBP/USD naruszyła dziś poziom 1,24.

  • Brexit schodzi na drugi plan
  • Wielka Brytania dołączy do klubu ujemnych stóp procentowych?
  • Negatywne stopy mogą zesłać GBP na 35-letnie minima

Najmniej negatywne nastroje w stosunku do funta od marca

Coraz lepsze oczekiwania względem funta to znak, że Brexit stracił część swojej siły, która do tej pory utrzymywała niepewność wśród inwestorów. Zamiast tego ich uwaga skupiła się na skutkach gospodarczych pandemii koronawirusa i możliwości wystąpienia drugiej fali zachorowań po złagodzeniu blokady w Wielkiej Brytanii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Szczerze mówiąc, trochę zaskakujące jest to, że rynek walutowy tak chętnie uwierzył w funta. Wirus i jego następstwa pozostają głównym celem obserwacji dla rynków – powiedział Ned Rumpeltin, europejski szef strategii walutowej w Toronto-Dominion Banku.

Negatywny sentyment do funta systematycznie się zmniejsza od marca. Źródlo Bloomberg

Mimo poprawy nastrojów niewielu analityków spodziewa się politycznego przełomu w tym tygodniu. W najbliższych dniach mogą pojawić się negatywne nagłówki na stronach gazet, gdyż główny negocjator bloku, Michel Barnier, powiedział niedawno Sunday Times, że Wielka Brytania musi być „bardziej realistyczna” w swoich żądaniach.

Mimo to nie nastąpił wzrost kosztów ubezpieczenia od wahań funta względem dolara na rynku opcji. Przez następny miesiąc koszt kształtuje się w pobliżu najniższego poziomu od początku maja.

Koszt zabezpieczenia przed zmiennością funta pozostaje niski. Źródło: Bloomberg

Oczy inwestorów zwrócone na BoE

Siedziba Banku AngliiHandlowcy przestali wierzyć w słowa prawodawców i zamiast tego analizują komentarze decydentów Banku Anglii dotyczące możliwości wprowadzenia ujemnych stóp procentowych, które wpłynęłyby na brytyjską walutę

Ujemne stopy procentowe mogą stać się nieuniknione, zwłaszcza jeśli pod koniec roku dojdzie do Brexitu bez porozumienia, uważa Christian Schulz, dyrektor ds. Europejskich badań w Citigroup Inc.

Taki ruch BoE mógłby skłonić funta do ponownego odwiedzenia 35-letnich minimów w marcu, według Lee Hardmana, stratega dewizowego w MUFG. Inwestorzy prognozują, że Wielka Brytania dołączy do klubu ujemnych stóp procentowych do końca lutego przyszłego roku.

Kurs funta oddala się od lokalnych minimów

Od dwóch ostatnich tygodni para walutowa GBP/USD systematycznie wzrasta oddalając się od majowego dołka 1,2080. W nowym tygodniu kurs wzrasta o 0,38 procent docierając do poziomu 1,24. Dalsza aprecjacja funta powinna doprowadzić do testu formacji podwójnego szczytu 1,2646. Z drugiej strony spadek poniżej 1,20 przywróciłby presję sprzedających.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here